Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eikö raskaana pitäisi päästä nopeasti hammaslääkäriin, eikä parin kuukauden päästä?

Vierailija
17.11.2008 |

Viikonloppuna alkoi jonkinasteinen hammassärky ja kävin aamulla piakkauttamassa hampaan Espoon hammashoidon päivystyksessä. Siellä totesivat, että kolmessa muussakin hampaassa on pienet reiät, joten pitäisi varata tarkastusaika. Sain ajan vasta 19.1., jonka vakuutettiin olevan ensimmäinen aika. Käsittämättömän kauan kestää, vaikka raskaana ollessa pitäisi kai päästä mahdollisimman nopeasti. Onko kenelläkänä parempaa tietoa tai osaatteko suositella hyviä hammaslääkereitä Espoosta/Helsingistä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä neljä vuotta sitten täällä Tampereella hämmennyin samaan, kun huhtikuussa olisi annettu tarkastusaika vasta lokakuulle ja LA oli lokakuussa. Ei kuulemma raskaus vaikuta. Vain leikkaukseen menevät yms. menevät jonon ohi, raskaana olevat eivät kuulemma enää nykyään.



Kävin yksityisellä... kuten yleensäkin. Tuon yhden kerran kuvittelin saavani julkiselta hoitoa, mutta niin oli käytännöt muuttuneet.

Vierailija
2/2 |
17.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kylläkään liity hoitotakuuseen, vaan tasa-arvovaltuutetun (muistaakseni) päätökseen, että tietyillä ryhmillä, esim. raskaana olevat ja sotaveteraanit, ei ole oikeutta hoitoon jonon ohi. Hoidon perusteena tulee olla lääketieteellinen syy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kolme