Onko teineillä velvollisuus hoitaa vauvan yöheräilyt?
Kaverini sai vauvan ja hänellä on jo ennestään lapsia, pari teiniäkin. Kyselin, että onko kaveri kovin väsynyt yövalvomisista ja vauvan hoidosta. Ei kuulemma ole, koska vauvan yöheräilyt on jaettu vanhempien ja kahden teinin kesken niin, että jokainen hoitaa vuorollaan yhden yön! Olin aika ihmeissäni ja kysyin, että kai kaverini hoitaa yösyötöt, niin kaverini vastasi, että pumppaa iltaisin maitoa niin, että yövuorolainen voi sitten pullosta syöttää eikä äidin tarvitse herätä!
Alkoi oikein suututtamaan niiden teinien puolesta, koska mielestä tuollainen ei ollenkaan ole heidän vastuullaan. Mielestäni olisi ok, että teini voisi joskus herätä kerran yössä, jos äiti on todella väsynyt. Nämä teinit ilmeisesti hoitavat vauvaa päiväsaikaankin aika paljon :(
Kommentit (19)
Toisaalta, kun ei tiedä koko juttua, niin sekin on sitten vähän vaikeaa alkaa tässä kommentoimaan.
Onkohan teinit itse haluneet hoitaa vauvaa yöllä? Tekevätkö sen vaan nyt loman aikana vai muutenkin?
Mun mielestä kannattaa muistaa sekin että HALUAAKO teinit hoitaa niitä heräämisiä jne. Ehkä se on heistä lähtösin? Pitäiskö kieltää?
Tollanen on varmaan myös oivaa ehkäsyneuvontaa.. ;)
Ps. omat 4- ja 5- vuotiaatkin hoitaa vauvaa, so?
Jätätkö heidät vauvan kanssa kotiin kun menet asioille? Vaihtavatko vaipat?
Mutta näitähän tapauksia riittää joissa se tuorein vauva on kaiken keskipiste ja muut, vanhemmat lapset, lähinnä pakollisia elätettäviä...:(
ei todellakaan ole teinien asia hoitaa äidin hommia. sama kun pistäis sitten äipän tekemään niitten teinien läksyt vuorollaan.
Toisaalta, kun ei tiedä koko juttua, niin sekin on sitten vähän vaikeaa alkaa tässä kommentoimaan. Onkohan teinit itse haluneet hoitaa vauvaa yöllä? Tekevätkö sen vaan nyt loman aikana vai muutenkin?
En tiedä hoitavatko enää koulun alettua, toivottavasti eivät ainakaan yöllä! Voihan tietysti olla, että teinit ovat halunneet hoitaa, mutta epäilen. Ovat nimittäin aika villejä eivätkä vaikuta ollenkaan perhekeskeisiltä...
ap
Kuvitteleeko joku, että moni teini haluaisi valvoa yöt hoiten vauvaa? No ehkä se äiti maksaa hyvin tai pakottaa...
ei varmaan ole rankkaa syöttää vauva välillä?
sellaisen hommannut.
Vaikea kuvitella, että teini vapaaehtoisesti nousisi vauvaa syöttämään, mutta ehkä sellaisiakin yksilöitä on... mä heräisin kumminkin itsekin kuulostelemaan, miten sujuu, kun ei ne vauvat aina välttämättä nukahda vaikka saisivat maitoakin.
Yösyötöt on sitä paitsi imetykselle tärkeitä.
Niin ruuanlaitot, siivoukset kuin vauvanhoidotkin. Mielestäni se on myös teinien etu, että oppivat mitä elämä on. Itse olin kotonani täysihoitolainen enkä varmaan ikinä totu tekemään kotitöitä ;)
Niin että minä ainakin nostan hattua kaverillesi että uskaltaa olla olematta marttyyri. Olen tehnyt samoin ja tulen tekemään samoin.
t. viidettä odottava jonka lapset just väsää päivällistä.
Kyllä meilläkin lapset auttaa kotitöissä, siivoaa omat jälkensä jne. 15-vuotias alkanut pesemään omat pyykkinsä itse omasta halustaan ja laittamaan ruokaa. 15v myös katsoo pienempiä (nuorin näistä 4)jos käydään kaupassa miehen kanssa tms.
