Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Elokuiset 2013 Toukokuu

12.05.2013 |

Tässäpä taas uusi ketju!

 

En päässyt kirjautumaan sisään moneen päivään,mikä lie ollut ongelmana taas.Nyt sitten onnistui...

Neuvolassa ja lääkärissä käyty.Kaikki ok,sf mitta 22cm vain,ja olivat sitä mieltä et vauva on pieni kokoinen.Niinhän ne on olleet kaikki muutkin meidän lapset syntyessään et ei oo uutta..

 

nyt ei muuta kun on kiirus.

 

PikkuK 27+4

Kommentit (77)

Vierailija
1/77 |
15.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta.

Nyt jos ehtis vähän kirjoittamaan. Maanataina oli neuvola ja kaikki oli muuten hyvin mutta paino oli taas vaan laskenut, en tiedä mistä se johtuu. Neuvolantäti sanoi vaan että jos laskee lisää niin sokeritarvot huononee. Vauva on ollut kuitenkin ihan normaalin kokoinen ja kohtu kasvaa ylärajoilla nyt se on 26cm. Olo on tukala tän mahan kanssa ja koko ajan pelko supistuksista. Vaikka ei niitä nyt niin kauheesti edes ole. Joka raskaudessa kuitenkin siellä sairaalassa olen joutunut makaamaan, esikoisen aikaan en ollut. 

Ihanaa kun ilmat on lämmenneet, mukava istuskella pihalla kun  nuorimmainen leikkii pihalla, hän olisi tuntitolkulla ulkona. Mulla vaan toi kävely ei tunnu hyvältä. Just koiran kanssa käy sellasella pikku lenkillä.

Tänään vois mennä pojan kanssa töihin ulos leikkimään. Ei tarvii aina yksin leikiä. 

Eilen olin tytön tanssiopiston näytöksessä, mukavaa oli ihania esityksiä. Tuskaa vaan kun joutuu menemään niin aikaisin sinne kun pitävät vielä kenraaliharjoitukset. Tänään sama homma, hän kun tanssii kahta eri tanssia.

Mut nyt menen.

 

Mammuska ja pirpana 26+5

Vierailija
2/77 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heips taas pitkästä aikaa.

Nyt rv 29+3 menossa. Kävin tässä sokerirasituksessa ja kiinihän sieltä jäätiin. Sekä 1h että 2h arvot koholla. Vs-mittarin sain kotiin ja mittauksia tehtävä 3pvänä vkossa. Ei kivaa. Mutta vauvan parastahan tässä ajatellaan. Hankalaa välillä toteuttaa tuota mittausta, kun pitää mitata paasto-arvo, tunti aamupalasta, lounaasta ja päivällisestä. Töissä kiirettä niin meinaa unohtua sielä mitata. Onneks hyviä arvoja tullut, yks arvo yli viitearvon. Kaikki herkut pitänyt jättää vähemmälle nyt, ettei vauva kasva liikaa. Onko muita, jotka mittailette vs-arvoja kotona?

Muuten täälä jaksellaan hyvin. Välillä rasituksessa masu kovettuu ja pari kipeää supistusta ollut. Ja mahatautia sairastettu. :( se ei oo kivaa näin raskaana ja lämpimällä ilmalla.

Aurinkoisia päiviä ja koitetaanhan jaksaa masun kans kesän yli, vaikka tukalan kuumaa välillä voikin olla. Nytkin työpaikan lämpötila sisällä +27.7. Huoh....   :D  

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/77 |
29.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heissan!

Mulla viikkoja kasassa tasan 26. Tuntuu että koko ajan ois nälkä, ja kaiken laista tulee popsittua :/ painokin noussut nyt ihan kiitettävästi. 

Supistelee jatkuvasti, siis ei toki koko aikaa mutta joka päivä jonkin verran. Kivuliaita eivät ole mutta ikäviä kuitenkin. Nyt olen onneksi kesälomalla. Mun täytyis mennä vielä heinäkuuks takasin töihin ennen äippälomaa. Saa nähdä miten kykenee. Selkä kiukuttelee aika ajoin, ja noita suppareita tulee ja menee.  

