Onko outoa että 2,5-vuotias nukkuu vielä pinnasängyssä?
Meidän lapsi nukkuu vielä pinnasängyssä. Mahtuu pituudeltaan ihan hyvin, mut tuntuu että kaikki ihmettelevät aisiaa.
Kommentit (12)
enkä ole pitänyt sitä mitenkään kummallisena. Ajattelin, että esikoinen saa siirtyä isojen lasten sänyyn parin kkn päästä niin ehtii nukkua siellä tarpeeksi pitkään jo ennen sisaruksen syntymää. Muuten tuskin hoppuilisin kun kerran nukkuu hyvin näinkin.
siksi ei kannata pinnasängyssä pitää, että pelkää yöunien huononemista tms. meillä ainakin unet parani vaan.
sillä omani nukkuu vielä ja ikää 2v8kk :)
Eli lapsi sai nukkua pinnasängyssä pitkään. Pääsi itse sänkyyn ja sieltä pois. Ei ollu kiire ostaa isompien lasten sänkyä (meille ei ois oikein mahtunu isompien sänkyä, mutta pinnis hyvin). Ja tuota pinnasänkyä missä 2 irrotettavaa pinnaa, suosittelen kaikille! Parempaa keksintöä ei olekaan!
Mutta so what, ihmetelköön. Meillä ostettiin isojen sänky kun lapsi ei enää halunnut pinniksessä nukkua ja melki 3 vuotiaaksi tosiaan viihty.
Sänky on tosi iso eli edes eläväinen poikamme ei pääse sieltä kiipeilemään eli emme ole edes poistaneet pinnoja. Huhuilee kyllä äitiä tai isää apuun, jos haluaa yöllä sängystä pois.
Meillä siirty aika tarkalleen 3vuotiaana. Hyvin pysy ilman kiipeilyjä ja unikin maistu.
Ei koskaan yrittänyt pois, eikä edes osannut kiivetä sieltä. Eikä me opetettu... :-) Siirrettiin sitten kun yövaippa jäi pois ja pikkusisarus oli syntymässä parin kk:n päästä.
Kyllä moni sitä ihmetteli, mutta mitä sitten?
Tuskin siinä nukkuu enää kouluun mentäessä
Jos ei ole turvallisuusongelmia ja vielä mahtuu niin anna nukkua vaan!
Omat lapseni ovat siirtyneet isojen sänkyyn 1,5-vuotiaina, kun alkoivat kiipeillä pois mitä mielikuvituksellisimmilla tavoilla ja nuorempi ehti kerran pudotakin siinä touhussa.
Meidän pienikokoinen kuopus nukkui pinnasängyssä liki 4-vuotiaaksi asti. Hän oli niin ylpeä siitä, että hänen sängyssään on seinät, eikä kenenkään muun sängyssä. Ja kun tuttavapiirissä ei ole vauvoja, niin hän ei ikinä saanut tietää,e ttä kyseessä oli " vauvojen" sänky.
Tällä hetkellä tiedän yhden 3,5-vuotiaan, joka nukkuu pinnasängyssä.
Tiedän kyllä lisäksesi yhden toisenkin. Ihmettelen vain, miten lapsi siellä pysyy, nukkumaan suostuu...