Finnair tilasi iänikuisen vanhoja lentokoneita
Siinä sitten lennetään raihnaisilla vanhuksilla kun muuta lentäneet kyseisillä koneilla yli 10 vuotta.
Kommentit (5)
FINNAIR HANKKII 12 UUTTA LAAJARUNKOKONETTA
Finnair hankkii 12 uutta Airbus-laajarunkokonetta uudistaessaan kaukoliikennelaivastonsa. Koneista yhdeksän on A350- ja kolme A340-mallia. Aasian-liikenteen voimakkaan kasvun vuoksi A340-koneet hankitaan jo vuosina 2007¿08.
Airbus A350 on täysin uusi konetyyppi, joten uudet koneet liittyvät Finnairin laivastoon vuonna 2011.
¿ Kyseessä on Finnairin historian mittavin laivastouudistus. Vuoteen 2009 mennessä kaukoliikenteen laivastossamme on jo vähintään kymmenen konetta. Päätös kuvastaa luottamustamme ja sitoutumistamme Aasian-kasvustrategiaamme. Pystymme avaamaan uusia kohteita sekä lisäämään lentovuoroja kovimman kysynnän kohteisiin. Kiinan ohella olemme tekemässä uusia avauksia myös Japanin- ja Intian-liikenteessä, Finnairin pääjohtaja Keijo Suila sanoo.
Ensi vuonna kaukoliikenteen nykyistä seitsemän lentokoneen Boeing MD-11 -laivastoa pyritään vielä kasvattamaan yhdellä lisäkoneella Aasian-liikenteen lisääntyvän kysynnän tyydyttämiseksi. MD-11 -koneet poistuvat Finnairin laivastosta kevääseen 2012 mennessä.
Airbus A350-900 on uuden sukupolven laajarunkoinen kaukoliikenteen lentokone, jonka tuotanto alkaa vuonna 2010. Konetyypin valintaan vaikuttivat pääoma- ja toimintakustannusten edullisuus vaihtoehtoihin verrattuna. Uuden teknologian Airbus A350 -kone kuluttaa polttoainetta kolmanneksen vähemmän matkustajaa kohti kuin nykyiset Boeing MD-11 -koneet.
Finnairin tilaamat yhdeksän 314-paikkaista konetta luovutetaan yhtiölle vuosina 2011¿13. Lisäksi Finnairilla on optiot neljään lisäkoneeseen.
Airbus A340 -kone on yksi yleisimpiä kaukoliikenteen konetyyppejä. Finnairin tilaamissa A340-300E -koneissa on tämän konetyypin uudenaikaisin 303-paikkainen matkustamo ja kehittyneimmät moottorit.
Finnair on määrätietoisesti kasvattanut Aasian-lentojensa määrää vuodesta 1999. Finnairilla on yli 40 viikoittaista lentovuoroa Aasian-kohteisiin. Viimeksi syyskuun alussa avattiin kolmesti viikossa lennettävä reitti Kiinan Kantoniin. Finnair lentää Kiinaan ja Bangkokiin kahdesti päivässä sekä Japaniin päivittäin. Jo aiemmin tänä vuonna yhtiö ilmoitti avaavansa ensi kesänä uusina kohteina lennot Nagoyaan Japaniin ja Delhiin Intiaan.
http://www.finnair.fi/web/finnair/scripts/templateLev3ContentById.jsp?B…
Onnittelut työnantajalleni! MD-11 poistuu vuoteen 2012 mennessä, ja laivasto yhtenäistyy; airbus ja embaer. Euroopan ja Pohjois-Suomen liikenteessä A320 mallisto palvellut hyvin. Loistavat koneet meille tulossa, hyvä Hienonen!
Finnair on aina jälkijunassa, kun muut siirtyvät uudempiin koneisiin siirtyy Finnair " vanhoihin"
ja siis nuo 340-koneet niitä vanhoja