Äidit, miten te yhdistätte kuntosalin ja vauva-arjen?
Äidit, kysymys kuntosalilla käymisestä vauva-arjessa
Jos haluaisit käydä kuntosalilla 2–3 kertaa viikossa, mutta sinulla ei aina ole ketään, joka voisi hoitaa vauvaa – mitä teet silloin?
Jätätkö treenin väliin?
Treenaatko kotona?
Menetkö salille silloin, kun puoliso on kotona?
Käytätkö kuntosalin lastenhoitoa?
Vai otatko vauvan mukaan?
Olen kiinnostunut kuulemaan erityisesti 0–18 kuukauden ikäisten vauvojen äitien kokemuksia.
Olen parhaillaan tutkimassa mahdollista uutta palvelua, joka voisi helpottaa tätä tilannetta, mutta haluan ensin ymmärtää ongelman kunnolla – en halua rakentaa ratkaisua oletusten perusteella.
Mikä on teille vaikeinta liikunnan ja vauva-arjen yhdistämisessä?
Kaikki kokemukset, myös “minulla ei ole mitään ongelmaa”, ovat tervetulleita.
Kommentit (7)
En mitenkään. Ei vaan jaksanut. Vasta sitten kun alkoi nukkua yöt ja sain itsekin nukuttua pystyin edes ajattelemaan liikunnan harrastamista. Lapsi oli silloin isovanhemmilla hoidossa.
Treenaan kotona, meillä on tehty saunatilojen yhteyteen pienimuotoinen kuntosali tai ihan vaikka joku jumppavideo YouTubesta pyörimään. Toki voisin silloinkin mennä kun mies on kotosalla.
Lapsen isä hoitaa sen aikaa.
-Neljän äiti
Kuntosalia et tarvitse, ellet ole tavoitteellinen voimailija tai fitness-urheilija.
Kuntoilija saa tehtyä monipuolista lihaskunto- ja voimaharjoittelua ulkona luonnossa tai sisällä kotona. Omalla kehonpainolla.
Kahvakuula, leuanvetotanko ja käsipainot monipuolistavat treeniä entisestään.
Vierailija kirjoitti:
Kuntosalia et tarvitse, ellet ole tavoitteellinen voimailija tai fitness-urheilija.
Kuntoilija saa tehtyä monipuolista lihaskunto- ja voimaharjoittelua ulkona luonnossa tai sisällä kotona. Omalla kehonpainolla.
Kahvakuula, leuanvetotanko ja käsipainot monipuolistavat treeniä entisestään.
Onhan tuo totta. Mutta jos on tottunut esim. jalkoja treenaamaan aiemmin ihan kunnon painoilla, niin pelkällä oman kehon painolla on aika vaikea lihasta kasvattaa.
-Neljän äiti
Ai:llä tehty kysymys. HÄPEÄ.