Ti-ti-uuuu ja typy 26+0

4/77 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa!! :)

Mulla nyt menossa 31+4, eilen oli taas ultra ja vauvan painoarvio 1,9kg, joka kuulemma ihan ok, mutta vatsanympärysmitta ylärajoissa :( Nyt tätä raskausdiabetesta hoidetaan pitkäaikaisella- ja ateriainsuliineilla ja lisäksi tableteilla, eikä meinaa mitenkään pysyä sokerit kurissa vaikka dieettiä noudatankin :( Kovasti huolta aiheuttaa mulle noi sokeriarvot ja vauvan koko :/ Jos vauva kasvaa tätä tahtia, niin varmaan käynnistetään synnytys vkolla 38..

Mulla alko eilen kesäloma ja siitä jäänki suoraan sitten mammalomalle :) Ihanaa, kun on tällaset ilmat! Harmittaa kun ei jaksa liikkua enää niin kauheesti, koirien kanssa tietysti käyn useemman kerran päivässä kävelemässä, mutta melkosen hidasta tää meno on nykyään :D

Vierailija
5/77 |
06.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heipat täältäkin pitkästä aikaa.Niin hiljaista täällä palstalla ettei hirveästi innosta kirjoitella tänne...

Mutta tässä pientä tilanne päivitystä kumminkin.Supistuksia on paljon,osa tiukkoja ja kipeitäkin,joten aika rauhallisesti joutuu ottamaan.Vielä pari viikkoa sitten pystyin ajamaan nurmikkoakin ja käymään lenkillä mut en kyllä enää uskalla.Iltaa kohen nuo supparit ja paineen tunne tuntuu aina pahenevan.Yöksi ovat toistaiseksi ainakin asettuneet sitten.

Muuten vauva voi hyvin,on virkeä ja liikkuu paljon.Eikä omassa olossakaan muuten ole valittamista,nuo supparit vaan vaivaavat.Toivotaan ettei nyt ihan vielä muutamaan viikkoon lähtisi syntymään.

 

PikkuK 31+1

6/77 |
09.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kanssa vähän samanlaista vointia kun pikkukolmosella. Töissä alkanut supistelemaan nyt enemmän, ja varsinkin sitten työpäivän jälkeen. Teen siis perushoitotyötä vanhusten palvelukodissa. Juhannukseen asti olis tarkoitus olla töissä, mutta saa nyt nähdä joudunko hakemaan sairaslomaa ennen sitä, töissä tietysti otan jo rauhallisemmin ja en tee nostoja enkä hoida raskaampia asukkaita, mutta silti meinaa supistella. Ei onneksi useinkaan ole kivuliaita, mutta kuitenkin..

Vauva kuitenkin voi hyvin, liikkuu paljon. Ihanan näköistä kun välillä vatsa oikein hytkyy/heiluu puolelta toiselle <3

 

rv 30+5

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/77 |
09.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta.

Jos vaikka nyt pystyis kirjoittamaan. Minä kun olen nyt viikon koittanut enimmäkseen levätä kun kohdunsuulla oli tottakai muutoksia mikä on mulle tyypillistä, koitan nyt levätä että ens viikolla olis muutokset suht samassa, sairaalaan en halua makaamaan ja se ei oikein ole mahdollista, ytkin on nuorimmaisella hankalaa kun en ole häntä pystynty hoitamaan. Meillä on onneksi nuo kaksi vanhinta jo niin isoja että osaavat hyvin hoitaa poikaa. Miehellä onneksi heinäkuu lomaa. Muuten vauvalla on kaikki hyvin, kasvaa hyvin keskikäyrällä ja varmistui tytöksi. Nyt sitten iski meille kauhea flunssa, toivottavasti en ite pahaa tautia saa, nyt jo yskittää ja kurkku on karhea, 8-v:llä nuha ja miehllä, nuorimmaisella oli ensin nuha nyt kauhea yskä. 

Ei kukaan tarvitsis poikien vaatteita pientä rahaa vastaan, kenkiä löytyy myös kokoa 18-21 ja reiman välikausitakki koko 80, kuin uusia. Mä olen niin pulassa noitten kanssa.

Mä olen niin kyllästynty jo tähän raskauteen kun koko ajan saa olla varuillaan. Mulla on supistuksia kuitenkin tosi vähän. Sit sokerit heittelee normaalista liian matalaan, vaikka samaa ruokaa syö ja saman verran laittaa insuliinia niin sokerit saattaa olla ihan hyvät tai sitten liian matalat, tää on niin ärsyttävää. 

