Isät Oysin synnytysosastoilla
Onko Oysissa jotain rajoitteita isien osastolla olosta?vierailuajat on kyllä isovanhemmille,mutta mikäs on isien kohtalo?saako isät olla vaikka aamusta iltaan vierailemassa äidin ja vauvan luona?
Kommentit (4)
kyllä meillä on painotettu sitä vierailuaikojen merkitystä, ajatteleppa jos itse olisit vaikka kahden muun synnyttäneen kanssa samassa huoneessa, ja haluaisit vaikka levähtää, niin olisiko kiva jos vieruskaverilla olisi lapsen isä seurana koko päivän?! pitää muistaa ottaa muiden tunteet ja väsymys huomioon :) päivähuoneessa vissiin saa tavata milloin vaan :) ja tottakai huonekavereiden kanssa voi sopia!
huhtikuussa vierailuajat oli iseillä samat ku muillaki. Paitsi että isit saa käyä oka päivä. Isovanhemmat kerran.
Yöllä ei kyllä saa tulla vaikka ois kuin 3-vuorotyössä isi ;)
Juurikin niin, että isällä samat vierailuajat kuin muillakin ( perhehuoneessa tietty saa olla kokoajan). Ja juurikin sen takia, että huoneissa voi olla jopa 4 äitiä ja vauvaa niin sitä ylimääräistä liikennettä ei siellä juurikaan kaivata vierailuajan ulkopuolella.
Jos ei millään pääse vierailuaikaan käymään niin suosittelen, että kysyt huonekaverilta "lupaa" että isä saa tulla huoneeseen tai tapaat isän päivähuoneessa. =)
T. Kahdesti osastolla ollut ja tammikuussa sinne toivottavasti menevä =)
mun miehellä on 3-vuorotyö ja sai olla osatolla siis muulloinkin kuin vain vierailuaikana(viime maaliskuussa)
kysyttiin tietty lupa hoitajilta ja hoitajissakin sitten kuulemma eroja, eli jotkut tosi niuhoja tämän suhteen, mutta yleensä ovat joustavia, kunhan vaan muistat kysyä/ilmoittaa! :)
(ja oysin papereissa vielä mainitaan, että lapsella on oikeus sekä isään, että äitiin, niin oikeus isään ei kyllä kokonaisuudessaan toteudu...)