Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Erityisopetuslausunnon purkaminenko mahdotonta?

Vierailija
02.05.2006 |

Eli, koulu pitää resursseistaan kiinni vaikka eivät pysty osoittamaan mihin lapsi tarvitsee erityisopetuslausuntoa.

Lausunto kirjoitettu ennen koulun alkua varotoimena kun testien mukaan lapsella oli suurentunut riski , ettei opi lukemaan helposti.

Lapsella ei ole koko 3 vuoden aikana tullut mitään erityistä vaikeutta eteen, mutta koulu ei halua purkaa, koska VOI olla että vaikeuksia tulee.



Mitä ihmettä voimme tehdä? Ottaa lakimieheen yhteyttä? Ottaa lapsi poois koulusta? Olen ihan poikki. Laposi kuitenkin kärsii tästä, että tietää itsellään olevan " paperi" .

Kommentit (117)

Vierailija
1/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hän todella on yhtä hyvä, kuin kerroit hänen olevan, hän menee sisälle niitten kokeitten kautta. Jos hän ei pääse sisälle, kyseessä on joko lukemattomuus pääsykokeisiin tai lapsi ei tosiaankaan ole yhtä taitava kuin sinä ajattelet hänen olevan.



T: 11-vuotinen oppivelvollisuus erityisopetuksessa takana, lääketieteen tohtori

Vierailija
2/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosi sitten tuntuivat määräykset muuttuneen tarkemmiksi, ja hojks täytyy olla tehtynä ja allekirjoitettuna tiettyyn päivämäärään mennessä, jotta koulut saisivat lapsesta ylimääräisen rahansa.

Ap. kertoo, ettei lapselle ole hojksia tehty, joten ylimääräinen rahantulo ei liene koulun puolelta syy siihen, että lapsen erityisopetuslausunto halutaan pitää voimassa. Jokin muu syy siihen täytynee olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni on asiasta ahdistunut. Ja en ole ihan varaukseton siinä miten se hänen tulvaisuuteen vaikuttaa, ihmisissä on ennakkoluuloisia myös opettajissa.

Tuollainen status kuitenkin on riski alisuoriutumiseen. Ja lapsi on ahdistunut koska tämä päätös on hänelle selitetty positiivisessa mielessä, mutta hän nimenomaan toi esille tuon, " voinko äiti koskaan päästä matematiikan opeksi kun mulla on se lausunto" . Itse en edes ollut asiaa ajatellut, mutta täytyy selvittää ja miettiä asia perinpohjin."



VAIKKA kuinka moni tässäkin ketjussa on maininnut että tuo päätös ei vaikuta mitenkään lapsesi tulevaisuuteen, jaksat jankuttaa. Onneksi minun erityislapseni ei kärsi, hänelle kun ei tule mitään merkintöjä minnekään koska suorittaa normaalin oppimäärän.

Kiitos sulle, huomasin taas miten vanhempi voi näinkin tehdä lapselleen pelkkää vahinkoa. Olet onnistunut totaalisesti myrkyttämään lapsesi mielen!

Vierailija
4/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Jos hän todella on yhtä hyvä, kuin kerroit hänen olevan, hän menee sisälle niitten kokeitten kautta. Jos hän ei pääse sisälle, kyseessä on joko lukemattomuus pääsykokeisiin tai lapsi ei tosiaankaan ole yhtä taitava kuin sinä ajattelet hänen olevan.

T: 11-vuotinen oppivelvollisuus erityisopetuksessa takana, lääketieteen tohtori

Ja tarkistuskin meni myöhäiseksi. Kielipoliisi itse.

Vierailija
5/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se ei näy missään! Ja kun lapsi siirtyy yläkouluun, lausunto ei välttämättä edes tule siellä tietoon, jos lapsi ei ole tarvinnut erityistä tukea oppimisessaan.



Voitte tietysti vielä pyytää lausunnon purkamista (joka luultavasti tapahtuu koulupsykologin testien jälkeen), mutta mitään hyötyä siitä ei ole.

Vierailija
6/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

10 vuotias ei ymmärrä hölkäsen pöläystä aikuisten tekemistä papereista, ellei aikuiset niitä hänelle yksilöi ja kerro, että oletpas nyt erilainen kun sait tuollaisen paperin.



AP mahtaa siirtää omaa ahdistustaan ja omia pelkojaan lapseen. Ja se on aika raukkamaista ja ikävää lapsen kannalta ettei hänen äitinsä ole aikuinen.



T. Mukautetussa opetuksessa olevan Adhd ja Kielellisen kehityksen erityisvaikeuden diagnoosin saaneen 10 vuotiaan pojan äiti. Pojalle on kerrottu asiat vähän eri tavalla kuin Ap:n pojalle, totuudenmukaisesti mutta ilman paineita tai ahdistusta..... Ja lasta kehutaan hyvin älykkääksi ja empaatiseksi sielläkin missä lapsen ei tiedetä olevan erityisopetuksessa.....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimesta hänelle seikkaperäisesti kerrottu. Olen itsekin hämmentynyt kun lapseni ilmoitti minule huolensa, että " pääsenkö äiti matematiikan opettajaksi kun minulla on se erityisopetuslausunto."

Ilmeisesti lapseni on (koulumenestyskin puoltaa tätä) varsin älykäs ja myös kielellisesti lahjakas, joten hän osaa tälläisiäkin asioita miettiä ja tuoda esiin.

Itsellä tämä skenaario ei ollut käynyt edes mielessä!



Ja lapsen lievästä hienomotoriikan ongelmasta on opettajat aina luokan kuullen kertoneet, että " matti tarvitsee apua ehkä enemmän nyt virkkauksessa, koska hänelle juuri se saattaa olla vaikeutena" . Ja ymmärrän kyllä lastani hyvin, ettei se ole hänestä tuntunut hyvältä.



Eri lapset suhtautuu varmasti näihin asioihin eri tavalla. Itse olen kovin humaani ja en olisi voinut uskoa, että tästä hyvää tarkoittavasta asiasta olisi tullut meille taakka, mutta niin on vain käynyt.



En vertaa muiden lasten tapauksia, jokainen on omansa. Mukava kuulla, että monilla on hyviä kokemuksia (näin varmasti useimmiten on). Meillä kuitenkin näin.



-ap

Vierailija
8/117 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhemmilta joilla on hyviä kokemuksia yhteistyöstä koulun kanssa. Meillä valitettavasti näin ei ole käynyt. Olen moneen kertaan sanonu, että näin päin kun meillä tämä on varmasti harvinaista, mutta silti tietysti meistä hyvin surullista! Olisi kuitenkin suotavaa, että vaikka omat kokemukset ovat positiivisia niin voisi ymmärtää, että toisella voi olla toisin. Ilman, että ruoeaa täällä toisia, mielisairaaksi huutelemaan.

Sinänsä annan tuollaisten kommenttejen olla, mutta mietin vaan mikä laittaa ihmisen tuollaista toiselle sanomaan? Aion vielä kerran sanoa, en tule provosoitumaan itse ja aion pitää tämän ketjun asiallisena omalta puoleltani onhan tämä minulle hyvin tärkeä asia! Joten toivon kaikilta, että muistatte sen ennen kuin alatte täysin asiattomasti solvaamaan.



Erityisopettajalle vielä, tiedän itsekin, että valtaosa lausunnon saaneista hyötyvät lausunnosta, sen takia tämä tuntuukin niin pahalta kun tarkoitus on ollut se (kun lausunnonITSE haimme), mutta nyt se on kääntymässä meitä vastaan kun lapsi ei olekaan tukea tarvinnut, mitä epäiltiin ennen koulun alkua. Koulu pitäisi kiinni paperista (koska lapsi voi joksus tarvita) ja me taas emme varotoimena sitä halua pitää voimassa, tämä on se kysymys. Psykologin tutkimus puolsi, että lapsi pärjää, mutta riskejä voi tulla (lähinnä hienomotoriikkaa vaativissa aineissa, käsityöt esim.)



-ap



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/117 |
08.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

paskaa koko ap:n kirjoittama juttu.

Vierailija
10/117 |
08.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

erityisopetus lausuntoon tarvitaan syy. mikäli syytä ei löydy, niin lausunto on aiheeton.

sano, että haluat purkaa lausunnon mikäli syytä sille ei löydy. sano myös, että tehdään sitten uusi lausunto mikäli se on aiheellinen. oma lapseni on kehari ja vasta 2v. päästä alkaa koulu. varmaan kaikki aineet tulee olemaan mukautettuja.

ei ole mitenkään oikeutettua pitää lapsella lausuntoa varmuuden vuoksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten voit lopettaa, kiitos.

-ap

Vierailija
12/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen kun alkaa riehumaan kannattaisi selvittää mikä ero on erityisopetuspäätöksellä ja mukautetulla opetuksella. Eritysioppilas voi seurata ihan tavallista opetussuunnitelmaa ja silloin hän suorittaa ihan tavallisen peruskoulun oppimäärän. Siitä ei tule merkintöjä papereihin. Mukautettua opetusta saavalla tulee merkintä, mutta ei sekään välttämättä nosta tietä pystyyn.



Siis peruskoulun päästötodistuksenhan voi suorittaa vaikka tenttimällä. Jatko-opiskelun kannalta on olellista, että on se peruskoulun päästötodistus.



Jos joku parturikampaaja on jollekin sanonut, että tämän lapsi ei pääse opiskelemaan parturikampaajaksi siksi, että tämä on ollut erityyisopetuksessa niin silloin tämä parturikampaaja on joko väärässä kyseinen oppilaitos käsittääkseni syyllistyy syrjintään, mikäli siis peruskoulu on suoritettu normaalien tavotteiden mukaisesti. Minun on vaikea sitäpaitsi kuvitella etteikö parturikampaajaopintoja varten olisi jotain erityisesti mukautetun opetuksen linjaa. Se kuulostaa tyypillisesti alalta, jossa pärjää ihan muilla kuin akateemisella kyvykkyydellä.



Harhaluulot ovat surullisia. Valitettavasti kaikki opettajatkaan eivät tiedä eritysiopetuksesta yhtään mitään - ei siis kannata luottaa yhdenkään yksittäisen opettajan ennakkoluuloiseen mielipiteeseen. Ratkaisu ei ole lapsen pitäminen kovalal hinnalla tavallisessa luokassa silloin kun eritysiopetukseen olisi tarvetta. Se on lapselle hirveän väärin .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. 111

Vierailija:


Joten voit lopettaa, kiitos.

-ap

Vierailija
14/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka sitten painotetun. Pääsykokeisiin lukemalla saa edes pienen aavistuksen siitä, mitä opiskelu tulee olemaan. Tai sitten opintosuorituksiakin voi nykyisin saada vain luennoilla istumalla tms. tavalla.

Vierailija:


Vierailija:


Jaa niin milloin? Kuuden ällän ylioppilaan, nykyisen DI:n vaimo. Mies on kuitenkin ihan käynyt pääsykokeissa aikanaan. Niin ja yksi ällistä oli siis pitkästä matematiikasta.

Vierailija:

Paperivalinnalla, ilman pääsykoetta, valituksi voivat tulla ne syksyllä 2005 tai keväällä 2006 tutkintonsa valmiiksi saavat ylioppilaat ja RP-tutkinnon suorittaneet, jotka ovat suorittaneet hyväksyttävästi pitkän matematiikan ylioppilaskokeen. Yliopistot voivat hakukohdekohtaisesti asettaa pitkän matematiikan arvosanavaatimuksen kynnysehdoksi paperivalintaan osallistumiselle. TKK:lla paperivalinnan kynnysehtona on vähintään arvosana eximia pitkän matematiikan ylioppilaskirjoituksissa. Paperivalinnalla voidaan valita enintään 30% uusista opiskelijoista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä lausunnosta ei ole mitään haittaa, päin vastoin. Kuule, unohda koko juttu ja ole kiitollinen että joku ajattelee lapsesi parasta. Ei niitä lausuntoja tyhjästä revitä. Itse nimenomaan halusin lausunnon, koska pojallani on hahmotushäiriötä. Nyt hän saa oppia pienessä ryhmässä.

Vierailija
16/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni on käynyt erityiskoulun, enkä ole ikinä saanut mitään tyydyttävää vastausta siihen, miksi asia on näin. Aina välillä otin asian uudestaan esille, että olisiko siirto normaaliin luokkaan mahdollista, mutta se ei kuulemma ikinä ollut ajankohtaista. Asia aina jäi ja jäi. Luulen, että olisi pitänyt olla kaksinverroin sinnikäs ja vaatimalla vaatinut asiaa hoidetuksi. Kun eihän lasta saisi pitää erityisluokassa ilman mitään osoitettavaa syytä, pelkkä pelko tulevista vaikeuksista ei riitä. Ja kysehän on sentään toisen tulevaisuudesta!

Vierailija
17/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mistä ihmeestä niin pieni lapsi tietää mikä " paperi" on kyseessä. Taitaa lapsi kärsiä ihan vaan siksi että vanhemmat voivottelevat tätä lausuntoa. Ei se mikään vankilatuomio ole eikä siinä lasta mitenkään huonommaksi leimata, eihän siitä saa edes kukaan tietää ellette itse kerro.

Vierailija
18/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittaa poikaamme starttiluokalle vaikka sitä suositeltiin. Nyt 2.luokalla eikä MITÄÄN ongelmia koulunkäynnissä!!!!!!

Vierailija
19/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei erityisluokalle siirto ole mikään " helppo" asia itse lapselle ta vanhemmille.

Ja elämä ei sieltä käsin todellakaan mitenkään parane, päinvastoin!



3

Vierailija
20/117 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eihän ap:n viestissä edes puhuta mistään erityisluokasta, ei kaikki tukea saavat oppilaat ole erityisluokalla

Vierailija:


Ei erityisluokalle siirto ole mikään " helppo" asia itse lapselle ta vanhemmille.

Ja elämä ei sieltä käsin todellakaan mitenkään parane, päinvastoin!

3

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi seitsemän