Voiko vauva laskeutua jo viikolla 29?
mulla sf-mitta ei ollut kasvanut yhtään viime neuvolasta. Tipahti toiseksi ylimmältä käyrältä alimmalle käyrälle. Pitäisikö huolestua vai onko vauva laskeutunut?
Kommentit (6)
Esikoisesta en muista miltä tuntui. Enkä masun ulkomäöstäkään osaa päätellä, en ole kiinnittänyt huomiota onko se jotenkin alempana, kun se on ollut mielestäni alhaalla koko ajan.
ei se laskeutuminen senttejä vähennä. pallomaha vaan roikkuu alempana... Jospa on ollut eri mittaaja tai mitattu vähän hutiloiden. Eikö hoitsu huomannut moista mittaeroa? Onko kontrollimittaus 2 vko päästä? tai mainitsiko mitään?
Terkka sanoi vain että älä mieti tätä asiaa, katsotaan 2 viikon kuluttua uudelleen. Mutta kyllähän sen vaistosin ettei hänkään tainnut asiaa ihan olankohautuksella ohittaa.
sitä on vähän, lapsi ja istukka (+napavirtaukset) luultavasti ultrataan ja katsotaan löytyykö jotain vikaa/syytä miksi lapsi ei kasva. Itsellä lapsi ei kasvanut kunnolla mutta syytä ei löytynyt. Lapsi syntyi terveenä eikä vielä mitään pahempaa vikaa ole havaittavissa.
VOitko kertoa tarkemmin kokemuksestasi? Missä vaiheessa kasvu hidastui ja kuinka paljon? ousiko sinulla piano normaalisti? Oliko mitään muita ongelmia raskaudessa?
Maha kasvaa usein sykäyksittäin, eli välillä " ei ollenkaan" ja välillä aivan hurjasti.