Miten yh-äiti VOI rikastua. Vinkkejä kiitos!
Hei,
Tai edes tarvisi rikastua, kunhan rahat riittäisi edes elämiseen ja joskus johonkin mukavaan tekemiseen...
Olen osa-aikatöissä ja saan soviteltua päivärahaa. Lisäksi tulee as. tukea, lapsilisä ja elatusmaksu. Mutta kun kolme pitäisi näillä elättää, niin todella tiukkaa tekee. Mutta, jos otan lisätyön menee asumistuki. Ja se, että millä ajalla sen tekisin, kun ei lapsia aina voi hoidossa pitää.
Osa-aikatyö ja soviteltua päiväraha sekä as.tuki ovat yhteensä sen verran, minkä saisin jos olisin kokoaikatyössä. Muutaman kympin taidan hävitä tekemällä osa-aikaista vs. kokoaikainen.
Antakaa vinkkejä, mä en kestä tätä ainaista eurojen laskemista ja sitä, että itse jään aina vaille kaikkea, koska lapset tarvitsevat kipeämmin ne vaatteet kuin minä...
Kommentit (20)
Menoihin siis listaat, vuokra (se mitä maksat itse), pakolliset maksut, ei muuta.
rikkaille, vanhoille ukoille. joskus tuota tuli harrastettua opiskeluaikana. sitten löysin " vakiasiakkaan" joka kustansi kämpän ja ylläpidon ja kävi vain noin kerran, kaksi kuussa purkamassa paineensa. mies oli varakas ja naimisissa..
Aloitat pienellä sijoittamisella. Jos olet taitava, niin et tarvi kovinkaan suurta pääomaa,kun jo kuukausikoroilla tienaat keskivertopalkan verran.
tällähetkellä. Miestäkään en suosittele ottaan rikastumistarkoituksella ja yleensä ne rikkaat on niin pirun pihejä ja ilkeitäkin vielä. Mä teen joskus lottorivin ja annan haaveiden lentää, yleensä putoon kyllä korkeelta kun numerot on arvottu. Saanko kysyä sen verran tuosta osa-aika työstä et mikä sun tuntimäärä on viikossa ja oletko silti kokoajan työkkärin kirjoilla ja täytät lappua kun saat sitä soviteltua rahaa?
Otat lainaa ja sijoitat sen korkeammalla korolla. Onhan se hieman uhkista, mutta ei nyt mitenkään katastrofaalista. Suomessa ollaan vaan liian arkoja. Hajautat hyvin, niin ei ole riskiä.
Mitä sinä lisärahalla jos hassaat nekin? Itse tulin tosi hyvin toimeen yh-opiskelijana (asuimme vielä isommassa huoneistossa kun mihin olisimme olleet oikeutettuja saamaan asumustukea). Joten elimme alle toimentulonormin ja pärjäsimme ja vielä hvyin syötyinä ja puettuina. Luovuutta, kierrätystä ja viitseliäisyyttä ei se muuta vaadi.
automaattisesti ajatellaan. Yhtälailla se fiksu aviovaimo vois alkaa tienaan sillä istumalihaksellaan ettei tarvis ukolta kaikkee nyhtää.
Voihan se olla, että kulutustottumuksissani on vikaa. Kun on kaksi maksajaa, niin kyllä siitä vaan enemmän jää käyttöön =(
just ja just saan maksettua. Että pankki tuskin lainaisi, vaikkakin maksan kyllä...
Itse sain rahaa 3 vuotta alle toimentulonormin ja silti tulimme toimeen hyvin. (elatusturvalla, en saanut siten edes elatustukea). + muita almuja lapsen isältä.
Eli annapa ne tulosi ja menosi, ongelma löytyy varmasti sieltä kulutuksen puolelta.
Vierailija:
just ja just saan maksettua. Että pankki tuskin lainaisi, vaikkakin maksan kyllä...
esimerkiksi leipoa, jotain myytäväksi kirppiksellä (kutomista, nukenvaatteita ??), olla lapsenlikkana jollekulle tuttavalle joka maksaisi siitä jotain, korjata vaatteita, lyhennykset jne. pestä mattoja. Kääntää tekstejä vieraalle.
Voisit kokeilla vaikka painaa/maalata t-paitoja lapsille, kunhan keksit jonkun oikein hyvän ja hauskan idean, perus t-paitoja saa niin halvalla että painettuna/maalattunakin ne voi vielä myydä kohtalaisen halvalla, kesällä/keväällä sitten jollekkin torille myymään.
kerää pulloja, jotain lasten kirjasarjaa pystyi himassa kirjottamaan valmmiin mallin mukaan jne. Huutonetti tuo minulle n.50 lisärahaa kuussa. PÄÄASIA on, että opit säästeliäästi elämään ja tinkimää n jostain koska on ihan sama vaikka rahaa tulisi 5000e jos törsäät kaikkeen ne menee nekin...
T. se yh-opiskelija jolla eri rahatilanne nyt kun opiskellessa, mutta jos ei laittaisi rahaa suoraan tilistä syrjään niin kaikki menisi (se vaan menee niin)
mä oon laittanut nyt rahastoihin rahaa ja vajaassa kahdessa kuukaudessa on 300 e tuottanut reilun 60 e...
Ei millään pankkitalletuksella kyllä saa samaa tuottoa!
det kevätvaatteet? Tietääkö kukaan tästä mallihommasta?
Itsellä on pituutta 153 cm, että se siitä mallinurasta =). Toi hiusmallijuttu olisi aika kiva, saisi ilmaisen tukan edes.
Maksan vanhoja velkoja, mitä tuli silloin kun olin vielä parisuhteessa. Se hiertää taloutta, sen tähden ei ole yhtään ylimääräistä. Ex-mies
tulee nykyään hyvin toimeen, kehtaa kyllä kerskua asialla, mutta ei auta meitä, elatusmaksu riittää.
Kirpparilla käyn neljä kertaa vuodessa myymässä vaatteita, sieltä tulee 100-200 ¿ joka kerta. Eli siis, lastenvaatteisiin uppoaa paljon rahaa minulta.
Ihan Sampo pankissa itse tutkin verkkopankin kautta ja laitoin
riskirahastoon Mandatum Russia....
se raha voi kyllä mennäkkin joskus, mutta kun vähän seuraa niin
voi siirtää johonkin turvalliseen ajoissa....
Jotkut rahastot tuottaa jopa yli 100% ja enemmänkin vuodessa....
riski on kyllä menettääkkin yhtä paljon!
virkailijan kautta sain laitettua ensin tämän pienemmän summan ja
nyt jatkan 50 e/kk...
Minä teen kokoaikaista työtä ja luen yliopiston pääsykokeisiin.
2 lapsen yh