Mutta vauvan yöheräämiset eivät kuuluu teinien vastuulle. He eivät ole vielä aikuisia ja tarvitsevat kunnon yöunet. Älä tee enempää lapsia lastesi hoidettavaksi. He eivät tee päätöstä uuden vauvan hankkimiseksi, et voi sysätä hoitoa heidän vastuulleen. Yöheräämiset on rasittavia aikuisellekin!
t. viiden lapsen äiti, kuudes "tekeillä"
Niin ruuanlaitot, siivoukset kuin vauvanhoidotkin. Mielestäni se on myös teinien etu, että oppivat mitä elämä on. Itse olin kotonani täysihoitolainen enkä varmaan ikinä totu tekemään kotitöitä ;)
Niin että minä ainakin nostan hattua kaverillesi että uskaltaa olla olematta marttyyri. Olen tehnyt samoin ja tulen tekemään samoin.
t. viidettä odottava jonka lapset just väsää päivällistä.
Teineillä on vauvaa kohtaan velvollisuuksia vain jos:
1. on hätätilanne
2. vauva on teinin oma
3. teiniltä kysytään mielipidettä perheenlisäykseen ja se mielipide todella otetaan huomioon
En edes osaa selittää, miksi minusta on jotenkin outoa, ehkä jopa väärin, että esim 16-vuotias herää yöllä syöttämään ja vaihtamaan vaippoja pikkusisarukselle.
Lisäksi, ap, mikä on "perhekeskeinen" teini? Pitääkö jo teinien olla "perhekeskeisiä"!!!??? Missä iässä saa vapautua perheen ikeestä ja sitä kautta alkaa kasvaa aiuiseksi (ja ehkä itsenäisesti "perhekeskeiseksi"?)
En tiedä hoitavatko enää koulun alettua, toivottavasti eivät ainakaan yöllä! Voihan tietysti olla, että teinit ovat halunneet hoitaa, mutta epäilen. Ovat nimittäin aika villejä eivätkä vaikuta ollenkaan perhekeskeisiltä... ap
niin voi olla että teinit dataa tai vaan valvoo niin myöhään että voivat hoitaa ekat yösyötöt.
Erikseen herääminen on kyllä todella väärin ellei nuori ole erikseen pyytänyt että haluaa vauvaa hoitaa!
Mulla on 2 teiniä ja 2 pikkupoikaa, vaimo käy arkipäivät toisella paikkakunnalla töissä. Mulle on kyllä isoista lapsista valtava apu.
Yöllä ne ei herää vaikka kummallakin on pikkukaveri samassa huoneessa, ovat sikiunisia. Yöhälytyksiin meillä siis herää vanhemmat vaikka päivällä teinit auttaa tosi paljon.
pilattua sisarusten välit, jos ei muuta.
Mieheni sai teini-iässä pikkusiskon, jota joutui paljon hoitamaan, opiskellessakin jos kävi kotipaikkakunnalla, piti koko viikonlopun olla lapsenvahtina eikä kavereita saanut tavata.
Nyt tämä aikustunut sisko onkin miehen ykkösinhokki-ihminen, eikä sitä asiaa ole parantanut se, että vanhemmat ovat varsin räikeästi aina suosineet tätä nuorempaa siskoa, ja pitäneet tätä läheisempänä kuin isoa veljeä.
Se teini on kuitenkin vielä lapsi, ja tarvitsee kunnon yöunet. Eri asia sitten päivällä tapahtuva hoito, esim. vaipanvaihto yms.
Päävastuussa on vauvan äiti ja isä. Kuten päiväsaikaankin. Joskus joku haluaa hoitaa lasta - joko teinisisarus, täti, isovanhempi, kummi tai muu.. toki sitä saa ottaa apua vastaan - tai jopa ostaa sitä.
Päävastuussa on vauvan äiti ja isä. Kuten päiväsaikaankin. Joskus joku haluaa hoitaa lasta - joko teinisisarus, täti, isovanhempi, kummi tai muu.. toki sitä saa ottaa apua vastaan - tai jopa ostaa sitä.
hyvinvoinnista. Teinin hyvinvointia ei edistä rikkonaiset yöunet.
Mun mielestä kannattaa muistaa sekin että HALUAAKO teinit hoitaa niitä heräämisiä jne. Ehkä se on heistä lähtösin? Pitäiskö kieltää?
Tollanen on varmaan myös oivaa ehkäsyneuvontaa.. ;)
Ps. omat 4- ja 5- vuotiaatkin hoitaa vauvaa, so?