Olisitko ylpeä vai nolottaisiko hieman, jos sinuta tulisi mummo alle 40-v. ikäisenä?
Kommentit (34)
esikoiseni olisi pamauttanut jonkun paksuksi 14-v iässä.
eli vaikkapa 39v, esikoiseni on vasta 9-vuotias eli mummouteni on mahdottomuus.
Kun olen 40-vuotias, esikoistyttö on 20 vuotias.
silloin teinivanhempi. Olisin varmaan lopulta ylpeä, jos siihen aihetta olisi. Ei se nolottaisi, mutta ehkä järkyttyisin hieman.
Jos lapsenlapsen tekee aikuinen lapsi, niin mikäs siinä. Mutta teiniraskaus saattaisi hieman nolottaa. Minunkin esikoinen on vain 12-vuotias kun olen itse nelikymppinen eli olisin tilanteesta kauhuissani. Toiset olis fiilikset jos olisi edes 18-vuotias.
tuskin oli tarkoitus että mitä jos tyttäresi pamahtaisi paksuksi 12vuotiaana:D
Itse tulin siis 42 vuotiaana mummoksi eli en ihan alle 40 mutta silti, ja AIVAN käsittämättömän mahtavaa! Kumpikin on ollut hyvässä iässä kun on esikoisensa saanut, mutta tosiaan hyvä että ollut yli20v että on siinä kyllä eroa onko 18 tai 20+;)
Ehkä olisi hieman outoa olla alle 40 mummo.... Se oikeataan kertoisi että lapset on tehty liian nuorena jommasta kummasta päästä ellei molemmista:)
Mutta onhan se silti aina iloinen asia.
Pakko saada itse lapsi nuorena?
Jos olisit itse pamahtanut myöhemmin raskaaksi niin sitten ehkä.
Itse sain esikoiseni 25- vuotiaana. Joten 40 kun täytän niin esikoinen on 15. Toivottavasti ei ketään vielä silloin lykkää raskaaksi! ;)
Jos olisin ollut 5 vuotta nuorempi niin saman ikäsenä ei varmaan auta paljoa hävetä?
minä olin tuolloin 36v. Nyt oon "jo" 46v ja kaikki viisi lastamme täysi-ikäisiä ja kolmella heistä lapsi/lapsia.
Tyttäreni on tosin silloin vasta 17v. (melkein 18) kun minä täytän 40, mutta tukisin tytärtäni kaikella mahdollisella tavalla ja olisin ylpeä lapsestani ja lapsenlapsestani.
mummot kulkeet alemman sosiaaliluokan leima otsassa.
saadessaan esikoisensa. En olisi ylpeä teiniraskaudesta tietenkään, voiko yksikään äiti olla? Rakastaisin lasteni joka tapauksessa, mutta se onkin eri asia.
Tyttäreni on tosin silloin vasta 17v. (melkein 18) kun minä täytän 40, mutta tukisin tytärtäni kaikella mahdollisella tavalla ja olisin ylpeä lapsestani ja lapsenlapsestani.
kun noin järjettömiä toivot!
ja olla ylpeä siitä että se tuli raskaaksi teininä. Suurin osa meistä on tehnyt yksittäisiä asioita joillä ei voi ylpeillä, vaikka silti olemmekin ihan ylpeyden arvoisia muuten.
En todellakaan olisi ylpeä siitä jos lapseni tulisi raskaaksi tai pistäisi jonkun tytön raskaaksi teini-iässä.
aika helvetin nolo! Ei v***u!
Tuttavapiiriini ei onneksi kuulu tuollaisia, huh. Teiniäitejä kahdessa polvessa.
vasta 12-vuotias siinä tilanteessa