Kenellä on olohuoneessa sohvapöytä??
Itse kuulun niihin, joka ei ole koskaan ymmärtänyt moista kapistusta eikä tuttavillakaan monelta tälläistä löydy.
Vie hirveästi tilaa, on hankala siivota ja jotenkin hassun näköinen.
Siispä kysyn, että miksi teillä on sellainen? Mihin tarkoitukseen käytätte??
Kommentit (17)
Siihen on hyvä laittaa kaukosäätimet ja jos jotain naposteltavaa haluaa. Yleensä pidän siinä kukkaa. Ja lapsi leikkii siinä. Olisipa autiota jos ei olisi sohvapöytää kun meilläkin tosi iso olkkari.
Minä en taas tiedä ketään kellä ei olis selliasta. Siihen voi laittaa kaukosäätimet, kynttilöitä, illan istujaisissa viiniä tai pikku syötävää. Joku kiva liina ja koristeet sopii siihen! Minusta se on ihan must!
pelejä, lehtiä, hedelmiä, kaukosäätimiä, kynttilöitä jne vaikka eipä tietenkään kaikki kasassa :D
Ja tuikitarpeellinen onkin. Kun lapset menevät illalla nukkumaan, me joko napostelemme jotain (mihin ne lasit laitetaan, jollei pöydälle?), pelaamme jotain (mihin se lautapeli laitetaan muuten?).
Jos pöytää ei olisi, olisi olohuoneessa 4 x 4 metrin tyhjä aukko.
Ne ovat sivussa kun niitä ei käytetä, mutta jos vaikkapa syömme/juomem jotain tv:n ääressä, tasot nostetaan sohvan eteen.
Myös kaukosäätimet ovat usein näillä tasoilla... tai sitten sohvalla... tai lattialla...
Meille ei tule mitään sellaisia lehtiä jota olohuoneessa luettaisiin ja joskus jos ostan irtonumeron, on meillä keittiössä hylly näitä lehtiä varten.
Kynttilät poltan seinällä olevassa jutussa..(mikähän mahtaa olla sen virallinen nimi?) Ohohuoneessa ei säilytetä hedelmiä vaan ne löytyvät keittiöstä. Lautapelit pelataan myös keittiössä.
Emme myöskään syö olohuoneessa, tai mies syö joskus tietokoneen edessä.. Tietokonepöytä sijaitsee siis olohuoneessa.
Vierailija:
Tietokonepöytä sijaitsee siis olohuoneessa.
Ei siis mitenkään huomiota herättävä.
Tv onkin sitten hieman tilaa enemmän vievä kapistus! Mutta kun mies haluaa..=) Ja en kyllä taitaisi enää osata olla ilmankaan.
ap
Oikeesti, ois kivaa jos ois niin paljon tilaa että sais telkkarin pois olkkarista. Silloin se ois oikea olohuone eikä mikään palvontapaikka.
Joku muulloin sivummalla pidettävä pikkupöytä olisi kyllä hyvä iltaista viinintissuttelua varten. Lattialle laskettu lasi on potkaistu erinäisiä kertoja nurin.
Sellaiset koriste-esinein ja kaukosäädinrivistöin varustetut soffapöydät on kyllä hirveitä.
ole vaihtoehtoakaan. Ei nyt makuuhuoneisiin ainakaan. Mutta ei meillä " kulttuurikoti" olekaan :)
Fiineillä ihmisillä on kirjahylly tietysti kirjastossa, telkkari tv-huoneessa, tietokone työhuoneessa, pelit pelihuoneessa ja olohuone on olemista varten.
Meillä kaikki on olohuoneessa, kun 65 m2:sta on himpun verran vaikea lohkaista virallista tilaa kaikelle erikseen.
Tai oikeammin olkkarissa ei vielä ole mitään happinengiä pahemmin.
sellaiset 4 vuotta. Nyt on tv olkkarissa, ei sitä silti tuu edes joka päivä katsottua. Sohvapöytäkin löytyy. Useimmiten siinä iltapalani syön. Sohvapöytä on ukkini peruja ja se on taideprojektini tällä hetkellä. Olen väsännyt siihen mosaiikkia ja maalannut sitä. Koriste-esineitä ei löydy meiltä laisinkaan.
Jokainen tehköön kodistaan omannäköisensä.
iltapalan kun ipanat nukkumassa, ja sen sisään mahtuu aimo kasa tavaraa. Helppo puhdistaa kun pyyhkii vain kun päällä ei ole kuin kynttilä ja sen alusta. En tulis toimeen ilman
Ilman en toimeen tulis!