Jaaha, kohta on pyykit pesytynyt, esikko saa viedä ne ulos tuolille niin on helppo ripustaa, silloin ei tarvii kyykistellä.

Mammuska ja tytsy 30+2

Vierailija
8/77 |
16.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikainen huomen. Uni aina häviää kun käyn vessassa, ärsyttävää.
Huono-olo on myös. Mutta mä olen taas täys levossa, suihku,vessa ja
ruokaa saan hakea. Mutta onneksi viikkoja on enemmän nyt
kun muissa raskauksissa. Lääkäri olis laittanut mut sairaalaan mutta
en halunnut. Mies on ollut viikonlopun lasten kanssa reissussa.
Kortisoni piikit sain, niitä toivoinkin koska insuliini hidastaa keuhkojen
kypsymistä. Muuten vauvalla kaikki hyvin, kasvaa keskikäyrällä.
Pitäis vielä nukkua. Saan onneksi nukkua niin pitkään kun huvittaa.
Ihanaa saada perhe kotiin, vaikka on ihanaa ollut tämä hiljaisuus.
Huomenna saan tietää mahtuuko nuorin päiväkotiin kun en nyt yhtään
saa hoitaa ja miehellä alkaa loma 1.7. Onneksi anoppi on luvannut tulla joinakin
päivinä, ei tarvii jokapäivä viedä. Päiväkoti on onneksi pojalle tuttu kun siellä
usein käydään, on mun työpaikka. Mut nyt koitan nukkua, vauva vaan nyt heräs
mylläämään.

Mammuska ja tytsy 31+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
9/77 |
16.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkästä aikaa saan aikaseks koneella taas näpytellä..on se kumma kun joka kerta saan tilata uuden salasanan kun unohdan minkä oon laittanu :) 

Kämpässä muutostöitä, siis uudelleen sisustamista menossa, että kaikki me viisi tullaan sitten elokuussa tähän asuntoon mahtumaan. 

Raskaudessa ei ihmeempiä, sokerit pysyy kohtuu syömisillä kurissa (kun aina vaan jaksaisi miettiä mitä suuhunsa laittaa), liitoskivut vaivaa ja häpyluu on tulessa(kaikkia vaarmaan kiinnostaa :) ) 4h on ihan max. minkä pystyy jaloillaan ja liikenteessä viettämään ja sit tekeekin jo tosi kipeetä. Vaavi on päättänyt parkeerata ittensä poikkitilan ja perätilan välimaastoon ja th ei edes osannut sanoa mitenpäin kaveri vatsassa asustelee. Ja tekee muuten todella kipeetä beiben liikkeet tuolla alavatsalla ja kohdunsuulla. Mitenkä päin teidän vauvat ovat majoittuneet yksiöihinsä?

Painoa on tullut alusta sen 6kg, mikä on eniten kaikissa raskauksissani ikinä..mut yritän lohduttautua sillä että lähtöpainokin oli alempi mitä aikaisemmissa raskauksissa. Ja eihän tota painoa ollu tullut kuin 100g viime kertasten neuvoloiden välillä.

Ens viikolla pitäis varailla aikaa synnytystapa arvioon, kun edellinen synnytys sectio ja on tämä ruokavaliolla kurissa pysyvä raskausdiabetes.

Mammuska: Toivottavasti pääset tuosta unettomuudesta eroon. Ite rv 20 paikkeilla saatoin vaalvoskella parikin tuntia keskellä yötä, mut nyt kyllä saa heti unen päästä kiinni kun vessareissulta takaisin menee (joitan on muuten 2-3 krt yössä)  Voimia lepäilyyn!

Tulkaahan "kesäkiireiltänne" kuulumisia kertomaan!

Hilma3 rv 30+5

Vierailija
10/77 |
16.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla vauva on ollut jo pari viikkoa pääalaspäin. Painoa mulla ei ole tullut yhtään, vielä olen ekaneuvola punnituksesta kilon kevyempi, hyvä niin. Tosin sokerit saattaa heilahdella. Mulla on vaan kauhea pelko kun synnytykset on ollut nopeita, varsinkin jos lapsivedet menee niin vajaa tunti ja vauva on maailmassa, siinä ei ehdi kyllä sairaalaan, ambulanssi on kyllä heti soitettava. Mulla onkin yksi ambulanssisynnytys takana vuonna 2004. 

