Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Miten / mistä ostat lapsillesi vaatteet?

24.10.2006 |

Eli mitkä ovat pääasiallisia ostokanaviasi, kun ostat lastenvaatteita? Uutena, kirppikseltä, huutiksesta, Ebaysta, saat lahjaksi, nettiputiikeista?



Meillä ostetaan taaperon kengät ja haalarit, molemmien ns. tavallisemmat vaatteet yleensä uutena paikan päällä liikkeessä. Merkkivaatteita ostan taasen enemmän netin kautta ulkomailta, Suomessa kun valikoimatkin jo mielestäni onnettomat. Huutiksesta ostin ennen enemmän, mutta nyt muksujen kasvettua olen ostanut 80% uutena. Lahjojen varaan meillä ei voi mitään laittaa, kun ainoastaan äidilläni ja kummitädillä on sellainen maku, että niitä vaatteita tulee kanssa pidettyä. Muille onkin sitten mennyt vienot pyynnöt ostaa kirjoja ;).

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Netti-kaupoista tilaan jonkun verran, ehkä 20% kaikesta. Huutiksesta hyväkuntoista käytettyä vähän, mutta ne jää yleensä aika vähälle käytölle kun uusiakin löytyy kaapeista.



Kirppareilla en ole kierrellyt useampaan vuoteen, ei vaan jaksa raahautua kun uutena saa kaupasta mieleisiä ja ale-aikaan todella edullisestikin.

Vierailija
2/20 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

en vaan jaksa kierrellä kirppareilla enkä ole koskaan tykästynyt huutonettiin tms.



ulkoiluvaatteissa ja kengissä suosin " merkkivaatteita" , kaikki haalarit olleet reimateccejä- no yksi lennen varahaalari on ollut. myös PoPista hankin paljon, aiemmin tukholmasta, nyt siis Kampista. ulkomaisia nettilinkkejä mullakin on ja joskus niitä selailen, mutta kun jonkin verran pääsemme euroopassa matkustelemaan niin yleensä' ostan paikan päältä, kenkiä ja kesävaatteita aika paljon.



sisävaatteissa hankin tosi paljon h&m:ltä, mielestäni ok hinta-laatusuhde. myös benettonilta ja zarasta. eli kohtuuhintaisia/edullisia sisävaatteita.



lahjaksi saamme tosi vähän, paitsi että mummu kutoo villasukkia ja lapasia, mikä on tietenkin aivan ihanaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...uutena kaupasta, varsinkin 4 v. pojalle ei käytettynä juuri mitään löydy. Tytölle 14 kk löytyy jotain aina joskus. Alennuksia yritän hyödyntää ja tehtaanmyymälöitäkin jos mahdollista.



Meillä käytetään ulkovaatteista tällä hetkellä Remua ja Superremua, sisävaatteet pojalla H&M, Esprit, Marimekko, Benetton ja tytöllä em. lisäksi name it, lindex, bogi. Muitakin yksittäisiä löytyy.



Netin kautta olen ostanut vain H&Mltä, mutta ajatuksissa olisi muualtakin alkaa katselemaan. Tykkään vaan nähdä vaatteet ensin ja hypistellä miltä tuntuvat, kun hyvilläkin merkeillä on laatu välillä vaihtelevaa. Tampereen seudun tarjonta vain mielestäni aika yksitoikkoista, joten ideaparkkia odotellessa täytyy varmaan selailla nettiä...



Reissuilta yritän aina jotain katsoa, mutta kun miehen mielestä ulkomaille ei mennä shoppailemaan, niin monesti jää aika laihaksi saalis :(

Vierailija
4/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten vaatteet tulee huutiksesta, uutena ja lahjoina aika tasan kaikkia laatuja. Itse tykkään ostaa sekä uutena että erikoisempia huutiksesta mitä ei kaupoista aina löydä. Kengät yleensä uutena. Lahjoina tulee sitten tietenkin uusia, mutta myös kavereiden kesken kierrätetään jonkin verran.

Vierailija
5/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauppoina H&M, Benetton, Pikkuväki, Pompii ja Stocka, tässä järjestyksessä. Haalarit Pikkuväestä, kengät Pompiista tai Stockalta, sisävaatteet H&M:ltä tai Benettonilta. Joskus käyn Bobossa. Netistä olen kerran tilannu Robeezin tossut, en muuta. Nettikirppiksiltä olen hankkinut tänä vuonna ekaa kertaa kakkoshaalarit, hyvät löysin :) . Tuskin turvaudun nettikirppiksiin ostotarpeissa enää kuitenkaan, sen verran hankalaa se oli.

Vierailija
6/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätini on innostunut viimeisen vuoden aikana neulomisesta joten villasukkia ollaan saatu ekaa kertaa pari paria.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sit käytän kirpparia/huutonettiä etsiäkseni lähinnä vähän käytettyjä ulkovaatteita kakkosvaatteiksi tarpeen mukaan. Lingon & Blåbär on mieleinen merkki ja sitä ostan sekä kirppikseltä että uutena suoraan omille lapsille kiertoon - kestää hyvin monen lapsen käytön. Yhdeltä ystävältä ostan suoraan yhdellä lapsella olleita vaatteita minihintaan.



