Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rinnalle nukutettu -lirissä ollaan!

02.02.2011 |

Tulin tehneeksi iiiiison virheen ajattelemattomuuttani. Monen mutkan kautta (an jaksa selitella kaikkea) huomasin että olen opettanut vauvan (nyt 4kk) nukahtamaan rinnalle. Nyt vauva ei tietenkään suostu nukahtamaan kuin rinnalle, eikä myöskään yöllä rauhoitu kuin rinnalle. Ei ole koskaan oppinut syömään tuttia (ei pysy suussa) ja raivostuu jos tuttia yrittää tarjota. Nyt ei enää huoli myöskään pulloa, koska sitä ei ollut tarpeen käyttää pitkään aikaan niin en sitten osannut ajatella että olisi ollut hyvä "pitää taitoa yllä". Nyt olen sitten täysin jumissa vauvan kanssa joka juo maitoa vain rinnasta ja nukahtaa vain rinnalle. Siihen asti ollaan päästy että irrotan vauvan otteen rinnasta kun huomaan että "pilkkii" ja toisinaan nukahtaa siihen viereen pepulle taputtelemalla. Suoraansanottuna ahdistaa koska tiedän että edessä on kova homma uusien tapojen oppimisessa. Huono viedä tarhaan vuoden ikäinen joka edelleen vaatii tissiä nukkumiseen :o(

Lopettelisin mielelläni imetystä ennen vuoden ikää, mutta millä ihmeellä sekin nyt onnistuu... Soseita ollaan jo aloiteltu, koska tyttö syö ja syö ja syö enkä jaksa kirveelläkään imettää päivälläkin 2-3h välein, riittää kun yöllä täytyy hypätä tuohon tahtiin. Harmittaa kun piti olla niin sokea omalle toiminnalleen!

Olisiko kellään kokemuksia/vinkkejä kuinka tässä opittaisiin uusiin kuvioihin ja päästäisiin joskus tissistä irti?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pehmeä matka höyhensaarille käsittelee aihetta. Siinä on kerrottu muun muassa ns."irrottamismenetelmästä" joka sopii käytettäväksi yli 4 kuukauden ikäisille vauvoille. Kannattaa lainata kirjastosta kyseinen kirja ja lukaista. Pantleyn vinkit saattenee auttaa ongelmaan. Mun vauva oli liian pieni, kun tuota kirjaa lueskelin, niin vinkit jäi kokeilematta.



Meillä oli sama tilanne vielä pari viikkoa sitten (mutta vauva huoli tutin ja tuttipullon). Ikää oli tuolloin 4,5kk. Vauva heräsi tunnin välein yöllä ja joka kerta oli rintaa annettava, jotta unet jatkuisivat. Olin jo niin lopussa, että päätin viedä pojan mummolaan yhdeksi yöksi, jotta saisin nukkua. Tämä olikin sitten ratkaisu koko ongelmaan, jota vastaan olin yrittänyt taistella 1,5kk tuloksetta. Kotiin palasi aivan erilainen vauva, joka oli oppinut nukahtamaan kiltisti viereen :) Tunnin välein heräämiset loppuivat ja vauva herää enää nälkäänsä. Samalla oppi nukkumaan sisällä pidempiä päikkäreitä, ennen piti nukuttaa vaunuihin ulos (ja kovilla pakkasilla sitten valvottiin). Ihan mahtava juttu kyllä :) Nyt onkin pitänyt olla varovainen, ettei päädytä takaisin entisiin tapoihin. Jos vauvasi huolisi pullon, niin voisit kokeilla tätä. Esim. isähän voi toteuttaa saman, mutta luulen, että se oli tehokkaampaa vieraassa paikassa. Tsemppiä kovasti ja toivottavasti ongelma ratkeaa pian!

Vierailija
2/5 |
02.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös kävi niin, että unohdettiin pitää pullosta juomistaitoa yllä ja nyt ei olla 4 kuukauteen juotu tuttipullosta. Poikamme on nyt 7kk ja olemme kuukauden verran opetelleet juomaan nokkamukista, ja siitä juominen alkaa vasta nyt sujua! Meilläkään ei ole koskaan kelvannut tutti, enkä siihen lähtisikään enää opettamaan.



