MARRASMURUT Keskiviikko-torstai
En nähnyt pinoa, joten.. oisko tälläinen kahden päivän pino hyvä?
Kommentit (16)
Eka gallupit...
Eli rauta: en ole aloittanut rautaa, hemppaa en tiedä. Seuraava " virallinen" neuvola vasta 2.6., vaikka ensi viikolla käynkin taas sydänääniä kuuntelemassa. 120 taisi olla viimeksi kun mitattiin eli ekalla neuvolakäynnillä rv 9+3... Todennäköisesti on siitä tippunut. Täällä meillä ei suositella rautaa kovin helpolla näin alussa, en nyt niitä raja-arvoja muista, mutta olisko 110 se raja tässä vaiheessa ja myöhemmin jopa 100. Esikoisesta söin yhden viikon rautaa ja vatsa meni niin kovalle, että jätin siihen. Nyt jos hb laskee kovin alas niin yritän ennen kaikkea ruokavaliolla saada sitä nousuun. Rautaa vain jo on pakko.
Vakuutukset: esikoiselle otettiin vakuutus ennen syntymää ja niin tehdään tälle kakkosellekin. Asumme ikävä kyllä sellaisessa kaupungissa, jossa julkisen terveydenhuollon varaan ei voi paljoa laskea. Esikoisella vakuutus on ollut tarpeen korvakierteen takia. Lääkärikulujen lisäksi vakuutus korvaa myös ne lääkkeet. Ja on jotenkin helpottavaa tietää, että jos tulisi jotain vähän isompaa, voisi suoraan mennä yksityiselle ja saada heti asiantuntijan arvio tilanteesta. Ja ihan vain sellainenkin asia on kummasti tärkeä, ettei kuumeisen ja itkuisen lapsen kanssa tarvitse jonottaa päivystyksen odotushuoneessa 4 tuntia...
Muuten ei sen kummempaa, töitä yritän tehdä... Tuntuu todella pitkältä tämä viikko, sillä tällaista täyttä työviikkoa mulla ei ole ollut niin pitkään aikaan... Eka oli pääsiäinen, sitten seuraavalla viikolla 2 päivää töissä ja saikulle kahdeksi viikoksi ja viime viikollakin vain 4 päivää töitä, kun vielä ma oli saikkua. Että tällainen 5 päivän työviikko tuntuu ihan mahdottomalta ;)
Mutta mukavaa keskiviikkoa kaikille... Kaipa se viikonloppu sieltä taas tulee :)
Marrastoive rv 16+3
Ekaks gallupit, rautaa en ole syönyt, hb tais olla 134
Vakuutusta ei oteta.
Siinä ne tais ollakin..ite kysyisin et onko jollakulla ummetusta? Tää on mulle ihan uus juttu, yleensä ollu asiat toisinpäin :) Mitäs tähän vaivaan nyt sit apteekista hakis? Tokihan ne sieläkin kertoo mut olis kiva kuulla jos jollain olis kokemusta, et mikä olis hyvä vaikka taitaa noiki selvitä ku vaa ite kokeilee :)
Nopsaan päivä menny taasen vaikken oikeestaan mitää ole tehny, no pari laatikkoa pakkasin mut en kummempaa.
Neiti tohon tuli kitiseen taitaa olla nälkä et lyhyeks jäi kirjottelu...palaillaan
Tuuli
Aurinko jo hieman lämmittää, sai ottaa jo tulomatkalla pipon pois päästä ;)
Mulla on ihan samanlaisia tuntemuksia ku vaavaalla. Eli pahin väsy on pois, mutta kun liikkeitä ei vielä tunnu, niin välillä jo epäilyttää koko juttu. No housut kyllä jo pikkuhiljaa kiristää. Ihanaa päästä kuulemaan sydänääniä!
