auttakaa
rv 20 lähtien supisteluja, sairauslomalla kotona n.2v taaperon kanssa.. esikoiselta supisteluja, mutta syntyi oikeilla viikolla 39. nyt rv 25 menossa, kohdun suu pehmeä ja kanavaa jäljellä 2,5cm. joudunkohan vuodelepoon sairaalaan? mitä keinoja pysäyttää muutokset alapäässä ja mikä voi olla syynä muutoksiin? auttakaa ihan oikeasti pliis
Kommentit (6)
Miten niin ei varmaan mitään hätää? Huoli varmaan suuri.. Lepoa lepoa
Yritin vain kertoa, että toi tilanne ei vielä kuulosta pahalta. Itselläni myös toisessa raskaudessa vastaava tilanne vastaavilla viikoilla ja vauva syntyi vko 42.
kakkonen: miten selvisit noin pitkälle, jouduitko sairaalalepoon vai kotilepoon? mitä sait tehdä
Ei ollut kuin käsky ottaa mahdollisimman rauhallisesti, ei tarvinnut täyslevossa olla. Kuukauden sairasloma rauhoitti suppareita ja sen jälkeen olin äitiyslomaan asti töissä. Sairasloman aikana pidin esikoista hoidossa jotta pystyin lepäämään, onko sinulla tähän mahdollisuutta?
Esikoisesta myös supistuksia samoilla viikoilla, mutta eivät silloin olleet kipeitä, eikä saaneet mitään aikaiseksi.
Yritä ottaa rauhallisesti ja olla murehtimatta. Toivottavasti sinullakin kaikki menee hyvin ja pikkuinen pysyy masussa riittävän pitkään. Olethan saanut kontrolliajan synnäriltä tai neuvolalääkäriltä? Jos et, niin käy ihmeessä tarkistuttamassa tilanne myöhemmin, ettei tarvitse mahdollisesti turhaan murehtia ja tiedät missä mennään.
Tuskin sulla vielä mitään hätää on, yritä ottaa mahdollisimman rauhallisesti vaan.