Mammuska ja tytsy 31+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/77 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heips.Mua jotenkin jännittää synnytys kauheesti.Vaikka tuttua hommaa on kun neljäs kerta jo edessä.tai ehkä se siks just jännittääkin kun tietää mitä se tulee olemaan.Oon kaikki ihan luomuna synnyttänyt enkä osaa kuvitella millasta se ois kivunlievityksen kanssa.Ja alkuvaiheessa pärjään hyvin ilman puudutuksia tms ja sit kun tuntuu et vois ottaa jotain niin on myöhäistä...eivät anna mitään..ja mullakin sit kun vedet on laskettu tulemaan siinä 7-8sentissä niin vauva syntyy nopeesti,kuopuskin 7 min päästä oli jo ulkona.Et ei kerkiiskään mitään puudutuksia laittamaan.Et luulen et luomuna tulee tämäkin syntymään.

Mulla on pitkiä synnytyksiä kaikki ollu,24,12 ja 16 tuntia.Ja aina se siinä loppusuoralla noin 8centin kohalla meinaa pysähtyä et joutuvat vauhdittamaan kalvojen puhkaisulla.Supistelee kyllä mut ei paikat aukee..rasittavaa sellanen.Ja kivuliasta.

 

Ens viikolla neuvolaan.Mun mielestä on nyt ollu muutaman päivän pääalaspäin vaavi.ei tarviis kääntyä enää..

 

huomenna vaihtuu viikotkin rv33 :)

Vierailija
12/77 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi että, mun kuopus on nyt toista päivää tilapäisesti päiväkodissa ja mun sydän itkee näillä hormoneilla. 

Mulla on kauhee yskä, mistä tota limaa riittää kun muuten ei flunssaa ole.

Mua ahdistaa kun huomenna taas äitiyspolilla lääkärikäynti ja syynäävät tota kohdunsuuta, senkin tilanne oli niin epäselvä, eivät osanneet ultralla mitatasitä, sormella sai 2 cm ja ultralla muka 9mm. Eivät edes tehneet sitä ennenaikasuuden testiä, luulis että sen olisivat tehneet. Mun kohtu ei vaan todellakaan pidä siitä ronkkimisesta.

Mulla on kanssa ens viikolla neuvola. Täällä vauva edelleen pääalaspäin, ollu jo pari viikkoa, en usko että enään kääntyy.

Mammuska ja tytsy 31+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
13/77 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi! Minäkin tulen tänne keskustelemaan, kun alko äippäloma tuossa 14.6.2013 varhennettuna, mulla on laskettuaika elok.13.päivä ja takana siis nyt raskautta 32+1 viikkoa. On alkanu olemaan kipeimpiä supistuksia täälläkin, saatan herätä niihin iltayöstä, kun yritän nukahtaa, myös päivisin tulee. Odotukseni on neljäs, edellisestä synnytyksestä on nyt 3,5 vuotta. Olin ennen äitiyslomaa sairaslomalla, kun supisteli liikkuessa jatkuvasti.

Minulla on huolenaiheena ollut sf-mitta, joka oli jo 31cm rv 32.  Aluksi oli ihan ylikäyrien yläpuolella, nyt on yläkäyrän tuntumassa. Sokereita ei ole ennen tutkittu ja ei nytkään ruvettu tutkimaan, koska olen aiemmin saanu pienehköjä vauvoja. Odotan poikalasta, edelliset 2 olivat tyttöjä synt. rv39+1 3050g/47cm ja rv40+2 3300g /47,5cm, ihan ensimmäinen lapseni oli poika rv41+2 3700g/49,5cm, kaikissa näissä odotuksissa sf-mittani on ollut suunnilleen keskikäyrän tuntumassa n 3-4 cm pienempi eli n 27,5-28,5 rv 32.

