Kuinka tarkkana olette, ettei vauva ole yhtään auringossa?
Joka paikassa varoitellaan niin paljon palamisen vaaroista, että mulla taitaa mennä ihan yli.. Vauvani (8kk) kun istuu rattaissa, joka kadunkulmassa oon repimässä auringonvarjoa ettei yksikään säde ylety lapseeni. Miehen mielestä oon aivan ylitarkka. Eilen kaupungilla tuli vastaan äiti vauvan kanssa avorattaissa, vauva pelkässä vaipassa ja suoraan auringonpaisteessa... se ei kyllä voi olla tervettä.
Kommentit (13)
Meillä 10kk viettää kesäpäivää jonkun aikaa vaipassa. Aurinkorasvaa kunnolla (suojakerroin 30) ja hattu päähän.
jos et tiedä auringon haitoista etkä sitä, että alle 2-vuotiaalle ei saa laittaa aurinkorasvaa (ihon läpi imeytyy haitallisia aineita) ?
ap
Onko se nyt sitten sen järkevämpää suojata lapsi jokaikiseltä auringon säteeltä?
Mielestäni maalaisjärjen käyttö on sallittua ja jokainen varmasti tekee, niinkuin parhaaksi katsoo ;)
3
kasvaa? Onhan se nyt tietysti tervettä suojata lasta auringolta, mutta kuten sanoit niin kyllä se aurinkovarjon repiminen joka kadunkulmassa taitaa olla jo vähän liiottelua =))
Vuoden päästä taaperosi painelee jo semmosta vauhtia et kiirusta sen varjosi kanssa saat pitää ja sama aurinko meillä silloinkin paistaa.
Kunhan nyt varoo sitä kuuminta aikaa päivästä ja muutoinkin pyrkii varjossa oleilemaan niin eiköhän siitä selviä.
ne aurinkorasvat ovat oikeasti vaarallisia noin pienelle. tietysti teet mitä tahdot, mutta ne ovat tosi voimakkaita kemikaaleja. ehkä se riittäisi jos pitäisit lapsesi varjossa?
ap
ei tietenkään pidä pitää pientä tuntitolkulla ulkona vaippasillaan, mutta jos ollaan hädissään joka auringonsäteestäkin niin menee jo hieman yli!! =O kyllä meillä ainakin tyttö 1v7kk saa olla hihattomassa mekossa ja hatussa ulkona ihan normaalisti! miten tuon ikäistä yrität suojella auringolta kokonaan!? pitämällä lapsen sisällä koko kesän?? aivan älyttömäksi on mennyt tämä vouhotus, vaikka en tietenkään vähättele LIIALLISEN auringon haittoja!
Kunhan ei pitkäksi aikaa jätä vaunuja aurinkoon tms.
Meillä on pian 2-vuotta täyttävä lapsi ja ei häntä juuri auringolta voi tämmöisenä päivänä suojata kun on melko liikkuvainen tapaus. Tai sitten saisi istua koko päivän sisällä eikä sekään kai kovin järkevää ole. Aurinkorasvaa on laitettu eikä lapsen iho ole palanut tms.
,vaan nautitaan vaikkapa 15 minuuttia kauniista ulkoilmasta viltillä.
3
Enkä mielestäni ole neuroottinen.
Kuvottaa nuo hällä-väliä äidit, sitten ne täällä valittaa että lapsi on itkenyt ja raapinut itseään koko yön, mistäköhän voi johtua.....
Tarkoitan neuroottisuuden ja hälläväliyden ja yllätys yllätys siinä välissä on MAALAISJÄRJEN KÄYTTÖ!! Suosittelen kokeilemaan.... :D
jossa mekaaninen suoja, ei sis niin paha kuin tavalliset rasvat. Joskus pistän sitä kun ollaan koko päivä ulkona. Muuten yritän rattaissa suojata niin ettei saa aurinkoa.
Käydään aamulla ennen klo 10 ulkona jolloin on vielä viileää ja voi olla pitkähihaiset yms. päällä ja ollaan varjossa.
Tai sitten illalla, kun aurinko alkaa jo painua mailleen.
Minä en ainakaan kärsi tästä etten pääse pahimpaan helleaikaan ulos, olen raskaana ja ihan turvonnut....
Ja muutoinkin rattaat varjossa kun nukkuu ja vaunuilla liikuttaessa kuomu suojaa. Siis matkarattailla liikutaan ja siinä on varjo ja kuomu myös.
Isompi 1v8kk on vaikeampi suojata. Eucerin aurinkorasvaa olen laittanut ja en kylläkään pitkiä, sillä tuo hikikalle olisi ihan tuskissaan. Eli sit on sortsit ja t-paita, mutta pyritään leikkimään varjossa.