Infektiokierre, astma ja kehitys
Meidän 9 kk pojalla on ollut nyt 2 kk kestänyt infektiokierre. Hän on syönyt tänä aikana yhteensä viisi (!) antibioottikuuria, lisäksi on aloitettu hoitava astmalääkitys kahdella eri lääkkeellä. Korvat on ollut lähes koko tämän ajan tulehtuneet, lisäksi ollut noita astmaoireita.
Nyt haluaisin muilta saman läpikäyneiltä kysyä, onko infektiokierre teillä vaikuttanut kehitykseen? Mielestäni meidän vauvan motorinen kehitys on nyt ollut aika hidasta. Hän ryömii, mutta konttausasentoon ei vielä mene, ei nouse itse istumaan ja istuessaan vielä aika herkästi keikahtaa, ei aktiivisesti pyri polviseisontaan eikä seisomaan. Muuten kyllä mielestäni kehittyy ihan hyvin; ymmärtää joitain sanoja, juttelee paljon tavuja, osaa taputtaa jne.
Kertokaa kokemuksianne, pliis!
Kyllähän infektiokierre kehitykseen vaikuttaa, koska jos on usein sairaana, ei kehityskään kulje omia "uriaan".
Joillakin motorinen kehitys tulee myös hieman jäljemmässä muuta kehitystä, jokainen meistä on kuitenkin oma yksilönsä :) Ei voi samaan muottiin pistää. Tietty jos kehitys ei ala etenemään, on tutkimusten aika..