Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako 36-vuotias 3 lapsen äiti enää työtä?

Vierailija
06.09.2007 |

Onko 36-vuotias 3 lapsen äiti jo ihan out työmarkkinoilla? Minulla on korkeakoulututkinto, tosin gradu kesken. Olen omalla alallani tehnyt töitä lähinnä yrittäjänä nyt ennen viimeistä lastani, mutten tiedä jatkanko sitä nyt enää. Ennen lapsia olin parissa vakituisessakin työsuhteessa. Niitä töitä ei todellakaan ollut vaikea edes saada kunhan vain vähän yritin:).



Mutta mitenköhän on asian laita nyt n. 6 vuotta jälkeenpäin? Minua on alkanut epäilyttää se, että palkkaakohan kukaan edes enää tällaista perheenäitiä? Epäilevätkö vain että olen sitten kotona sairaiden lasten kanssa. Vanhin lapsistani on siis jo eskarissa ja nuorin 1,5-vuotias.



Kertokaa kokemuksianne;-)! Jotenkin jopa arastelen työmarkkinoille lähtöä vaikka tässä pikkupakko jo olisikin!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä pääsin viime kesänä 36- vuotiaana (11 vuotta kotona -5 lasta ) töihin ensin määräaikaisena ja nyt syyskuusta lähtien virassa. Vähän kyllä hirvitti, kun koulutuksesta oli tuo 11 vuotta...mutta työ opettaa ja ainakin minun pomo näytti uskovan kykyihini. Kummasti kohottaa itsetuntoa oma palkkapussi ! Mies kyllä kiristeli vähän hampaita kun ei oo enää kotona kukaan passaamassa...



Niin mulla tosin on ammatti ja työkokemusta ennen lapsia joka kesältä ko. työpaikasta.



Vierailija
2/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän kärjistäen tuo otsikko, mutta minä palkkaisin mielummin 36 vuotiaan jo lapset tehneen kuin 26-vuotiaan, jolla on mahdollisesti vielä edessä niiden kolmen lapsen hankinta ja kolme äippälomaa.



Mutta tottakai myös muut asiat ratkaisevat...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten vaan töitä hakemaan, lyhyempää pätkääkin. niistä pikkuhiljaa kertyy työkokemus.



itse sain vakipaikan 10 pätkätyövuoden jälkeen 34-vuotiaana.

Vierailija
4/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinpä, tuokin voi olla totta! Minulla ei tosiaankaan ole edessä lisää äippälomia. Voihan sekin etu olla...?



ap

Vierailija
5/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Minäkin olen ollut pitkään kotona. Mutta nyt on pientä työprojektia taas kiikarissa. Gradun meinaan minäkin tehdä vielä valmiiksi.



Ei kannata jäädä surkuttelemaan, vaan miettiä oikea suunta ja sitten puskea sitä kohti. Muutenhan me naiset ei koskaan olla oikeanikäsiä jne.

Vierailija
6/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla vaan taitaa PMS jyllätä, ja silloin olen aina vähän masiksessa ja itseluottamus on huono. Aikaisemmin mulla ei ole ollut mitään itseluottamuksen puutetta ylipäätäänkään mutta nyt tuntuu että lasten myötä on vähän luottamus mennyt...? Työn ja perheen yhteensovittaminen tuntuu jotenkin vaan niin vaikeelta.



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuitenkin lähes 30 työvuotta olisi vielä edessä. Valmistua varmaan kannattaa kuitenkin!

Vierailija
8/8 |
06.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai yrittäjänä olin välillä ollut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän seitsemän