Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

aloitan parin viikonkuluttua uudessa työpaikassa

14.03.2006 |

ja ajattelin leipoa kahvipöytään jotain hyvää. En ole mikään erityisen taitava kokkikolmonen, mutta olisi kiva jotenkin ilahduttaa uusia työkavereita. Pitäisi siis olla yksinkertainen, suht helppo kuljettaa ja sellainen joka sopisi mahdollisimman monelle. Kun on uusi työpaikka niin en tiedä montako keliakiaa sairastavaa tai laktoosi-intolerantikkoa joukossa on. Vinkkejä otetaan vastaan!



Kaisu

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis unelmatorttu?

Helppo ja tosi herkullinen! Kun pohjan tekee perunajauhoista, käy myös keliaakikoille. Kokeileppa vaikka kotijoukoillesi ensin.

Laitan ohjeen tähän, lisää löydät seuraavilta sivuilta.







4 munaa



1,5dl sokeria



1dl perunajauhoja



0,5dl tummaa kaakaojauhetta



1tl leivinjauhetta



täyte:



100g margariinia



1 muna



3-4dl tomusokeria



Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi, lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet. Levitä taikina leivinpaperilla vuoratulle pellille, paista uunin keskitasossa 225 asteessa n. 7 minuuttia. Kumoa kypsä kääretorttulevy sokeroidulle leivinpaperille. Vatkaa täytteen ainekset keskenään ja levitä jäähtyneelle levylle. Kääri rullalle ja nosta jääkaappiin. Parhaimmillaan seuraavana päivänä.



http://www.lintu75.vuodatus.net/



http://www.lintu75-2.vuodatus.net/



http://www.sekasoppa.vuodatus.net/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla