Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saankohan mistään tukea saattaakseni yliopisto-opinnot loppuun ?

Vierailija
25.04.2006 |

Jatkan syksyllä aikoja sitten keskeytyneitä opintojani ja valmistumiseen menee vielä 3-4 vuotta, koska joudun tekemään monia kursseja uusiksi. Olen ollut vuosia putkeen joko äitiyslomalla tai kotihoidontuella. Aikoinaan olen nostanut jo kuuden vuoden opintotuet. Erittäin pahoja motivaatiovaikeuksia on ollut oman opiskelualan suhteen, mutta nyt olen suorittamassa tutkinnon loppuun. Miehellä on hyvä palkka, joten mitenkään pahaan ahdinkoon ei jouduta, mutta kyselisin täältä, olisiko jollain tietoa mahdollisista tuista. Soittelin tuossa jokunen päivä sitten opintotukeen, mutta siellä oleva ihminen kehotti palaamaan asiaan, kun heillä paremmin asiasta tietäviä " konkareita" on paikalla.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos koko perheen tulot olisivat todella huonot, saattaisit saada toimeentulotukea. Mutta en usko, että saat näissä olosuhteissa mitään. Varma en ole.

Vierailija
2/4 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kuinkahan hanakasti ja nopeasti yo:lle tarjotaan töitä, jolloin tietenkin tuki lakkaa, kun joudun kieltäytymäään työstä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et saa opintotukea, et toimeentulotukea etkä mitään muutakaan. Itse hyvätuloisena akateemisena elätän tällä hetkellä opiskelevaa miestäni, ja vituttaahan se kun kaiken maailman kotona lösöttävät pummit saavat rahaa ja kokopäiväisesti opiskeleva ei saa, vaikka jatkossa varmasti maksaa veroja miljoona kertaa enemmän kuin joku 17-vuotiaan lapsen kotiäiti.

Vierailija
4/4 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vain ole kovin kauaskantoinen ratkaisu, koska ei sua loputtomasti kortistossa istuteta. Ja lisäksi joudut valehtelemaan tekemisesi ihan suoraan ja jos jäät kiinni, on vielä vaara saada petossyytekin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän seitsemän