Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

onkos vinkkeja kirppikselle myymaan ensi kertaa elamassaan lahtevalle? ihan yhden paivan lastenkirppis... onko kirppispaikoissa sellasia rekkeja yleensa vai pitaisko ite hommata? p

Vierailija
04.10.2006 |

ei varmaan valmiina ole, kun pöydän vaan sai vuokrata? kaverin kanssa ollaan puoliksi menossa... mitenkäs vaihtorahapuoli kannattaa järjestää, pikkurahaa pitäisi varmaan olla paljon? pitääkö joka vaatteeseen laittaa hintalappu vai miten? entäs jotain esimerkkihintoja jaksaisko joku laittaa, vaikkapa hyväkuntoisista perushaalareista, housuista, paidoista, neuleista, bodeista, collegepuvuista? 100cm asti vauvaiästä noita vaatteita... kannattaako kenkiä, entä sukkia viedä myytäväksi? kiitos, jos joku ihana ihminen jaksaa vastailla, vaikka osaankin kysymyksistä!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ala jo nyt keräillä vaihtorahoja eli laita kaikki kolikot ja pikkusetelit talteen, kun saat niitä kaupoissa. Niitä tosiaan tarvitaan.



Ensimmäisenä aamulla tulevat jobbarit, jotka ostavat halvalla ja myyvät kalliilla eteenpäin. Tee periaatepäätös, että ensimmäisen kahden tunnin aikana et tingi - et tule katumaan.



Päivällä kannattaa jo tinkiäkin, sillä pääasiahan on päästä tavarasta eroon.



Ota mukaan kaikki krääsä (koriste-esineet, korut, lehdet, kirjat), josta olet halukas luopumaan. Ihmettelen joka kerta sitä, miten innokkaasti ihmiset ostavat esim. kaikenlaista koriste-esinettä.



Pese ja silitä vaatteet. Tarkista, että kaikki on ehjää.



Mukavaa myyntipäivää!

Vierailija
2/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta päiväkirppiksillä sopiva hintataso on alle eurosta noin kymppiin. Mitä halvemmalla myyt sitä paremmin tavara tekee kauppansa. Jos mukana sattuu olemaan oikein hyvä ulkohaalari tai jotain muuta kallista ja tosi hyväkuntoista, niin siitä tietysti voi pyytää jopa enemmänkin. Ihmiset ovat kuitenkin hyvin hintatietoisia ja kovia tinkimään.



Jotkut ostavat kenkiä, jotkut eivät. Minä olen myynyt hyväkuntoisia lapsen kenkiä 1-5 eurolla ja kaikki ovat menneet. Sukat olen pakannut isoihin Minigrip-pusseihin koon mukaan ja myynyt eurolla pussi, kaupaksi ovat menneet. Ainoastaan alusvaatteita en myy.



On ihan hyvä idea tehdä esim. tarralle tai maalarinteipille valmiiksi hintalaput vaatteisiin, osa asiakkaista on arkoja kyselemään hintoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulkoilupukuja, tiettyjä leluja jne.. joten taitoa vaatii erottaa jobbarit ja tosiostajat. Vähän kyselemällä ostajalta mitä etsii, selviääkin jo kummasta on kyse..



Kannattaa kysyä järjestäjältä, onko mukana rekki vai vaan pelkkä pöytä. Useimmiten vaan pelkkä pöytä. Jos sinulla on sellainen tuuletusrekki tms. niin se on ihan hyvä kirppiksellä.



Joka vaatetta ei kannata hinnoitella, siinä on hirvittävä homma. Toki, jos aikaa ja viitseliäisyyttä riittää, niin siitä vaan! Maalarinteippi tosiaan pysyy parhaiten tavaroissa.



Hyväkuntoisista haalareista voisi pyytää ehkä parikymppiä, tosin ostajat ovat merkkitietoisia ja merkistä riippuu ihan täysin hintakin. Housuista 3-5 e, paidoista 3-4 e, neuleista 3-5 e, bodyista 2-3 e, collegepuvuista 4-5 e, sukat tosiaan pussita ja myy eurolla-parilla. Vaatteet hyvin pinoihin ja ei ryppyisiä.



Kengät menevät hyvin kaupaksi. Jos ovat siis hyviä.



Jos on nimenomaan lastentavarakirppis, niin järjestäjä ei ehkä halua sinne myytäväksi koristejuttuja ja maljakoita. Viimeksi kun kävin lastentavarakirppiksellä, ei siellä näkynyt muuta kuin lastentavaraa.



Vuokraa tuon päivän jälkeen viikoksi pöytä joltain lähikirppikseltä, siellä saat tavaraa myytyä myös hyvin.

Vierailija
4/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en ainakaan jaksa ruveta penkomaan kasoja jossa on kaikkea vauvanvaatteesta satasenttiseen.

Vierailija
5/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse kun olen kierrellyt kirppiksiä, olen huomannut, että helpottaa paljon, jos on merkitty mitä kokoa missäkin on. Kun siis etsii omalle lapselle jotain tiettyä kokoa.

Vierailija
6/6 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kun muut varoittavat myymästä liian halvalla, niin täytyy sanoa, että minä kyllä yritin ekalla kerralla myydä liian kalliilla. Oma kokemukseni on se, että tavallisia sisävaatteita (bodyt, college-housut, -puserot ja -haalarit, T-paidat) ei kyllä saa kaupaksi 1-2 euroa korkeammalla kappalehinnalla. Ainoastaan todella siisteistä merkkivaatteista, juhlavaatteista ja ulkovaatteista voi saada enemmän. Mutta jos vain mahdollista, käy tutustumassa hintatasoon etukäteen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kahdeksan