Mitä tuo voi merkitä? Painoni on noussut saman verran joka odotuksessa n.15 kiloa kussakin, niin nytkin painan saman verran kuin muissakin edellisissä odotuksissa.Myös vatsani ympärys on samoja luokkia kuin ennenkin tässä vaiheessa n.93-95cm.Vatsani kasvaa suoraan eteenpäin ja on kuin potkupallo. Mutta niin se ekassakin kasvoi, joksin sf-mitta oli rutkasti pienempi. Pelottaa paljon, kun en pääse tutkimuksiin ja eka synnytys oli hirmu vaikea imukuppisynnytys, pojan ison pään takia. tytöt tulivatkin sitten helpommin. Millaisia sf-mittoja teillä muilla on useamman tehneillä? Onko vauva väkisin ollut iso jos sf-mitta on ollut iso? Olen 162,5 cm pitkä, hoikka 30-vuotias nainen.

14/77 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="pikkukolmonen" time="18.06.2013 klo 17:09"]

Heips.Mua jotenkin jännittää synnytys kauheesti.Vaikka tuttua hommaa on kun neljäs kerta jo edessä.tai ehkä se siks just jännittääkin kun tietää mitä se tulee olemaan.Oon kaikki ihan luomuna synnyttänyt enkä osaa kuvitella millasta se ois kivunlievityksen kanssa.Ja alkuvaiheessa pärjään hyvin ilman puudutuksia tms ja sit kun tuntuu et vois ottaa jotain niin on myöhäistä...eivät anna mitään..ja mullakin sit kun vedet on laskettu tulemaan siinä 7-8sentissä niin vauva syntyy nopeesti,kuopuskin 7 min päästä oli jo ulkona.Et ei kerkiiskään mitään puudutuksia laittamaan.Et luulen et luomuna tulee tämäkin syntymään.

Mulla on pitkiä synnytyksiä kaikki ollu,24,12 ja 16 tuntia.Ja aina se siinä loppusuoralla noin 8centin kohalla meinaa pysähtyä et joutuvat vauhdittamaan kalvojen puhkaisulla.Supistelee kyllä mut ei paikat aukee..rasittavaa sellanen.Ja kivuliasta.

 

Ens viikolla neuvolaan.Mun mielestä on nyt ollu muutaman päivän pääalaspäin vaavi.ei tarviis kääntyä enää..

 

huomenna vaihtuu viikotkin rv33 :)

[/quote]

 

Mullakin sama homma, vaikken oo ihan luomuna synnyttäny, mutta 7-8 sentissä joku reuna/panta estää synnytyksen. Mulla auttaa vain spinaalin saanti siihen, muuten ei edisty supistuksista huolimatta. Minuakin pelottaa ja jännittää, neljäs synnytys edessä täälläkin ja veikkaavat kookkaampaa lasta =C

Sisältö jatkuu mainoksen alla
15/77 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katjuska83: Aika jännä etteivät laita rasitukseen, pitäisi olla ihan riittävä "syy" rasitukselle tuo sf-mitta, vaikkakin aikaisemmat vauvat pieni kokoisia.

Itelläni ei ole hirmuisia sf-mittoja ollut vaikka jokaisessa raskaudessa ollut tämä Gdm. Isoimmillaan tainnut  olla sen 32.

 

Sain kutsun tuossa diabetespolille ravitsemus ryhmään...siellä ois pitänyt saada ruokavalio-ohjeistusta yms. peruin se ihan sen takia, että on jo kuitenkin kolmas raskaus jota hoidan ruokavaliolla..en kyllä tunne saavani enää apua asian kanssa tässä vaiheessa . Synnytystapa arviointi eli ylimääräinen ultraus on 29.7, tähänkin sain kyllä rautalangasta väännetyt ohjeistukset puhelimessa et meinas käpy palaa..ei en ole ennen käynyt äippäpolilla synnytystavan arvioinnissa tai muutenkaan ..LUKEKAA niitä prkeleen papereita!!!

Joo, pääsinpähän purkautumaan...

Hilma 31+1

16/77 |
20.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hilma3: Hei kyllä mustakin rasitus ois tehtävä, kun noissa muissa raskauksissa tuo sf-mitta on ollut hurjasti pienempi, mutta ei meidän paikkakunnalla ole edes vakituista lääkäriä enää, ja kaikessa säästävät. Lähetettä äitipolille tuskin saan ja mitään arvioita eivät enää anna.Aiemmin on aina arvioitu sekin minkä mittainen kaveri sieltä on tulossa... Saatan kääntyä yksityisen puoleen.


