B-HEPATIITTI ROKOTUS
Hei!
Onko kukaan ottanut vauvalle B-hepatiitti rokotusta tai ollut sellaisen testissä mukana. Meille tuli Tampereen yliopistolta kutsu tai siis mahdollisuus osallistua kokeeseen. Siinä testaan jo olemassa olevalla rokotteella sekä uudella versiolla vanhasta, johon on lisätty yhtä ainesosaa.. Kolme pistosta kuuden viikon välein. Kannattaakohan osallistua? Kokemuksia???
tietämätön
Kommentit (8)
Emme siis kuulu mihinkään tutkimukseen, mutta rokotukset on otettu. Luin jostakin (olisiko ollut Vauva-lehti tai Kaksplus) että suurimmassa osassa maailmaa annetaan B-hepatiitti rokotus vauvoille, ja Suomi on oikeastaan poikkeus kun B-hep rokotus ei kuulu rokotusohjelmaamme. Täälläpäin Aasiaa se annetaan jo heti synnytyslaitoksella, kuten calmette annettiin aiemmin Suomessa. Meillä ei tullut tästä rokotuksesta mitään jälkioireita, mutta ei ole tullut mistään muistakaan rokotuksista.
Just tänään käytiin kolmas (viimeinen) rokote ottamassa. Saatin emlat mukaan, tasan kuukauden päästä viimeinen käynti jolloin otetaan se verikoe.
Meillä ei ole tullut mitään oireita, viitenä iltana (rokotuspäivä mukaanlukien) mitataan illalla lämpö ja lukema merkataan rokotepäiväkirjaan, seuranta on 15 vrk, tuona aikana merkitään maholliset muut annetut rokotteet ja sairastumiset.
Voisko joku valaista, mitä tuo tarkoittaa? Mulla ei mitään hajua... ainakaan vielä...
kiitos
Emla on puudutelaastari, joka laitetaan maksimissaan noin tunti ennen verikokeenottoa tuohen kyynärtaipeeseen.
Meilläkin kohta vuoden ikäinen tyttö oli tuossa tutkimuksessa, eikä rokotteista mitään kummempia vaikutuksia tullut. Kahden viimeisen rokotteen jälkeen oli hieman kärttyinen, ja pikkaisen yhdellä kerralla pistosalue punoitti, mutta sekin tosi vähän.
Eli me kieltäydyttiin tutkimuksesta pienen harkinnan jälkeen: hepatiitti B tarttuu veriteitse, joten vauvan riski saada se lapsuusaikana on minimaalinen kun perheessä ja lähipiirissä tautia ei ole. Ja verrattuna mm. ravinnosta saatavaan A hepatiittiin tartuntariski matkustellessakin on pieni - harva lapsi saa ulkomailla verensiirtoa. IV-huumeidenkäyttäjillähän tuo tauti on yleinen. Ajattelimme että on turha vaivata lasta näillä ylimääräisillä pistoksilla ja verikokeella -vaikka sitten emlat saisikin mukaan. Ottakoon sitten rokotteen myöhemmällä iällä jos tarpeelliseksi katsoo.
Meille tuo tutkimuslääkäri kertoi, että tuo lapsena saatu rokote antaa periaatteessa elinikäisen suojan..Ja toisaalta eihän sitä koskaan tiedä, miltä tämäkin maa näyttää parinkymmenen vuoden päästä.
Mutta jokaisen on toki hyvä miettiä omalta kannaltaan haluaako lastaan rokottaa.
Me asutaan osa vuodesta Uudessa-Seelannissa ja juuri tuo pikkuvauva vaihe osui siellä vietettäväksi ja saimme B-hepatiitti rokotteen normaali rokotusohjelmassa (niin kuin joku mainitsikin, muualla yleensä kuuluu rokotusohjelmaan). Olen tyytyväinen, että lapsi tämän sai, rokotteet ovat melko kalliita pistää myöhemmin. Olen itse apteekissa töissä ja tiedän, että todella monet tämän rokotteen ottavat myöhemmin. <mitään oireita ei tytär mistään rokotteesta juuri ole saanut vaikka Uudessa-Seelannissa tulee extrana myös Meningokokki-rokote. Itse rokotamme tytöllemme myös vesirokkoa vastaan kunhan vain ikää on tarpeeksi. Mutta jokaisella on oikeus valita rokottaako lapsensa vai ei.
Maya
ja suosittelen lämpimästi. meillä on nyt kaikki ohi, tyttö nyt 1v2kk, rokotuksista ei tullut kertaakaan oireita, verikokeet eivät näyttäneet sattuvan, emlat joko saat mukaan paikan päältä tai postittavat kotiin. seurantapäiväkirjaa pidät aina rokotuksen jälkeen parisen päivää.
Osallistuisin nyt uuden vauvan kanssa mutta kuulin ettei sitä enää kesällä olisi, harmi.
B-hepatiittirokotus kun on aika kallis rokote itse maksettuna.