Miten kehtaa valittaa ÄP:stä?
Miten te jotkut kehtaatte valittaa äitiyspakkauksen väreistä? sen saa ilmaiseksi! suomi on siitä ainutlaatuinen maa. hävetkää.
Kommentit (31)
rahana sen saa sit 140e. ja kummankin vaihtoehdon ilmaiseksi. kai te jotka valitatte ootte hemmoteltuja. teidän pitäs muuttaa amerikkaan jossa pitää maksaa kaikki itse.
totaalisen samaa mieltä ap:n kanssa. Kyllä se on kummallista että joka asiasta jaksetaan valittaa. Jokainen voi kuitenkin valita että ottaako pakkauksen vai rahan.
Äitiyspakkaus kustannetaan verorahoilla. Olen kiinnostunut kaikista asioista, jotka kustannetaan maksamillani verorahoilla ja pidätän tottavie itselläni oikeuden arvostella ja ottaa kantaan kaikkeen verorahojen käyttöön! Se on demokratiaa, oikeuteni ja itse asiassa mielestäni myös velvollisuuteni.
Jos pakkauksen oikeasti saisi ilmaiseksi (joku yksityishenkilö tai vaikka yritys lahjoittaisi), niin se olisi toki eri asia, silloin tuskin olisi pokkaa valittaa.
äitiyspakkauksen vaatteet yms. ovat aina olleet kivoja. Mutta en olekaan mikään trendipelle.
en minäkään valita, mutta eihän mikään ole ilmaista. Näinhän se on, että verorahoilla maksettu. Tuntuu kummalliseslta, että aina luullaan, että meillä koulut, kouluruokailut, kirjastot, sairaanhoito jne. on ilmaisia.... Haloo, meillä on yksi maailman kovimmista tuloverotuksista. No sitten tietysti voidaan ajatella, että ollaan tasa-arvoisempia ja huolehditaan demokraattisesti myös huonompiosaisista, joka on ihan ok. Mutta on tosiaan hyvä muistaa, että MIKÄÄN ei ole ilmaista!!! Ei se VALTIO tai KUNTA mitään maksa, vaan ihan me pikku veronmaksajat, jotkut enemmän ja jotkut vielä enemmän...
hävettäisi olla ap:n kaltainen jeesustelija
rahana sen saa sit 140e. ja kummankin vaihtoehdon ilmaiseksi. kai te jotka valitatte ootte hemmoteltuja. teidän pitäs muuttaa amerikkaan jossa pitää maksaa kaikki itse.
Ja taalla on tulotaso huomattavasti korkeampi kuin SUomessa, veroprosentti pienempi, asunnot halvempia ja isompia (en asu New Yorkissa), kateen jaa todella paljon enemman rahaa kuin SUomessa, ja elintaso ja elamisen laatu ovat korkeampia.
Sitavastoin esim. lasten vaatteet ja tavarat ovat kaupoissa lahes naurettavan halpoja, kaikkea on tarjolla ja vaikka miten paljon ja valinnanvaraa riittaa (suuret kotimarkkinat).
Etta tota, kannattaa todella muuttaa Amerikkaan! SUomeen ei todellakaan kannata jaada aitiyspakkauksen takia...
siitä pitää valittaa ja mieluiten lakkauttaa ja antaa rahana ja lopettaa tämä pelleily. kelassakin toivovat että mielipiteitä kerrotaan. kirppareilta saa niin halvalla tollasta kamaa et ihan turha homma. tosin rahallinen korvaus ok joka sekin on omista verorahoista pois...monissa muissa maissa muuten paljon paremmat edut kuin suomessa,. jopa venäjällä ja virossa maksetaan tosi hyvin lapsista!
jopa venäjällä ja virossa maksetaan tosi hyvin lapsista!
jopa venäjällä ja virossa maksetaan tosi hyvin lapsista!
"Yksi ohjelman parannuksia on esimerkiksi vuoden 2007 alusta voimaan tullut synnyttäville naisille kertasummana myönnettävä "äitiyspääoma"- raha, joka on noin 6 600 euroa."
Turun Sanomat
Näin siis esim. Venäjällä. Siellä tuetaan lastentekoa, kun syntyvyys kääntynyt laskuun, että ei me mikään UNELMAIHANAMAA olla.
Siis ajatellaan vaan MINÄ, minä minä, minä, minä, MINÄ ja taas minä!!!
Ei sitä äitiyspakkausta ole pakko ottaa, ota rahat, niin saat veroroposesi takaisin.
Se, että ÄP ei miellytä juuri sinua, ei merkitse, etteikö se miellyttäisi jotakuta muuta. Kaikkia ei voi miellyttää. Toiset tykkää sinisestä ja toiset punaisesta. Ihan oikeasti, ootteko 3-vuotiaita.... (mutkun MÄ en tykkää vaalean vihreästä....) HALOO!!!
Itse tykkäsin ÄP:sta todella paljon ja vaikka siellä olikin joitakin asioita, joita en tarvinnut, niin en sitä alkanut manailemaan. Ajattelin, että jollekin toiselle ko. tarvikkeet voivat olla todella tarpeellisia.
Eli kiteytettynä, jos et tykkää, ota rahat, mutta älä valita, ÄP:sta ei voi koskaan tulla sellaista, että se kaikkia miellyttäisi, koska makuja on niin monia. Elämä on!!!
Miten te jotkut kehtaatte valittaa äitiyspakkauksen väreistä? sen saa ilmaiseksi! suomi on siitä ainutlaatuinen maa. hävetkää.
verorahoilla se on kustannettu, ja kyllä tosiaankin maksaja saa tyytymättömyyttään valittaa.
en keksi maata jossa avustettaisiin huonommin kuin suomessa, venäjällä tosiaan ehkä parhaiten, 6600 e per lapsi.
En todellakaan saa OMIANI takaisin, jos otan ton kuppasen pikkusumman. Mun verorahoilla kun on aika monta äitiyspakkausta rahoitettu. No olen politiikassa ja ajankin niiden poistamista, jotta jokainen voisi omilla rahoillaan tehdä mitä tykkää eikä tarvitsisi kaikkien mammojen pakkauksia maksaa. Todella vähävaraiset asia erikseen! T. mamma, jonka veroprosentti 39%. Ja joo, on hyvät tulot ja mietitään muuttoa ulkomaillekin... Ja saan valittaa äp:n sisällöstä.
Ja jokaisella on oikeus valita: RAHAT vai PAKKAUS, rahat vai pakkaus, rahat vai pakkaus...
Miten se voi olla niin vaikeaa ymmärtää. Jos et pidä pakkauksesta, niin ota rahat hyvä ihminen, MUTTA ÄLÄ VALITA!!!
ÄP on paras ja suomalaiset valittaja äidit kiittämätöntä MINÄminäminä -sakkia...
(mutta kun mä olisin halunnut, että pakkauksessa on vaaleanpunaiset pallopotkarit, nyt mun verorahat meni ihan hukkaan, kun niitä ei ollutkaan... MUN ELÄMÄ ON NYT PILALLA JA MUN (huomatkaa siis) MUN VERORAHAT ON TUHLATTU.... siis MÄ (minäminäminä) SAAN VALITTAA!!!!!!!
luepas kirjoitus nro 17.
Kaikki eivät ole tasa-arvoisia tässä asiassa.,
joten sun vuodatuksesi on kuin vettä hanhen selässä....
rahana sen saa sit 140e. ja kummankin vaihtoehdon ilmaiseksi. kai te jotka valitatte ootte hemmoteltuja. teidän pitäs muuttaa amerikkaan jossa pitää maksaa kaikki itse.
tyytyväisiä ja valittamatta, jos kaupasta ostatte paskaa.
ja joo, rahat saa takaisin. Mutta Hei, jos ei saisikaan kaikkea, osan vaan,
juu, sulla on vapaus valita otatko paskan kaman vai OSAN käyttämästäsi rahasta.
hyvät on vaihtoehdot, vai mitä?
Kumman valitsisit???
Ja voisin maksaa vaikka vähän enemmänkin veroja. Mun elämä ei ole kiinni siitä, hävänkö muutaman (vero)roposen, jos valitsen rahat, enkä pakkausta. Maksan mielelläni veroja, jotta pakkauksen saavat ne, jotka sitä todella tarvitsevat. Maksan veroja mielelläni oikeastaan kaikesta, mit' Suomessa on tarjolla. (koulutuksesta, terveydenhuollosta jne.)
Jos maa (verot, ja niiden käyttökohteet) ei miellytä, kannattaa muuttaa vaikka Monacoon (tai Lichtensteiniin...)
Ja itse tykkäsin todella paljon äitiyspakkuksista, jotka otin omille lapsilleni.
Pystyn siis ajattelemaan muutakin kuin itseäni ja omia verorahojani!
T: 18, ÄP-fani
Voin antaa esimerkkejä: Ruotsi, Tanska, Norja, Englanti, Ranska jne...