Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskausoireet pojista? raskausoireet tytöistä? Onko teillä olleeet samanlaisia vai erillaisia?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on kaksi poikaa ja kummastakin ollut todella pahaa pahoinvointia. Molemmilla kerroilla olen ollut sairaalassa. Vatsa aina kasvanut eteenpäin eli takaapäin ei ole edes huomannut raskautta. Viiva on ilmestynyt myös pystysuorasti vatsalle molemmilla kerroilla.

Vierailija
2/9 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

minulla aluksi kaksi poikaa ja nyt tyttö.

pojista levisin sivulle päin, tytöstä eteenpäin. tyttöä odottaessa oli närästystä, nenä tukossa koko raskaus ajan, alussa tuli vilunväreitä, iho kuivu, tosi huono olo viikoilla 6-10, maha alhaalla. näitä oireita ei ollut poikia odottaessa. Mahassa viiva oli joka raskaudessa ja mahassa tärisytti joku nopeasti kahdessa viimmeisessä raskaudessa mitä sanotaan että johtuu kun poika vauva pissaa, mutta ei kyllä minulla pitänyt paikkansa. Tyttöä odottaessa myös tuli vetistä valkovuotoa paljon. Ensimmäistä poikaa odottaessa minulla tuli sylkeä suuhun hirveästi mutta muissa raskauksissa ei. Siinä muutamia eroavaisuuksia. Tyttöä odottessani olin melko varma sukupuolesta, mutta en uskaltanut kertoa kenellekkään aavistuksiani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisäys vielä että missään raskaudessa en ole oksentanut

Vierailija
4/9 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen siis on poika, nyt vatsassa ultran mukaan todennäköisesti tyttö. Pojan raskaus oli tosi helppo, ei juurikaan pahoinvointia tai väsymystä, olin tosi energinen varsinkin loppuvaiheessa. Nyt raskaus ollut suorastaan hankala: pahoinvointia melkein 20. viikolle, mieletön väsymys, supistelua noin viikolta 23. Massu nyt enemmän sivuttain, pojan kanssa edessä.

Vierailija
5/9 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat ovat olleet erittäin oireettomia. Ainoa ero oli, että tyttöä odottaessa teki mieli mehujäätä, poikaa odottaessa jääkylmiä appelsiineja. Maha oli aivan samanmuotoinen ja viiva tuli molemmista. Iho, hiukset ja kynnet olivat hyvä kuntoiset.

Nyt kolmas raskaus aivan erilainen, luulinkin aluksi olisiko kaksoset kun tyttö ja poikaraskaus on jo koettu, mutta yksi siellä kelli!!

Vierailija
6/9 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli pojista ei juurikaan pahaa oloa, nyt kylläkin hirmu väsymys, mutta näitä temmeltäjiä täällä jo riittää ja väsyttää sekin. tytöstä oli kirveä kuvotus rv 5-14 ja olis sairaslomalla kolme viimeistä kk töistä. no nyt olen hoitovapaalla ja raskaus puolivälissä, en kyllä jaksais töissä olla, mutta helteet vaikuttaa varmasti siihen. tytöstä oli myös kaikki maailman hankaluudet odotuksen lopussa, pojista ei kenestäkään. sanotaanhan että tyttö varastaa äitinsä kauneuden :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
12.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

minulla oli tytöstä myös turvotusta jota pojista ei ollu

Vierailija
8/9 |
12.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen on poika ja oireita ei ollut juuri nimeksikään, ainoastaan parina aamupäivänä vähän huono olo ja issiasta alkuvaiheessa. Tytöltä sitten taas..huh huh! Heti alusta asti oli järkyttävän paha olo, ei voinut ruokaa laittaa eikä edes käydä jääkaapilla tai kaupassa. Muutaman viikon elin pelkästään yhden tietyn leipomon kauraleivällä, mitään muuta ei voinut kuvitellakaan laittavansa suuhunsa. Myös iho oli tytöltä tosi järkyttävässä kunnossa. Nyt rv7 kolmas tuntuisi olevan vähän välimuoto kahdesta edellisestä, joten eipä osaa arvella kumpi tulisi..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
14.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla kasvoi tyttöraskaudessa rinnat huomattavasti ja paino nousi vauhdilla, finnejä ja turvotusta myös oli. Poikaa odottaessa karvan kasvu lisääntyi. Paino nousi maltillisesti ja turvotusta ei ollut yhtään. Olokin oli parempi.

Nyt on kolmas tulossa ja luulen, että tämä vaavi on tyttö. Viikkoja on 13, paino noussut, finnejä tullut, olo ollut huono. Niin ja mieli on tehnyt vihreää omenaa- pojasta tuli juustohimo.