Kysymys vähähiilih-dietistä
Suunnittelen aloitusta, muutama kysymys:
- onko tuotteet jossa alle 5g/100g hh hyviä? Vai mikä olisi hyvä raja?
- voiko syödä " koko ajan" ? Mulla on ainakin kamala nälkä jatkuvasti...
- voiko syödä hedelmiä?
Kiitos! Jatkan kysymyksiä kun joku vastaa.
Kommentit (5)
tiukempi ensin, sitten voit testailla mikä sopii sinulle. Mikä määrä aiheuttaa makeanhimoa ja mikä ei. Määrät ovat oikeasti hyvin yksilöllisiä.
Ja osa laihtuu korkeammillakin hiilareilla ja osan on oltava hyvinkin tiukka kaloreiden ja hiilareiden kanssa.
Minulle toimii hyväkarppi.
Ylipainoa ei juurikaan ole, siksi uskalsin syödä hedelmiä... Raskauden-jälkeinen-loppurutistus-ennen-kesää vaan käynnissä. Olen syönyt:
- mozzarella-tomaattisalaattia (no myönnän, koko sen salaatin ihan yksin...)
- fetasalaattia
- kasvispaistosta (parsaa, kukkakaalia, tomaattia, paprikaa, muna-maitoa ja juustoa)
- tuoretta tonnikalaa
- marjarahkaa
- Emmental-juustoa
- persikoita, banaania, omenoita
Onhan kaikki sallittuja? Paitsi ilmeisesti nuo hedelmät... Jatkuva nälkä siis, missä vika? KUn syön ruokaa himoitsen makeaa, kun syön makeaa, alan himoita jotain purtavaa (juusto auttoi).
Ja hyviä vinkkejä mitä voisin syödä otan mielelläni vastaan! Ja muitakin vinkkejä. Voin sitten kertoa tuloksista myöhemmin :)
T. tosi aloittelija
Mun silmiini tuo ruoka vaikuttaa melko hiilaripitoiselta ja " kevyeltä" , ei ihme että nälättää. Oletko laskenut koskaan laskurilla päivän hh/pr/rasvagrammoja? Suosittelen että kirjaat vaikka pari viikkoa laskuriin ylös kaikki syömisesi jotta näet hieman suuntaa mitä tulee suuhun laitettua.
Paljon hiilareita -> paljon nälkää. Niin yksinkertaista se on. Proteiini on toinen, mikä nälättää, jos sitä syö liikaa. Itse olen 60-kiloinen, ja sopiva protskun määrä lienee jossain korkeintaan 100 g paikkeilla per vuorokausi.
Tonnikala esimerkiksi taitaa olla melko vähärasvaista. Hyvän aterian tonnikalasta koostaisit esimerkiksi niin, että teet salaatin (esim. salaatti, kurkku, paprika), jota otat puoli lautasellista. Siihen kaveriksi 200 g tonnikalaa ja ISO lusikallinen majoneesia.
Marjarahka taas... Purkki rahkaa, puolisen desiä kermaa ja muutama marja (+pari tippaa makeutusainetta).
Persikoilla ja banaanilla heittäisin vesilintua, omenaa voisin syödä neljäsosan päivässä.
et juurikaan syö rasvaa etkä proteiiniakaan tarpeeksi. Nämä ovat erittäin tärkeitä, jos saat tarpeeksi protskua, et menetä lihaksia. Ja rasva ja öljyt pitävät nälän loitolla.
Katsele www piste karppaus piste info
Siellä on keskusteluja, reseptejä ja muiden ruokapäiväkirjoja. Esim. La Petite yms....
- 5g/100g on ihan hyvä nyrkkisääntö alkuun.
- Älä syö koko aikaa. Syö 3-4 ateriaa päivässä niin, että olet kunnolla kylläinen.
- Älä syö hedelmiä ihan alussa ainakaan. Jos tekee mieli jotain hedelmäistä, syö mielummin vaikka pieni annos kotimaisia marjoja. Joka tapauksessa hedelmillä ja marjoilla ei kannata alkaa mässäillä, vaan käyttää niitä harkittuna, pienenä herkkuna.