Gallupit sitten ettei unohdu
Rauta: Mulla oli Hb kans 133 25.4. mutta onhan se voinut nyt laskea, neuvola ens tiistaina. Ekan aikana en syöny rautaa ku arvot pysy ihan hyvinä. Lopussa ei edes mitattu enää. Sitten hups synnytyksessä tippui 80:een ja sain kaks yksikköä punasoluja ja rautakuurin. Obsidanit pisti mahan niin kovalle, että! Niitä en suosittele kenellekään.
Toisen aikana vaadin Hb:n mittaamista joka kerralla. Ja aloitin lisäraudan, vaikkei se kamalan alas laskenutkaan. Silti synnytyksen jälkeen Hb taas vain 90. Toisen aikana otin sitä nestemäistä Kraubersaftia, vai mikä sen nimi nyt sitten onkin. Se vaan on niin tosi pahan makuista. Nestemäinen rauta imeytyy paremmin, ja vatsan pitäis kestää sitä hyvin. Eli näillä kokemuksilla aloitan varmaan jossain vaiheessa varmuuden vuoksi nestemäisen raudan!
Vakuutus: Meillä ei oo kummallakaan aiemmallakaan lapsella ollut, ei oteta tällekään. Itse asiassa ei olla edes keskusteltu asiasta.
Tuuli81_ kyseli ummetuksesta. Tällä erää vatsa toimii vielä ok, mutta toisen aikana oli alussa ärtyneen suolen oireita. Eli siinä vaihtelee ummetus ja löysä. Ilmavaivoja ja vatsan turvottelua. Mulle lääkäri määräsi Visibliniä. Ne oli sellasia kuiturakeita. Voi käyttää myös raskauden aikana. Myöhemmin tullut markkinoille myös Linus. Siitä ei oo omaa kokemusta. Lääkäri painotti, että ei kannata alkaa käyttään mitään ulostuslääkkeitä tai ruiskeita, ellei ihan tuska. Suoli tottuu helposti niihin ja voi vaatia niiden käyttöä pidempään. Nämä kuiturakeet lisäävät suolen massaa ja auttaa ulostetta kulkemaan. Ihanaa tekstiä ;) Mutta ne ie ole kivoja vaivoja. Tulee sitten helpolla pukamiakin... Vettä vettä ja vettä, sitä pitäis muistaa juoda. Ja liikuntaa
Mä alan olla jo aika tuhti mahastani. Olen pitänyt kirjaa mahanympäryksestä ja näyttäis tulevan sentti viikossa lisää. Mua supistelee (kivuttomasti, mutta epämiellyttävästi) todella usein, mutta se on ihan sama liikunko vai enkö liiku, supistelee silti. Toisista vaivoista päästy, niin toiset astuu kehiin... Hengästyttääkin todella kovasti usein, esim. kun komennen lasta, niin hengästyn ihan kamalasti, jopa enemmän kuin liikunnasta. Sydän varmaan työskenteleekin jo aika paljon kovemmin. Lepopulssikin on noussut 75:stä 85:een.
Gallupeihin: En ole nyt tarvinut rautaa. Hemppa oli 134. Vakuutus otetaan ennen syntymää molemmille vauvoille. Esikoisellakin oli, ja tuli heti tarpeeseen (oli tulehduksen takia VTO:lla 6 päivää).
Alia ja tiku+taku rv15+2
Olin aivan poikki eilisestä jumppaesityksen katsomisesta joka kesti ilta-kahdeksaan.Siellä oli kiva pitä aisoissa väsynyttä 2-vuotiasta..
G: vakuutuksista: meillä on ollut syntymän jälkeen otettavat vakuutukset kaikille lapsille joten otetaan myös tälle pikkuiselle
raudasta: keskenmenon jälkeen hb oli matala, vielä viisi viikkoa sitten hb 110 mutta eilen jo 128! Mukavaa kun mene näin päin. En ole siis syönyt rautaa muuta kuin ensimmäisinä viikkoina Lady vita +- tabletteja,mutta nyt siis en mitään.
