paljonko synttäritarjottavaa viette päiväkotiin lapsenne syntymäpäivänä?
Kommentit (6)
Niitä kyllä jäi vielä seuraavalle päivälle.
Kysyin etukäteen ja tuo oli toive. Ei kuulemma tarvitse tuoda mitään, ainakin meidän päiväkodissa juhlitaan ennen kaikkea laulamalla, leikkimällä, antamalla sankarille kortti koko porukalta ja pieni lahja. Kuulemma on tosi kiva jos tarjoilut on melko pienet: ei ole tarkoitus herkutella sokerihumalaan... Vein siis keksipaketin, josta riitti muutama pikkukeksi lasta kohden (Miinan ja Manun kirjainkeksejä).
Järjestävät muuta ohjelmaan esim. Sankari saa kunniatehtäviä. Tarroja tms. pientä saa antaa muille. Olen kyllä tyytyväinen etteivät saa joka päivä/viikko herkkuja ja oppivat että muukin voi olla kivaa kuin herkut.
Tämä sovittiin yhteisesti vanhempainillassa.
Ryhmässä pari lasta kenelle ei saa karkkia antaa niin tarha antaa silloin heille rusinoita.
Nämä vanhemmat kenen lapselle ei saa karkkia antaa ei pistänyt tätä vastaan ollenkaan.
Toinen vanhemmista,jopa toi itsekkin lapsen synttärinä karkkia ja keksiä mutta karkkia vaan ei sitten tälle lapselle annettu.
ei paljoa! Ota selvää allergioista. Jotkut vanhemmat eivät pidä siitä, että lapsi saa karkkia. Joku keksipaketti TAI mikropopparipussi riittää oikein hyvin. Tuoteselosteet pitää olla mukana eikä saa tuoda itseleivottuja. Joissain ei suositella jätskejä tai mehujäätelöitä sen takia, että ne voi sulahtaa matkan varrella.
lto