millaista aluetta on Espoon Kauklahti? Kannattaako muuttaa?
Kommentit (12)
Täällä on tosi paljon lapsiperheitä, maalaismaisemaa kun menee kartanolle päin, todella rauhallista asuinaluetta.
Pari hassua pultsari notkuu aina silloin tällöin valtsun edessä, muuten en ole " alempaa sos.luokkaa tavannut" mutta niinhän on joka paikassa.
Entiset rumat kaupungin kämpät on kunnostettu asuntomessuja varten ja hirveellä tohinalla todellakin rakennetaan niitä taloja.
Kauklahden imago nusee kyllä kohisten koko ajan.
Itse olen ainakin todella tyytyväinen, tosin se pankkiautomaatin puuttuminen harmittaa...
just nimenomaan Kustaanmäessä on ollut homeongelmia. Sen takia siellä on vapaana asuntoja, muutenhan kaupungin rivitaloissa ei asukkaat juurikaan vaihdu.
Toivotaan, että ovat korjanneet näitä homevaurioita.
kun me oltiin etsimässä asuntoa, löydettiin lehdestä yksi Kauklahdesta, mikä vaikutti tosi kivalle.
Mutta kun ajettiin paikan päälle, ei menty edes sisälle asti. Ympäristö oli niin kammottava!
neuvosto-tyylin kerrostaloja, kaatopaikkaa muistuttavia " varastoalueita" ...
t. 2
kun siellä on ensi kesänä ne asuntomessut. Eli paljon uusia taloja ja ne vanhat ränsistyneetkin on kunnostettu.
tosin nyt on muuttumassa, kun asuntomessujen takia sinne rakennetaan paljon uutta. Monesti Kauklahti yhdistetään " alempaan sosiaaliluokkaan" eli työttömät, juopot ja syrjäytyneet asuisivat siellä ja kyllähän niitäkin siellä on (missäpä ei olisi?).
Palvelut on tällä hetkellä siellä tosi minimissä, edes pankkiautomaattia ei löydy. Tähän tulee kuitenkin muutos, kun messualue valmistuu.
Itse entisenä kauklahteleaisena en pidä aluetta mitenkään poikkeuksellisen rumana tai huonona. Paljonhan riippuu itsestä, minkälaisissa porukoissa pyörii jne. Itsekin voisin muuttaa sinne takaisin, jos sopiva asunto osuisi kohdalle.
Palvelujen kanssa on vähän niin ja näin. Muuten alue on ihan ok. Ei mitään slummia.
Riippuu tietysti minne sinne olisit muuttamassa.Itse asuin omistusasunnossa,mutta jos olet muuttamassa kaupungin asuntoon, niin saattaa olla levotonta.Maalaisidylliä enää keskustassa,joka loppuu heti alkamisen jälkeen. Kulkuyhteydet huonot,varsinkin jos käy Espoonlahdessa työssä,eikä omista autoa.
on kyllä kaupungin asunto,mutta kuitenkin edes rivitalo. Eikös siellä juna kulje kuitenkin ja bussit? Pitäisi nyt päättää ottaisinko sen asunnon.. Jotenkin sai nyt tosi negatiivisen kuvan. -ap
Tiedän yhden taloyhtiön jonka lähes kaikissa taloissa on hometta...
Tosin on myös teollisuusalue (jossa mm. Lumene), mutta eiks ole hyvä että on taloudellista toimeliaisuutta, eikä pelkkä nukkumalähiö?
Ja juna kulkee, Helsingin keskustaan pääsee puolessa tunnissa.