Miten pienessä kämpässä mahtuu asumaan yh + 1 lapsi?
Kaksio varmaan minimi, mutta miten paljon neliöitä. Ja missä äiti tai isä sitten nukkuu jos makkari on lastenhuoneena?
Kommentit (7)
illä sitä mahdollisuutta on kyllä hyvin huonosti tarjolla...äiti ja tuplat, 5-v
Lapsi 2v. Toistaiseksi nukutaan samassa huoneessa, olkkari on vaan olkkari. Kun lapsi kasvaa ja tarvitsee oman huoneen (ts. alkaa leikkiä omassa huoneessa ja kaipaa omaa rauhaa), niin olkkariin muuttaa nukkumaan äiti. Meillä ei juurikaan käy vieraita, joten oletan että tällä järjestelyllä pärjätään hyvinkin pitkään.
Makkariin mahtuu molempien sängyt ja tosi hyvin leikkitilaakin. Makkari on lähinnä lapsen huone jossa minä käyn vain nukkumassa yöunet ja säilytän vaatteitani kaapissa. Lapsi on vasta 3.
Jos on pienet huoneet, niin voithan laittaa makkariin parvisängyn (niitä on leveitäkin) ja nukut itse ylhäällä ja alle saa kivan leikkitilan/lapsen sängyn. Ongelma on se, että ihan pieni lapsi ei pääse yöllä äiskän viereen jos tahtoo..
Kyllä ihminen on melkoinen sopeutuja tarvittaessa.
Vierailija:
Kaksio varmaan minimi, mutta miten paljon neliöitä. Ja missä äiti tai isä sitten nukkuu jos makkari on lastenhuoneena?
Lastenhuone makkarissa, minun huoneeni olkkarissa. Hyvin sovitaan, vaikka onhan tämä vähän kuin asuisi yksiössä, kun oma sänky on olkkarissa. Molemmat huoneet ovat aika isoja ja molemmissa on ovi.