Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi ruotsalaiset suhtautuvat suomalaisiin vähättelevästi?
Kommentit (5)
Ruotsalaiset pitivät ihan peräkylänä, eivätkä viitsinyt laittaa painoa suomalaisten sivistykseen tai mihinkään muuhunkaan, vaikka osa Ruotsia olimmekin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tai tuo sukunimijuttu (olikohan ap:nm kirjoittama) nyt liittyy ainakin Suomessa tehtyyn tutkimukseen jossa huomattiin että kun sukunimi muuttui ruotsinkieliseksi sai helpommin työpaikan.
mistä piti ne sitten noukkia. Tosi inhottavaa, ja jos olisin osannut ja kehdannut niin olisin kyllä sanonut pari valittua sanaa..
virolaisiin, aivan sama tilanne oli 60-luvulla, suomalaisia puski Ruotsiin työntekoon ja ruotsalaiset pitää meitä edelleen jotenkin " duunareina"
Alue: Aihe vapaa
Tv:ssäkin muuta aihetta sivun on keskusteltu asiasta. Kertokaa siis miksi näin, mikä se ärsyttävä piirre on?