Onko karate hyvä kehittämään lapsen motoriikkaa?
3.5v pojalla on viivästystä motoriikassa ja vaikeutta kehon hallinnassa. Hänellä on myös puutteelliset suojeluheijasteet (tai siis jotkut, jotka auttavat kaatumaan pehmeästi ja suojaamaan itseään kaatuessa) ja kuulo-ongelma. Mietin sopivaa liikuntamuotoa, joka auttaisi häntä parantamaan kehon hallintaa ja motoriikkaa. Kuulo-ongelman vuoksi harrastuksen pitäisi aluksi olla sellainen, jossa on vanhempi mukana. Ollaan käyty jumpassa nyt 1-3v ryhmässä, mutta se alkaa olla jo vähän liian " vauvamainen" eli ei enää kehitä. 4-v alkaen pitäisi lasten olla yksin mukana.
Löysin netistä paikallisen karateseuran sivut ja heillä olisi karateharrastus 4-6-v lapsilla ja vanhemmalle. Siis yhdessä liikkumista aluksi leikin keinoin.
Olisiko hyvä harrastus motoriikan kannalta ja toisaalta saisiko lapsi lisää itsevarmuutta, kun nyt on kovin arka ja kokee itsensä " erilaiseksi" (mm kuulolaite tekee sen)?
Ja meidän karateseuran tärkein periaate on; karateka EI kiusaa, kiusaamiseen puututaan seurassa heti, jos sellaista ilmenee.
Uskon että kaikki taitolajit kehittävät motoriikkaa.