Onko sulla muuten nyt ollut supistuksia? Mulla on alkanu tuntua nyt useasti joka päivä ja joskus tekee tukalaakin, hieman myös jo menkkatyyppistä jomottelua ja pissi ja kakkahätää. Ruokahalut on vähentyneet ja olen hurjan väsynyt, johtunee varmaan jatkuvasta pissille heräilystä öisin ja alentuneista rauta-arvoista... Oireet tuo jo toiveita vauvasta ja lähestyvästä synnytyksestä =D


En malttas enää odottaa että saan oman rakkaan pusuteltavan syliini... Eilen katsoin taas tv:stä pieniä ihmeitä ohjelmaa ja tunnemylläkkä valtas niin että itkin...Nyt onkin ollu tuo mieliala viimeiset viikot yhtä itku-raivaria...=D

 

Kati 32+2

17/77 |
22.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katjuska: Meillähän on sitten samana päivänä la ;)

Voisihan sit itsein kertoilla kuulumisia pitkästä aikaa, josko vaikka vähän vireäisi tämä keskustelu taas.. Mulla alkais äippäloma nyt 24.6. mutta jäin sairaslomalle jo reilu viikko sitten supistelun takia. Nyt on onneksi rauhoittunut supistukset,kun ollut kotona ja saanut ottaa rauhallisesti. Tosin eilen illalla alkoi taas hieman enemmän supistelemaan, kun innostuin tekemään suursiivousta, vaikka yritinkin todella rauhalliesti siivota, huone kerrallaan ja siten aina taukoa, mutta kyllä tuo silti alkaa jo olemaan melko raskasa tämän vatsan kanssa :D

Vierailija
18/77 |
24.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katjuska: Mukava kuulla että jotain muutakin jännittää synnytys! sulla sama juttu kuin mullakin,kohdunsuun reuna jää siihen jököttämään eikä meinaa poistua...johtuuko se sitten tuosta jännittämisestä vai mistä,mulla kätilö on ensin käsin työnnellyt sitä pois edestä ja sit on odoteltu et edistyykö ja sit tuo kalvojen puhkaisu on ollu se viimeinen apu millä on saatu homma edistymään...kääk..no olenhan tuosta jo kolmesti selvinnyt ja vauva kunnialla saatu ulos niin ehkä se vielä neljäskin kerta onnistuu...

Mulla ei kyllä ole nää supparit riippivaisia siitä mitä teen päivän aikana,eilen taas kovetteli illan mittaan kivasti,mut ei olleet kipeitä...vaikka kävin kävelyllä ja siivosin ja raahasin mattoja ulos...niitä supistuksia tulee millon tulee,ei vaikutusta mitä teen.Saan vaikka koko päivän maata vain sohvalla,ja sit saattaa yöllä tulla rykelmässä kipeitäkin supistuksia joissa on paineen tunnetta mukana..

Mulla on ollu kahdesta edellisestä lapsesta sf-mitta pieni,alakäyrällä ja allakin on mitta menny...mutta niin sanotustu hyvän kokoisia ovat ollee viikkoihin nähden sitten kun oovat syntyneet eli kakkonen tuli rv 37+0 2710g ja 47cm ja kolmonen 2770g 47cm.

Esikoinen oli "isoin" viikoihin nähden,syntyi 35+5,mitat 2750g 46cm.Ja esikosta sf mitta meni yläkäyrällä koko ajan.

Ja nyt tää nelonen,tähän asti on menny alakäyrällä ja alla mitta,ylihuomenna on neuvola ja lääkäri niin näkee joko on masu kasvanu...oovat olleet huolissaan kun on niin pieni tuo mitta.mutta mitään lähetettä ultraan en oo saanu vaikka siitäkin puhetta oli jossain vaiheessa.

niin ja viikot 33+5

Vierailija
19/77 |
24.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin jäi puuttumaan tuosta et kolmonen syntyi 36+6 ja mitat oli nuo 2770g ja 47cm....

Vierailija
20/77 |
24.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis 36+2 !!! mikä aamujumi tää nyt on kun tulee näit virheitä :D