miten saan reulu 2-vuotiaan potalle?
ei suostu millään istumaan potalle vaikka ollaan sitä yritetty jo aika kauan. ei auta mitkään virikkeetkään siinä sivussa esim. kirjan lukeminen tms.
olen antanut olla ilman vaippaa kotona, jos vaikka huomaisi miten inhottavalta tuntuu kun pissi valuu jalkoja pitkin, mutta potalle ei vaan suostu. olisko hyviä vinkkejä?
Kommentit (2)
Yhtenä päivänä sitten hoksas että haluaa pissata pönttöön, 2v8kk oli silloin ikää. Ihan yhtäkkiä muutamassa päivässä oppi käymään vessassa :)
Potalle ei tosiaan millään suostunut. Yritin houkutella tarroilla (ja pikkuautoilla kunhan tarpeeksi monta tarraa on kerännyt), yritin puhua järkeä, vedota muihin lapsiin (ei Aatukaan käytä enää vaippoja eikä Santeri), vedota mukavuussyihin (vaihdettiin vaipat epämukavaan merkkiin ja ostettiin oikein miellyttävä potta) ym. ym.
En siis osaa neuvoa, voin vain sanoa että toivoa on :)
Älä pakota.
T. toisen pottalakkoilijan äiti