Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miten ilmataan patterit??
30.08.2007 |
Asunnossamme kolme kerrosta ja vesikiertoiset patterit. Ei oikein riitä lämpöä ylimpään kerrokseen asti. Pitäis kuulemma ilmata patterit. Miten toimitaan?
Kommentit (2)
Patterin päässä on joku mutterin tapainen, josta väännetään niin kauan kunnes ilmaa alkaa sihistä. Sitten kun ilma on tullut ulos, alkaa suihkuta likaista vettä, jolloin ilmausmutteri suljetaan. Varaa lähettyville vanha pyyhe ja sanko sotkujen varalta! Pattereiden sisällä oleva vesi on usein ruosteista!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
yleensä eri päässä kuin missä termostaatti. Ilmaamiseen tarvitset ilmausavaimen, löytynee ihan marketista. Tällä avaimella käännetään ilmausruuvia hieman auki että patterissa mahdollisesti oleva ilma pääsee pois. Ruuvi heti kiinni kun alkaa vettä tulla!
Termostaatti kannattaa kiertää täysin auki ennen operaatiota ja varaa rätti siihen hommaan mukaan ja pidä sitä siinä ruuvin alla/lähettyvillä niin saat roiskeet hallintaan.
Ilmaus kannattaa uusia sit talven kovimmalla pakkasella! Kuumasta vedestä happi irtoaa paremmin