Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kysymys rekkaroinnista

26.03.2008 |

olemme menossa noin kuukauden kuluttua rekisteröimään parisuhteemme ja tulimme ajatelleeksi, että onko siinä tilaisuudessa mitään seremoniaa. tiedän, että asian voi hoitaa vain allekirjoituksilla, ja meille sanottiin maistraatissa kun varasimme ajan, että rekisteröinnin voi hoitaa myös tiskillä, koska ei tarvita todistajia, jos meillä on kiire. varasimme kuitenkin ajan itse vihkimis- / rekkari-salista. onko sielläkin vain täydessä hiljaisuudessa se allekirjoittaminen, jos me emme järjestä mitään seremoniaa? vai sanooko siellä henkikirjoittaja jotain edes?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


meillä henkikirjoittaja piti lyhyen puheen, vastaavan ilmeisesti kuin ihan heterosiviilivihkimisessä, mutta vähemmän sukupuolittuneen, ja pyysi meitä allekirjoituksillamme vahvistamaan toiveemme rekisteröidä tämä parisuhde (taijotain, en muista tarkkaa sanamuotoa). Koko homma kesti noin viis minuuttia, ja sitten otettiin valokuvia meistä ja todistajista (meillä siis oli muutama lähiystävä mukana todistamassa, sekin oli ihan sallittua).



Jos teillä esim. on toive, että haluatte lukea jotain sormusvala-tyyppisiä, tai haluatte että jeppo puhuisi siellä jotain vähän enemmän, niin kannattaa soittaa ja keskustella asiasta henkilökunnan kanssa, oon käsittänyt että ne on aika joustavia näissä muodollisuuksissa.



Mutta että siis seremonia on olemassa, jos sitä halutaan, ja se on melko vapaasti muokattavissakin, ainakin jos sattuu yhteistyökykyinen henkilö toiseen päähän (ja voi myös pyytää, että henkikirjoittaja vaihdetaan jos ensimmäinen tuntuu homofobiselta tai muuten vaan ongelmalliselta).

Vierailija
2/3 |
30.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa sen voi tehdä - varmaan muissakin. Ja puheita on kaksi joita valita: lyhyempi ja pidempi.



Juhlahuone oli mielestäni oikein kiva, sinne olisi mahtunut ainakin 30-40 vierasta, meillä oli vain vajaa 10.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis maistraatissa tulee joka tapauksessa joku puhe, vaikka ei olisikaan sopinut tästä etukäteen? on kivaa, että siellä on vähän jotain muutakin kuin vain nimet paperiin ja pois.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kuusi