Oletteko tilanneet turvaistuinta netistä?
Hankinta-aika olisi käsillä, kokemuksia turvaistuimen tilaamisesta netistä?
Goolaamalla tämä pulju hyppää päällimäisenä esiin, oletteko kokeilleet?
http://www.babyparadies-shop.de/
Miten hintataso, onko netistä ulkomailta tilaaminen ollut selkeästi edullisempaa turvaistuimen osalta?
Tätä mallia olemme funtsineet, onko tästä kokeumuksia?
http://www.babyparadies-shop.de/store/product_info.php/info/p1813_Maxi-…
Olisin tosi kiitollinen tiedoista!
Kommentit (8)
Meillä Britaxin istuin, joka tuolla sivuilla on, Lastentarvikkeesta ostettu, ja oli muutaman euron halvempi... tuohon tulee vielä postikulut päälle kun netistä tilaa... Mutta hyvä valikoima näkyy noilla sivuilla olevan. :)
Tosin ihan Suomesta, osoitteesta www.pikkupingviini.fi Sieltä löytyy ainakin toinen mainitsemasi istuin. Itselläni on tosin eri istuin, merkiltään Kiddy. Toimitus oli nopea ja tuote laadukas ja kestänytkin hyvin. Myös käyttöohjeet oli suomeksi. Hintaeroista en osaa sanoa kun en muista liikkeistä haluamaani istuinta (Suomesta) löytänyt. Ulkomailta tilaamisesta ei ole kokemusta.
Itse harkitsin myös turvaistuimen (9-18kg tai 9-25kg) tilaamista Saksasta, kunnes minulle valkeni yksi seikka: Keski-Euroopassa kaikki 9-18 ja 9-25 kg:n istuimet voidaan asentaa ainoastaan selkä menosuuntaan. Eli sielä on tapana kääntä lapsi jo alle 1v:n iässä matkustamaan naama menosuuntaan.
Toki Saksasta voi hyvin tilata turvakaukalon, naama menosuuntaan asennettavan istuimen tai turvavyöistuimen, mutta näitä meillä käytettäviä selkä menosuuntaan istuimia ei Saksasta saa.
Kertokaa ihmeessä minulle jos olette selkä menosuuntaan istuimen Saksasta löytäneet!
Jos tarkoituksena on saada istuin halvemmalla ulkomailta niin sitten en osaa auttaa.
Itse olen tilannut lastentarvikkeita siksi, kun lähimpään lastentarvikeliikkeeseen on niin pitkä matka... Vauvatar verkkokaupasta saa tilattua monenlaista. Viimeksi tilasin turvaistuimen A-T Lastenturvasta ja sain hyvää palvelua. Seuraavana päivänä oli istuin kotona. Toimituskulut 10e eli sillä rahalla ei kauempaa haeta. Mutta jos ylipäätään aikoo tilata jostain, täytyy olla hyvin selvillä mitä haluaa, kun ei pääse sovittamaan.
Joo, halvinta tapaa yritän kartoittaa.
Meillä on nykyisessä autossa isofix-mahdolisuus, ja ymmärtääkseni kaikki isofixit ovat naama menosuuntaan. Testeissä (Eurotest) näyttäisivät isofix-kiinnitykset olleen turvallisimpia, joten isofix-istuin, joka on myös kiinnitettävissä vöillä, on hakusessa.
Eikös nuo esim. www.babyparadies.de istuimet ole ihan samaa kamaa kuin Suomessa? Siis jos ostaa sieltä esim. Britax Duo Plussan, niin se on ihan sama kuin Britax Duo Plussa suomalaisessa lastentarvikeliikkeessä? Ei kai istuinvalmistajat tee Suomeen ihan omaa versiotaan kaikista istuimista?
Ei niin, että ehdottomasti olisin hakemassa jotain tietynpäin asennettavaa jakkaraa, vaan tuosta istuimien yhdenmukaisuudesta kyselen, siis että jos katsoo penkkiä x suomessa lastentavarakaupassa, niin sillä samalla nimellä x myytävä tuoli on Saksassa yms. samanlainen?
Hakusessa siis isofix kiinniteinen hyvät turvatestipisteet saanut istuin, joka voidaan kiinnittää myös vöillä. Ja edullisimmalla mahdollisella tavalla.
Mutta ongelmana on tosiaan löytää näitä 9-18 tai 9-25 kg istuimia jotka voidaan kiinnittää selkä menosuuntaan. Kaikenlaisia muita kaukaloita tai istuimia sieltä sitten löytyykin Suomen hintoja halvemmalla, joten kannattaa harkita jos etsii jotain muuta kuin noita yllä mainitsemiani istuimia.