Kumpa ne pienet potkut pian tuntuisivat!
Jas 14+5
Bubbles : kiitos vastauksesta ja neuvoista! Kyllä tän asian kanssa vielä pärjää et empä sitten mitään apuja apteekista hae :)
Täälläkin odotellaan kovasti niitä pikkuisia potkuja ja tönäisyjä :)
Meillä poika oli tosi rauhallinen masuasukki ja tyttö ihan mahoton jo masussa :)) Saas nähä miten tämä kolmas.
Mulla oli hb 117, eli mulle tosi hyvä. Terkkarintäti sanoi, etta vauvalle paras äidin hb olisi 105! En tajunnut edes kysyä, että mistä moinen juontaa juurensa? Itse olen edellisissä raskauksissa mennyt juuri vähän päälle sadan hb:lla, enkä ole tarvinnut tankkauksia synnytysten jälkeen. Molemmilla kerroilla olen myös syönyt rautaa melkein alusta lähtien. Oli mulle tällä kerralla ihan uutta, että rauta ei olisikaan hyväksi. Syön Multi-Tabs Special 2+ tabuja, joissa on myös rautaa vähän. Syön 2 tablettia päivässä ja koska en syö lihaa, niin voisin kuulemma syödä tätä koko raskauden läpi = ).
Gallup: Vakuutuksen otan varmaan vasta synnytyksen jälkeen. Ja toista kysymystä en muista = ).
Omassa masussa kaikki hyvin. Aivastaminen, yskiminen, äkkinäinen kyljenkääntö tai liikkelle lähtö aiheuttavat kipua. Liikeita olen vähän niinkuin ehkä tuntevani joskus ja jonain kauniina päivänä...!!!!!!!!!!!!?????????????
Seuraava neuvola 5.6 ja rekenneultra 13.6.
Effica ja Pyry 16+0
Siinähän siis jo vastasin molempiin gallup-kyssäreihin = ).
Kävin muuten eilen hakemassa Hesasta kaverilta yhdistelmävaunut...
eka nuo gallupit...
mulla hb 115 mutta minulle normaali, matrifolin rautatabletteja syön.
vakuutus: molemmille lapsille otettu ennen syntymää ja otetaan varmasti myös tälle. meille oli vakuutukset tarpeen kun molemmilla ollut korvakierre ja täälläkään ei tohon terveydenhuoltoon aina voi luottaa, joten paljon käydään yksityisellä.
Mitä omaan oloon tulee: nyt alkaa selässä tuntumaan noi pitkät ajomatkat, minulla kun työmatkaa kertyy päivässä 200km. Neuvolassa sanottiin että heti kun alkaa tuntumaan pahalta niin hakemaan saikkua.
Muuten oma olo on todella hyvä, nyt voi alkaa nauttimaan olosta ja kesästä =o)
aurinkoista iltaa =o)
Ensin gallupit: rautaa en ainakaan vielä tarvitse, hemoglobiini oli alkukuusta 136. Edellisessä raskaudessa taisin syödä melko loppuvaiheessa Obsidania, eikä se minun mahani toimintaan vaikuttanut.
Vakuutus piti ottaa jo esikoiselle ennen syntymää, mutta jostain syystä seunohtui ottaa paria kuukautta ennenlaskettua aikaa. Pieni jäi yksin viikoksi lastenosastolle ja vakuutus olisi ollut aika kiva juttu! Otettiin kyllä heti syntymän jälkeen ja muistaakseni ekan vuoden aikana oli kolme lääkärireissua. Uudelle tulokkaalle vakuutus otetaan jo ennen syntymää. Tietääkö muuten joku, vaikuttaako raskaudenaikainen selvittämätön vuoto masuvauvan vakuutuksen saamiseen?
Ajatukset alkavat olla jo kesässä. Saatiin eilen loma varattua ja selvästi tekee hyvää, kun on ympäristönvaihdos tiedossa. Toisaalta töissäkin viihdyn hyvin ja vähäinen aika hoitovapaan ja loman välissä menee tosi vikkelästi. Enpä ennätä syksylläkään olla töissä kuin alle 2 kk ennen seuraavaa äitiyslomaa, ehkä sekin lisää työskentelymotivaatiota.
Nuhainen Ingefära 15+1
pidin lyhyen paussin, kun osa näistä sivuston jutuista niin kamalaan sävyyn kirjoitettu, että herkkähermoista inhotti. näissä marrasmuruissa päätin kuitenkin pysyä.
eli galluppiin hb 132, mutta väsyttää vieläkin tajuttomasti ja se omalta osaltaan masentaa kun ei muuta jaksa töiden jälkeen juin maata kotona. muuten vointi hyvä eli ei pitäisi valittaa. ajoittainen ummetus vaivaa, mutta runsaalla juomisella ja luumuilla eteenpäin. liikuntaa pitäisi lisätä reilusti.vakuutuksesta en osaa sanoa.
muutama kysymys: kuinka paljon foolihappoa syötte? kokemuksia äitiysjoogasta?
Ultra siirtyi sitten 4 päivää eteenpäin, koska mulle oli vahingossa annettu synnytyksen erikoislääkärille aika. Sain sitten omalle synttäripäivälleni ultra-ajan (20.6). Aikasempi aika olisi ollut tuo 16.6. Ultran lisäksi tapaan vielä sisätautilääkärinkin. Multa otetaan verikoe ja sydänfilmi (mulla on sydänvika, siksi nämä tehdään). Koko aamupäivä menee ihan varmasti näihin tutkimuksiin.
Ummetuksesta täälläkin on kärsitty varmaan jo sellaiset parisen viikkoa.
Ei kivaa ollenkaan. Lääkkeisiin en aio vielä turvautua kun kaakao hoitaa saman asian :D Eli kaakaon avulla vatsa alkaa toimimaan...
Aika kuluu nopeasti, ensi viikolla on esikoisen silmäleikkaus. Hieman pelottaa tai mitä tässä valehtelemaan, mua pelottaa ihan hirveesti!
Huomenna koitan muistaa varata toisen neuvola-ajan.
Tässä mun päällimmäiset ajatukset tältä kertaa...
Swehina rv 14+3
Ja heti omaan napaan :) Eilen illalla tunsin 90 % varmuudella ekat liikkeet :))) Pari päivää on ollut jo sellanen pieni " epäilys" , mutta nyt jo tunne on tosi vahva! Muutama ihana kupla tuolla ihan alamasussa ja ne kyllä tuntuivat jotenkin erilaiselta kun tavalliset ilmakuplat... Toivottavasti ne siitä vahvistuvat päivä päivältä!
Vastailen pikaisesti niihin gallup -kysymyksiin... Raudasta; Ekalla neuvola käynnillä rv 6+3 (luultiin silloin että raskaus pidemmällä) Hb oli 134, nyt viimeksi rv 14+4 HB 126... Eli laskusuunnssa on, mutta vielä ihan ok, seuraillaan.
Vakuutuksesta; Kahdella aiemmalla lapsukaisella ei ole ollut vakuutusta ja siitä ollaan kyllä KÄRSITTY! Molemmilla ollut heti puolen vuoden iästä lähtien korvakierre ja tytöllä myös virtsatietulehduksia :( Nyt ajateltiin ottaa vakuutus, mutta mietityttää, vaikuttaako meidän lapsien kovat sairastelut vakuutuksen hintaan?! Pitääpi ottaa selvää...
Nyt taas viihdyttämään tyttöä, kun ulos sateeseenkaan ei viitsi mennä :(
Sateesta huolimatta aurinkoinen Iltatähti rv 16+4 :)
Ekaks -Iltatähti-: Onnittelut liikkeiden tuntemisesta :)
Omas sateinen ja synkkä ilma eipä paljoo kiinnosta ulkona olla kun tuli ihan kylmä kun kaupassa käytiin kävellen.
Musta on muutenkin tullu tosi laiska :) ei paljoo kiinnosta siivoilla ja pian on lasten synttäritki niin leipoa pitäis....jännä juttu ku tuota tyttöä kun odotin niin jatkuvasti puunailin paikkoja ja leivoin tosi usein, samoin ku esikoista kun odotin niin jaksoin touhuilla vaik kuinka mut nyt on ihan puhti kateissa.
Ainoo et kiinnostais sinne uuteen kotiin mennä pihaa laittaan mut se menee kyl ens kesään, ku eka sisäremontti.
Nojoo eipä oikein tuu mitää järkevää nii kirjotellaan myöhemmin :)
Tuuli rv 15+2
Eka eilisen galluppi: Hb oli ekalla kerralla 136 ja tokalla (n.2viikkoa sit) 129, laskusuunnassa on mutta vielä riittävän hyvä ettei tarvi ottaa tabuja. Kaippa niitäkin saa sit popsia loppuvaiheessa.
Sit vakuutuksesta, meillä on eka vaavi vasta tulossa, mutta kyllä me otetaan ehdottomasti vakuutus jo ennen syntymää. Eikös se ollu viim. 3kk ennen la?! Mutta viikkoja on vielä niin vähän, että kyl ehtii.
Ummetusta täälläkin on aina välillä, mutta vedellä alkaa luistaa... :) Olipas hienosti sanottu. :)
Muuten kaikki aika ok! Äitienpäiväksi kerroimme sukulaisille ja innoissaan olivat. Onneksi! :) Väsymys helpottaa pikku hiljaa ja huono olo on kokonaan poissa. Nyt saa vain odottaa, että masu kasvaa ja alkaa potkut alkaa tuntua, mutta siihen on vielä monta viikkoa. Sydänäänet kuulen taas 6.6 seuraavan kerran. :)
rv 13+0
Neuvola oli eilen, pitkästä aikaa. Oli ihanaa kuulla sydänäänet, syke oli nyt 155. Näillä viikoilla tuo neuvola tuntuu tärkeältä, kun itse epäilee koko raskautta pahoinvointia kun ei ole ja potkuja en vielä tunne. Nyt siis voi taas huokaista että kaikki hyvin! :) Painoa on tullut tähän mennessä 900g, ei paha :)
Masun toiminnan kanssa pitää kyllä olla tarkkana, ettei ala ummetus vaivaamaan. Aamupuuro leseiden kera, runsas veden juonti ja päivittäinen kävely on pitäneet masun suht hyvin toiminnassa. Jos pizzaa tai hammppareita syö niin silloin masu kyllä jumahtaa.
On tässä vielä pitkä odottaminen edessä että saa sen oman kullanmurun syliin!
kiinnostais tietää:
G: Oletko joutunut aloittamaan raudan syönnin?
G: Aiotko hankkia vauvallesi vakuutuksen jo ennen syntymää?
Ite joudun syömään rautaa, hemppa oli tippunut 115. Väsymys on kamala, aamuisin varsinkin. Jospa tilanne paranee kun veriarvot alkaa parantua.
Vakuutusta ollaan mietitty, muttei vielä olla osattu päättää mitä tehtäis sen suhteen. Mulla on ollut yksi vakavasti sairas lapsi ja tiedän mitä maksaa jos lakaa lääkärissä käynti rumba ja sairaalakäynnit.. yms. Opiskelijoita kun ollaan niin kai fiksumpaa ois varautua etukäteen jos käy niin huono tuuri että vakuutusta tarvittaisiin.
T.Vaavaa rv 15+5
Toivottavasti parin viikon sisällä alkais liikkeet jo tuntua.