Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

LOKAKUISET VK 1, 2006;)

Kommentit (109)

Vierailija
1/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on vihdoin ohi, uuden vuoden pommitukset!!

Kamala meteli oli 02 yöllä tai silloin mä vissiin nukahdin.



Meillä on nyt ollut jo kolme vai neljä yötä niin että koko perhe samassa makuuhuoneessa. Kaksi yötä meni niin että vein pojan nukahtamisen jälkeen pinnikseen ja makuupussiin. Viime yönä syötin ja vaan laitoin sänkyyn, nukahti ihan itekseen, jee!!



Muutenkin viime yö oli ihan kummallinen, poika meni siis 23 aikaan nukkumaan, heräsi syömään 06. Takaisin sänkyyn. Nukkui 08.30 ja syötin, tällä kertaa makuullaan. Poika nukahti rinnalle, nostin sänkyyn ja nukkui 11 päivällä??!! Siis 12 h yöunet. Puol yksi nukkui kolme varttia, ja nyt on 14.30 saakka nukkunut, siis jo kaksi tuntia ja nukkuu edelleen.



Mä olen aina ennen ottanut pojan pois sängystä kun herää n.ysin aikaan ja tehnyt aamupesut, syötöt. Jonka jälkeen seurustellaan ym. Olenko siis tehnyt väärin, haluaako vauvani kenties nukkua pidempään, mutta äiti ei anna?? Poika menee nukkumaan n.1.5h aamun ekasta syötöstä.



Kiitti jos joku jaksaa kommentoida.



Mun käy niiiiin kateeksi, mun vanhemmat on Afrikassa ja miehen systeri Kuubassa. Kai mekin joku kaunis kerta keritään....



annu ja aleksi

Vierailija
2/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ajattele näin kauan odotin ennen kuin aloitin pinon;) ;)



Missäs kaikki luuraa, vai onko niin pirun kova krapula kaikilla, heheh

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen kuikuillut täällä kaiken päivää mutten aloitellut pinoa.. ajattelin odottaa huomiseen kun on maanantai mut kiva että muutkin on liikkeellä.



Pojat meni 2h normaalia myöhempään nukkumaan ja olivat puolenyön aikaan puolisen tuntia hereillä, mutta aamu alkoi normaalisti vähän jälkeen seitsemän. Pommitus oli aika kovaa, vaikkei ihan keskustassa asutakaan. Vajaa 2-vuotias pelkäs ihan tajuttomasti, itki sylissä koko 15 min kun oltiin ulkona :(



Mukava lukea Annu, että teillä nukutaan hyvin. Minusta kuulostaa oikein hyvältä, että herättelet vauvaa aamusella pesuille ja " leikkimään" koska näin päivärytmien muodostaminen on helpompaa kuin että annetaan nukkua yli puolillepäivin. Tietysti kaikki saavat tehdä mielensä mukaan :) Meillä vauva herää viim. kahdeksalta, nukkuu päikkärit 10-13 tai vähän vajaa, uudelleen 15-17, illalla pikkutirsat 30 min, ja yöunille klo 22. Näin on meidän elämänrytminkin kannalta paras.



Mies meni täks päivää töihin, joten kovin on skarppina oltu; ulkoiltu, sapuskaa, tiskiä jne. Oliskohan huomenna sit se lepopäivä?? Eilen join peräti 1/3 lasillista viiniä ja tilkan 5% kuoharia.. hyvältähän ne maistui mut siinä oli riittävästi.



OIKEIN antoisaa ja ONNEN täyteistä VUOTTA 2006 kaikki lokakuiset mammat, vauvat ja perheenjäsenet!!



Äiti kolmelle + poikakatras (junnu 3kk3päivää)

Vierailija
4/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuoden vaihde meni ihan kivasti. Päivällä kävin lenkillä, sit syötiin tortilloja ja yks kaveri pariskunta tuli kylään. Mentiin tohon meijän nurkalla olevalle isolle jääkentälle, johon kaikki tulee ammuskelemaan rakettejaan. Olin varma, et saan kohta lähteä Jessen kanssa sisälle, mut ei silmät puolitangossa se killitteli vaunuissansa ja sisälle mennessä huomasin, et oli täydessä unessa paukkeesta huolimatta...=D

Sit saunottiin ja syötiin herkkuja. Esikoinenkin nukahti jo ysiltä, kun siltä jäi päikkärit väliin. Olin varma ettei ala nukkumaan, kun juteltiin olkkarissa ihan normaalisti, mut sammui kuin saunalyhty. Jessekin unessa jo ysiltä. Se heräs ekalle syötölle vasta neljältä. Wau! Eikä kumpikaan pojista edes herännyt raketteihin, joita varsinkin puolilta öin paukkui ihan kiitettävästi. Hieno homma! Tinat muistin vasta kymmenen hujakoilla, eikä sillon enään riittänyt virtaa niiden valamiseen. No, odottavat sit ens aattona valmiina.

Nyt voikin sit alkaa odotella helmikuuta, jollon ois pojan 3.v synttärit ja sit seuraavassa kuussa miehen 30.v syntsät. Ompahan jotain mitä odotella... Mut kiva, kun on toista kuukautta väliä ilman kekkereitä, et voi taas keskittyä tähän linjojen pitämiseen ja kaventamiseen.

Eipä tuu mitään oikeeta asiaa sit mieleen tällä kertaa, et taidan lopettaa tähän. Vois vaikka lähtee pulkkailemaan....

