Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kokemuksia osa-aikaisesta vanhempainvapaasta?

08.09.2010 |

Hei!



Kaipailen kokemuksia osa-aikaisesta vanhempainvapaasta, jota siis voi pitää isä ja äiti yhtäaikaa vanhempainrahakaudella.



Onko kellään kokemuksia, miten työnantaja on suhtautunut ja miten työsuhdeasiat ovat järjestyneet?



Anniina

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työnantajan kanssa ei ollut mitään ongelmia. Olemme samassa työpaikassa ja yleensäkin työnantajamme suhtautuu äärimmäisen hyvin perheasioihin. Meille kirjoitettiin työsopimukset molemmille 20 h/viikko ja loppu oli vapautusta työstä tms. Tuo 20 h/viikko turvasi sen, että lomat kertyivät ja työterveyshuolto yms. toimi aivan normaalisti.



Työmme on luonteeltaan hyvin joustavaa (olemme siis molemmat tutkijoita), joten sijais- yms. järjestelyihin ei tarvinnut mennä. Olisin itse halunnut tehdä 2-3 pv/viikko, mutta puolisoni halusi tehdä ihan oikeasti puolta päivää ja niin me sitten enimmäkseen teimmekin. Toinen oli iltavuorossa ja toinen aamuvuorossa. Vauvaa vaihdettiin työpaikalla. Imetyksen kannalta tuo puolipäiväinen elämä oli kyllä kätevä. Oikeastaan vain yksi imetyskerta jäi väliin. Jos tunteja kertyi "liikaa" pidin niitä sitten kokopäivävapaana ja toisinaan taas töissä oli kokopäivämenoa.



Teknisesti vapaa siis sujui hyvin. Itselläni oli kyllä aikamoisia keskittymisvaikeuksia ja vauvaa oli kova ikävä. En ole ihan varma oliko tuo kahden kuukauden jakso työnantajalle kovin kannattava.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla