perhepäivähoitajia paikalla
Te jotka hoidatte perhepäivähoitajana lapsia omassa kodissanne niin mitä saatte palkkaa ateria korvausta ja miten on lasten määrä. millä tienaa jotain?
Kommentit (16)
varsin hyvin tiedät, ettei kannata.
Paljonko saat 2 lapsesta palkkaa käteen
siksi kyselenkin täälöä josko paikalla olisi joku perhepäivähoitaja joka tekee työtään omassa kodissaan.
Kulukorvausta ei kannata laskea koska se ei edes riitä hoitolasten kuluihin. Palkasta joudut myös kustantamaan hoitolasten menoja. Huomio myös se, että työpäivät voivat olla 10-12h vaikka hoitolapsia olisi kaksi.
Kulukorvaus on n. 4,25 / lapsi / päivä, en muista summia tarkkaan. Kulukorvauksella pitää kattaa kaikki lapsista aiheutuneet kulut, eli se ei riitä. Veroprosentti on jokaisella henkilökohtainen. Mulla on 3,5 lasta ja palkka on n. 1200 (brutto).
Minulla on hoitolapsia nyt 3 ja kaikki kokopäiväisiä. Lisäksi mulla on kaksi omaa lasta, 6-v eskarilainen ja 2v. Pienemmästä saan kotihoidontuen, käteen 345€-
Palkkani noista kolmesta lapsesta on 900,03€. Lisäksi saan kulukorvausta niin, että aamupalasta saa 69sent/lapsi/päivä. Saman saa myös välipalasta. Lounaasta (ja mahdollisesta päivällisestä) maksetaan 1,43€ ja lisäksi muu kulukorvaus (vessapaperi, talon kuluminen, askarteluvälineet yms) 1,50€/lapsi/päivä.
Hoitolapset minulla 9kk, 2v2kk ja 4v. Ensimmäinen lapsi tulee klo 7.30 ja viimeinen haetaan klo 16.30. Ihan inhimillinen työaika siis.
Palkka on oikeasti tosi pieni. Mutta kyllä sillä juuri ja juuri elää. Kulukorvaukset menee kyllä viimeistä senttiä myöten ruokaan ja muuhun pakolliseen. Lelut yms ostan sitten omasta pussista, toki niistä hyötyy sitten myös omat lapset.
Ehdottomasti huonoin asia tässä ammatissa on se, että AINA kun oma lapsi sairastuu niin se tietää palkatonta vapaata. Edes sitä kolmea päivää tai edes yhtä ei saa lääkärintodistustakaan vastaan palkallisesti olla. Eli nyt, kun meidän lapsilla on mahatauti, niin olen ma-to palkattomalla. Tili pienenee huomattavasti...
3 hoitolasta, joista nettopalkka on vajaa 1000e. Meillä saa edell. vastaajasta poiketen olla 3 päivää palkal. saikulla oman lapsen sairastuessa. Lisäksi saamme "lelurahaa" 15e vuosi/lapsi. Päiväkodilta saamme hakea piirustuspaperia yms askarteluvälineitä ja lelu/pelilainaamokin siellä on! TYöaikani on 7.00-16.30.
ja 3 lapsesta saan 1010 bruttona. Työaikani on 6,30-17,30 ja kaikki lelut, askartelutarvikkeet sun muut on hommattava itse. Kulukorvauksen saan, mutta lelurahasta en ole kuullut ikinä.
työpäiväni saattaa joskus kestää jopa 21,00 asti.
meilläkin palkatonta jos oma lapsi kipeä.
Vähintään 11 tuntisesta työpäivästä 5 krt/ vko.ssa nettoan alle 900 eur. :(
4 kokopäivä lapsesta nettoan 1400e (sisältää ylityöt). Kulukorvaus päälle mutta sitä
en laskeskele, ettei tule pahamieli. Työaika 6.30-18.
Meillä päin saa palkaa jos oma lapsi sairastaa.
kuvittelin, että 11,5 tuntista päivää kun tekee niin palkan pitäisi
olla enemmän.
mitä 21 tarkoitti viestillään? en ymmärtänyt asiaasi.
1400 on hyvä palkka. En siis itse ole pitänyt sitä hyvänä palkkana. t. 21
Olen opph ja minulla on kaksi hoitolasta, työaika 7.30-16.00 ja palkka 1100e/kk brutto, lomat ja sairaspäivät palkattomia!! Mitään ylimmääräisiä lelu, askartelu tai ruokarahoja ei tule..
Lisäksi verovähennystä saa noin 70/e kulukorvauksena.