Älä suotta vielä stressaa imetyksen lopettamisesta, 4kk vanha vauva syö rintaa vielä pääravinnokseen ja soseet ovat vasta opettelutasolla. Puolen vuoden ikään mennessä vauvanne syö jo enemmän soseita ja maidontarvekin alkaa vähentyä. Kannattaa alkaa opettaa vauvaa pikkuhiljaa pullolle/nokkikselle, muutama hörppy yhdellä kerralla on jo iso saavutus (näin olen ainakin itse kokenut).



Meille neuvolasta sanottiin, että 7kk vanha tarvitsee vielä 6dl maitoa vuorokaudessa. Itse imetän enää iltaisin, öisin tarvittaessa (poika ei välillä nukahda takaisin ilman tissiä) Olen huomannut, että sekä vauvalle että itselleni on helpompaa, jos annan kerran yössä rintaa, molemmat saamme jatkaa unia nopeammin! Imetän myös joskus aamuisin, eli meidän tarvitsisi saada juotettua pojalle ainakin 4dl korviketta pullosta. Nyt olemme alkaneet tehdä puuron korvikkeeseen, joten hörpyttämällä menee sitten 2dl.



Kaikki ottaa aikansa, mutta sanoisin, ettei vielä kannata murehtia siitä syökö vauvasi vuoden ikäisenä rintaa, siihen on vielä pitkä aika ja paljon ehtii tapahtua ennen sitä! Minäkään en vielä kuukausi sitten uskonut, että poikani lopettaa rinnan syömistä KOSKAAN, mutta kappas vaan nyt tissiä syödäänkin enää pari kertaa vuorokaudessa.



Tsemppiä sulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama homma täällä. Meillä tyttö nyt puoli vuotias, ei ole koskaan huolinut pulloa eikä tuttia. Ollaan alettu nyt treenaamaan nokkamukia. Mutta siis toi nukahtaminen on ongelma, nukahtaa todella helposti rinnalle, ja nukkuu hyvin aamuun asti, ongelma onkin siinä, että yritäppä sitten siirtää lapsi omaan sänkyynsä, herää heti. Eli jos haluan rauhallisen yön ilman herätyksiä, on nukuttava perhepedissä. Oon yrittäny enemmän kun monesti nukuttaa omaan sänkyynsä, mutta kahden tunnin huudon ja tassuttelun jälkeen likka ihan tärisee itkemisestä. Ja siinä vaiheessa itsellä alkaa olla pinna kireellä ja niin väsyksissä et valitsee helpoimman tien. No, tuolta lapselta ei ainakaan läheisyyttä puutu :)

Vierailija
4/5 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tehtiin sama "virhe" eikä se oikein itsestään korjaantunut. onneksi sitten löysin tracy hoggin kirjan, jonka avulla vauva oppi nukahtamaan itse. elämä helpottui niiiiiin paljon! mielenterveys oli jo kovalla koetuksella. tosi ihania konsteja tuossa kirjassa. kirjaa on suomennettu blogiin: http://paula-perhe-elamaa.blogspot.com/

Vierailija
5/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli pakko tulla kertomaan jos tätä sattuu joku samlla ongelmalla varustettu lukemaan... Eli meillä ongelma loppuikin yhtäkkiä vahingossa kun aloin syöttää enemmän sosetta illalla. Nykyään meillä mennään nukkumaan niin, että ensin aimo annos sosetta niin että tyttö on täynnä, sitten pesut ja yökkäri päälle ja sänkyyn. Sängyssä syötän rintaa hetken, mutta koska likka on jo soseesta täynnä, päästää aika pian itse irti tissistä. Sitten otan valot pois ja jään tytön kanssa sänkyyn makaamaan, ja seuraavaksi alkaa n.15 min kestävä jokeltelu ja kieppuminen joka päättyy pariin määäkäsyyn ja peukun imaisuun ja sitten tyttö onkin jo unimaassa! Siirto omaan sänkyyn onnistuuu helposti, likka ei siihen herää. Nyt ongelmana on enää 3h välein syöminen :o( Mutta eiköhän se siitä iän myötä, toivottavasti ainakin... Kiitos kaikille vinkeistä, olenkin tutustunut muutamiin "vauvakuiskajiin" ja niiden oppeihin, ei pöllömmän olosia ideoita :o)