Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

raskaus ja verenvuoto

Vierailija
26.07.2015 |

Kirjoitin aikasemmin siitä kun viime kuussa sain keskenmenon ja että olen taas raskaana. Nyt kuitenkin eilen alkoi pientä tiputtelua..keskenmenon kun sain niin oli kipua ja lammikko verta housuissa ja 2päivää kuljin yösiteellä kun niin vuoti. Nyt en tarvi edes sidettä. Kuinka todennäköistä on että kivuton vuoto on keskenmeno jos ei pönttöön asti veri tule..vaan kun pyyhkäisee niin paperissa näkyy verta. Ei oo lönttejä näkyny. Mietin jo et menenkö tekeen huomenna verikokeen että voivat mitata vastaako lukemat mun viikkoihin vai onko tulossa ulos.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

tiputteluvuoto tai pieni vuoto, mikä ilmenee juurikin vain vessassa pyyhkiessä on melko tavallista raskauden aikana. Limakalvot ovat turpeat ja vuotavat helposti, joten esim. yhdyntä voi ripsaista rikki jonkin pienen hiussuonen emättimessä tai kohdunsuulla, mikä sitten vuotaa. 

En näe mitään syytä, miksi sinun tarvitsisi mennä verikokeisiin, mutta ymmärrän, että kokemasi keskenmeno oli raskas asia ja siksi sinua huolettaa, että se tapahtuu uudelleen. Mielenrauhan vuoksi voit pyytää neuvolasta verikoetta istukkahormonin määrittämistä varten, mutta sinulla ei nyt ole mitään viitteitä keskenmenoon. 

t. Mia, terveydenhoitaja

Vierailija
2/3 |
27.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soitin neuvolaan niin sain ultraan ajan perjantaille niin kattovat onko siellä mitään vai ei. Ei ole paljoa vuotoa vieläkään niin ehkä tää pysyy matkassa mukana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukava, että pääsit tarkastamaan tilanteen niin ei sinun sitten tarvitse miettiä ja jännittää.

t. Mia, terveydenhoitaja

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan neljä