Kengistä ostan yleensä uutena ja kierrätän sit oman perheen sisällä.

Lindexiltä ostan erityisesti fixin paitoja, kestävät paljon pesua ja pitoa sekä vuosikiertoa nuoremmille. Muuten vähän satunanisesti mistä tarvii ja vastaan tulee. Mutta onneksi tarvii hyvin vähän ostaa kun saadaan tuota kierrätettävää tavaraa paljon käyttöön. Siinä on sekin etu, että omilla lapsilla ei ole ihan samoja vaatteita päällä kuin naapureilla/päiväkodin lapsilla, kun meillä on edellisten vuosikertojen vaatteita ;-)).

Vierailija
8/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähiputiikeista, matkoilta, huutonetistä, alennusmyynneistä, tehtaanmyymälöistä... Kirpputorit (tällä hetkellä ei kivaa lähellä), marketit ja nettimyymälät ovat melko vähällä käytöllä. Usein käyttämäni nettimyymälät ovat sellaisia, että tunnen joko vaatemerkin ennestään tai sijaitsevat lähellä, joten noutaessa voi hypistellä. Lahjaksi ei toivottavasti saada. Ovat sen verran erikoisia olleet nuo mummojen ostokset...;) Shoppailufiiliksen iskiessä kierretään paljon kauppoja. Toisinaan taas ei huvita käyttää aikaa, joten silloin käytetään muutamaa lähiputiikkia. Matkoilta, huutiksesta ja tehtaanmyymälöistä taas löytyy usein hauskoja ja ihania juttuja. Ja ok, myönnetään...täydennysostoksia (esim. yksiväriset paidat) tulee tehtyä lindexillä ja h&m:llä vaikka yritän välttää.



Minusta pukeutumisesta tulee mielenkiintoisempaa, kun yhdistelee uutta ja vanhaa ja eri merkkejä. On toki kiva toisinaan pukea katalogilapsikin ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etupäässä on ostettu tekstiiliketjuista: H&M, Seppälä, KappAhl, Lindex.



Vauva on saanut paljon lahjaksi sekä käytettynä, joten vielä ei ole tarvinnut paljoa ostellakaan. Lähinnä noista samoista ketjuista on hankittu.

Vauvalle olen ostanut jotain myös kirpputorilta (niitä voisi hyödyntää enemmänkin jos jaksaisi.)



Lisäksi ostan merkkivaatteita, jos saa joskus alennusmyynnistä/laivalta/Hulluilta Päiviltä (vaikka ovatkin niitä halpiseriä) tms.



Ja täytyy myöntää, että vaikka teoriassa en ostakaan vaatteita CM:stä/Prismasta, olen isoille pojille joskus niistäkin jotain ostanut.





Kenkiä on viime aikoina lapsille ostettu esim. CM, Anttila.

Vierailija
10/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

H&M tuli juuri, mutta sieltä en osta kuin sukkia, alushousuja ja aluspaitoja. Vauvanvaatteet ovat kyllä nättejä, mutta siellä ei ole mitään mieleistä yli 86 senttiselle. Lindexiltä ja Seppälästä en ole ostanut kuin kerran tai kaksi. Nykyään ostan lähes kaikki ulkomaisista nettikaupoista ja jonkun verran myös ebaystä. Ja matkoilla yritän saada hypistelykiintiöni aina täyteen kun nettishoppailussa ei sitä pääse kokemaan =0) Jos nettikauppoja ei oilsi, kulkisimme varmaan alasti, kun täältä ei löydy kerrassaan mitään (ja rahat ainakin säästyisivät, nettishoppailu kun on vähän liiankin helppoa!)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lastentarvikkeesta.

Vierailija
12/20 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä asustaa kaksi poikaa ja aika paljon teen vauvelille löytöjä kirpparilta. Nelivuotiaalle ei vaatetta enää kirppareilta löydäkään. Kenkiä ostetaan oikeastaan sieltä missä edullisimmat eli juostaan hieman tarjousten perään.



Nyt olen ahkerasti käyttänyt hyödyksi kaikenmaailman alennusmyynnit, josta löytynyt käyttövaatteita sekä ulkohaalareita. Minä suosin Lindexiä, KappAhlia, joskus H&M:a ja muita lastenvaateliikkeitä.



Huuto.netistä en itse osta enää, yleensä saa huonoa tavaraa taikka sitten sama ostaa jo uutena kuin maksaa siitä se hinta minkä jotkut. Lahjaksi saadaan myös jotain, mutta nyt olen alkanut pyytämään jotain muuta. Kiva itse ostaa ja isompi poika haluaa jo joskus valita itsekin vaatetustaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
26.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vaatteita tulee myös ihan kivasti lahjaksi. Sukulaiset ostavat hyvin käyttökelpoisia Marimekon vaatteita, Ruskovillaa, ym. jotka eivät ole pintamuotia ja ovat aika arvokkaita. Esim. marimekon pitkähihainen raitabody maksaa yli 30¿, samalla hinnalla saisi vaikka Christian Diorin bodyn! :o Itse en ostaisi kumpaakaan täydellä hinnalla.



Mutta noihin lasten ulkovaatteisiin ja kenkiin saadaan kulumaan paljon rahaa, sisävaatteissa saitaillaan vähän jo periaatteesta. En ole valmis maksamaan lapsen neuleesta 80¿, vaikka olisi kuinka ihana, mutta ilmeisesti ei kukaan muukaan, kun niitä löytyy aina Pompiin ja Bam Bamin alesta (Burberryt, ymv.). :)

Vierailija
14/20 |
26.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pari kolme kertaa vuodessa vinon pinon merkkivaatteita jotka melko lailla suurin osaa tulee käyttöön (ja ne joista en pidä annan pois).



Arvioisin että näistä meidän itse ostamista noin 40-50 % tulee ostettua ulkomailta, 20-30 % netistä ja loput Espoon/Helsingin liikkeistä, lähinnä Stockmann, Benetton, Pikku Kippari, Pompii ja H&M.



Varsinaiset ulkoiluvaatteet ja -kengät ostan Suomesta paitsi " irtotakkeja" myös ulkomailta/netistä, esim olin tyytyväinen kun löysin esikoiselle Ciesse Piuminin untuvatakin 30 eurolla netistä...edullinen ja hyvä löytö mielestäni!



Tuliaisina/lahjoina tulee myös jonkun verran vaatteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
26.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Upean löydön olit tehnyt -malttaisitko jakaa moista linkkivinkkiä? Jos et halua laittaa sitä tänne niin olisin kiitollinen jos laittaisit sen vaikka suoraan minulle julis1975@hotmail.com

Kiitos jo etukäteen!

Gloria:


Suomesta paitsi " irtotakkeja" myös ulkomailta/netistä, esim olin tyytyväinen kun löysin esikoiselle Ciesse Piuminin untuvatakin 30 eurolla netistä...edullinen ja hyvä löytö mielestäni!

Vierailija
16/20 |
26.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä ostan suurimman osan sisävaatteista Lindexiltä. Nyt tänne periferiaankin saatin H&M joten varmaan tulee ostettua sieltäkin lähiaikoina. Päämääräni on ostaa kivoja ja siistejä sisävaatteita edullisesti. Lisäksi meillä on muutama Exitin ja espritin vaate. Poikien kesken vaatteet kiertävät aika paljon. College paidat ostan molemmille uusina kun menevät nii nopeasti kuluneen näköisiksi en tiedä miksi.



Tytölle ostan sit osan uutena ja jotain saa ystävänivtytön vanhoja. Käytettyjen vaatteiden tulee kuitenkin olla siistejä ja hyväkuntoisia.



Sisävaatteita saadaan lahjaksi aina silloin tällöin. usein kuitenkin kerron aika tarkkaan mitä haluaisin esim syntymäpäivälahjaksia jos kysytään mitä pitäisi ostaa, ettei tuu virheostoksia jotka jää kyllä käyttämättä.



Ulkovaatteet ostan kosteussuoja versiona eli Reimatecciä, Remua ja Lenneä sekä Lassietecciä. Ulkovaatteet ostan marketeista tai Kekäleeltä tai Sokoksesta Joskus myös Prismasta.

Vierailija
17/20 |
26.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
18/20 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tilasin takin jo keväällä kun myivät edellistä syksy/talvea pois - mutta niin teen usein, eli ostan hyvissä ajoin ja olen onnistunut ostamaan oikean koonkin ennakkoon. Yoox:han on sellainen designer-outlet, itse tilaan sieltä paljonkin, nytkin esim saappaat että sandaalit tulossa sieltä. Lastenvaatteita tulee harvemmin ja jotkut ovat törkeän vanhoja mallistoja, mutta kun käy kurkkaamassa suht usein, voi bongata hyviä löytöjä. mm. juuri Yooxista olen löytänyt lapsille ihania Pradan ja Tod' sin kenkiä suht järkevään hintaan. Ciesse Piuminiakin on ollut paljon mutta vielä ei ilmeisesti ole tullut tämän talven takit.

Siellä taitaa muuten nyt olla tarjous että ilman toimituskuluja tämän kuun loppuun asti kun rekisteröityy (säästö 14 e UPS-kuluja siis).

Vierailija
19/20 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yooxista minäkin katsoin ensimmäiseksi, mutta siellä ko takit olivat nyt n 100e. Yoox on tuttu, sieltä olen saanut jopa miehenikin tilaamaan Pradan perus-mustia-katu-lenkkareita. Tosin vielä halvemmalla niitä saisi Pradan omasta tehtaanmyymälästä...



Vierailija
20/20 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ranskasta ja Italiasta jos sattuu vaan ihan perusalennusmyyntien aikaan paikalle. Vajaat kaksi kuukautta sitten ostin esim Tod' sin laukun myymälästä ja ale oli -70% - tosin sattui olemaan alen viimeinen päivä ;-). Jäi vain harmittamaan etten ostanut kahta...