Miten pian tulokset tulee pään magneettikuvauksesta?
Hei
Kävin tänään lapseni kanssa pään magneettikuvauksessa. Nyt se piinapenkki sitten vasta alkaa kun täytyy viikko odotella tuloksia ennenkuin lääkäri soittaa. Tietääkö kukaan että jos löytyy jotain vakavaa niin ovatko yhteydessä kuitenkin jo aikaisemmin? Onko jollain kokemusta asiasta jos on löytynyt jotain? Vai kerrotaanko kaikki vasta sitten kun soittoaika on sovittu?
Kommentit (8)
Minun pitäisi mennä pään magneettikuvaukseen joskus (niskavaivoja ja ym,.). Sain lähetteenkin jo, ja kyselin lääkäriltä, koska tulokset ovat valmiina. Hän kertoi, että kuvauksessa oleva lääkäri voi itse kertoa ne heti kuvauksen jälkeen, jos ehtii ja haluaa, mutta hänelle eli lähetteen tehneelle lääkärille kuvausvastaukset ovat valmiina pöydällä kuvauksesta seuraavana aamuna. Näin siis yksityispuolella Helsingin Mehiläisessä.
Luulen siis, että ne kuvat tulkitaan heti, ja jos vakavaa on, niin siitä tiedotetaan varmasti pian. Oletteko menneet yksityisen vai julkisen puolen kautta kuvaan?
Varmaan kaikki menee hyvin. Pidän peukkuja teille!
vastaanotolle kuuntelemaan tulokset. "Kuvaaja" ei sanonut mitään, vaan kirjoitti lausuntonsa, jonka neurologi luki ja neurologi halusi vielä käsitellä asiaa viikkopalaverissa neurologien ja neurokirurgien kanssa. Eli kyllä siinä aikaa vierähti.
Varmaankin heti näkevät. Poikani kävi sydänröntgenissä (ei tietysti sama kuin magneettikuvaus) ja heti sanoivat, että ei näissä kuvissa näy yhtään mitään vakavaa. Lähetteen tehneeltä lääkäriltä tieto tuli n. viikon kuluttua samanlaisena.
tulkitsi heti kuvan, ja sitten, kun mulla kuitenkin oli jo toinen lekuriaika valmiina, niin siellä sitten toinen, eli lähetteen tehnyt lääkäri katsoi. Tällöin tosin lannerangan magneettikuvasta kysymys.
muutama vuosi sitten käytäntö, etteivät sanoneet kuvaustilanteessa mitään. Neurologi sitten tulkitsi kuvat vastaanotollaan viikon (noin) päästä.
meidän neurologi oli sitä mieltä että ei kannata lasta lähettää ko tutkimukseen. Kyseessä 4-vuotias, joka olisi pitänyt nukuttaa ko toimenpiteeseen.
Hänen kantansa oli että kyllä sen jo näkee päältäpäin, jos on jotain mikä näkyy myös magneettikuvauksessa.
Yleensä diagnoosia tehtäessä on tapa että suljetaan ensin pois se kaikkein pahin vaihtoehto esim onkohan se aivosyöpää? ai ei ollut no sitten se on jotain vähemmän vakavaa, no olisiko ms-tautia, ai ei sitäkään, no sittenhän se ei ole kovinkaan paha juttu mikä voi löytyä, jne...
Minä ainakin sain heti tiedon, ettei mitään vakavaa löytynyt. Toki sitten oli vielä lääkäriaika lähettävälle lääkärille, joka kertoi kuvista tarkemmin. Aivan varmasti jos jotain vakavaa on, asia ilmoitetaan heti kuvauksen jälkeen tai pian. Viikkoa ei anneta odottaa.