Vierailija
5/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin meni vuodenvaihde mukavasti ja leppoisasti, kun oltiin siellä siskon ja sen miehen luona. Kotona oltiin jo ysin aikaan, jolloin vielä syötin Minean ja laitoin hänet nukkumaan. Vähän kans pelkäsin tuota rakettien ym. muuta pauketta, mutta ei neiti reagoinut niihin onneksi mitenkään. Heräsi ensimmäisen kerran viiden aikoihin syömään.



ANNU: Minustakin kuulostaa ÄITIKOLMELLE tavoin järkevältä tuo, että heräilette vauvan kanssa aamusella just tuon päivärytminkin takia. Meillä ollaan heräämisen jälkeen yleensä tunti tai korkeintaan puolitoista hereillä ja sitten taas nukutaan pitkät päikkärit eli noin kolme tuntia. Ja ihana tosiaan kuulla, että Aleksi nukahti itsekseen pinnikseen. Kunpa meidänkin neiti osaisi... Ehkä sitten joskus :)



Yritän jotenkin saada Minean nukkumaan päiväpäikkärit sisällä, kun ne ovat niin lyhyet, että tuntuu turhalta pakata neiti ulos. Sitten myöhemmin iltapäivällä on taas hyvä laittaa ulos, kun nukkuu yleensä silloin pari tuntia. Vuorattiin äsken myös Minean sänky peitoilla ja tyynyillä ja tehtiin siitä mahdollisimman paljon vaunukopan oloinen. Joskos neiti alkaisi hiljalleen vaikka nukkumaan omassa sängyssään... Toivossa on ainakin hyvä elää tai jotain :) Pinnasänkyä ei olla vielä oikein ajateltu ottaa käyttöön, kun Minea mahtuu hyvin vielä tuohon ensisänkyynsäkin.



Niin, ja oletpas sinä ÄITIKOLMELLE ollut ahkera, toivottavasti huomenna on sitten se lepopäivä :)



Palaillaan taas.



-piipi ja Minea-



Vierailija
6/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rauhalliset meiningit myös meillä eilen, syötiin hyvin ja vaan oltiin. Meillä poika nukahtaa iltaisin 22-22.30 ja nukkuu noin 7 asti (vähän vaihtelee mutta kutakuinkin noin). Sitten otetaan tuntipari unta vielä. Nyt on alkanut syömään vähemmän mutta useammin päiväsaikaan, katsotaan milloin alkaa taas heräämään öisin syömään. Vaavisänky kävi pieneksi vaikka vuokra-aika on 4kk (poika nyt 2.5kk). Nukkuu siis omassa pinnasängyssään ja omassa huoneessa. Viime yönä nukkuin ekaa kertaa yksin huoneessaan, mutta nyt kun mies menee isyysloman jälkeen takaisin töihin niin nukun pojan huoneessa itsekin.



Kovasti yrittää päästä istumaan kun makoilee sohvalla, sitterissä tai lattialla. Lattialla hän ei viihdy juuri lainkaan. Nyt pitää nähdä ympärilleen...ja kaveri täyttää huomenna vasta 12 viikkoa.



Nyt alkaa kylpypuuhat, mukavaa viikkoa lokalaisille (meillä puuhastellaan perjantain ristiäisiä).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä kaikki on? *huoh*



Ajatelkaa vuosi sitten.. ei vielä aluillakaan lokavaavit ;)

Vierailija
8/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juur mietin ihan samaa.. vuosi sitten tarkalleen alkoi kauhea hinku saada mies petin puolelle ;) Sitä kesti kolme viikkoa, sen jälkeen neljä kuukautta pahoinvointia heh.



Ja tulos yrittää alkaa pikku-unilleen kaukalossa kun heiluttelen jalalla =D



öitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä taas yritystä 4 kuukautta.. ja samanverran pahoinvointia. Kamalaa aikaa oli alkuraskaus. Palkinto siitä kullan kallis :)

Vierailija
10/109 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ompas nuutunu on...



Eilinen meni ihan kivasti, juhlittiin mun synttäreitä sekä uutta vuotta.

Tänään nukutiin puolille päiviä ja sitten menin käymään sairaalaan katsomaan isoveluani.



Hanna on nukkunut illalla monta monituista tuntia...saadaankohan sitä yöllä ollenkaan nukkumaan??



Ens viikko onkin taas puukattu valohoitoa ym täyteen.Välillä tuntuu että vauva onkin vasta toissijainen asia perheessämme (johtunee Hannan helppohoitoisuudesta ja isompien sisarusten sairasteluista)



Pikkuhiljaa voitas OULULAISET miettiä tapaamista!



Waimo72 & uinuva Hanna

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Täällä ollaaaaaaaan :)



Kiva [b]pulleronah[/b] kun huhuilit ;D



Olikos [b]Nasulilla[/b] eilen hääpäivä?! Myöhästyneet Onskut sinne suuntaan!! Ja [b]Waimolle[/b] Hauskaa Myöhästynyttä Synttäriä!!



Mä tuossa kans just mietin mitä vuosi sitten tapahtui... mä odottelin kaavinnan jälkeisiä menkkoja ja jänskäsin tulevia häitä (7.1.) :D Niin se aika vaan vierähtää.... Uskomatonta!



Mutta tästä nyt tuli tosi lyhyt visiitti, tarvii antaa Pinjalle sapuskaa :)



[color=red]♥[/color] Emppu ja Pinja 2,5kk [color=red]♥[/color]

Vierailija
12/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No niin, vuosi tuli taas vaihdettua. Me olimme sitten kuitenkin poissa kotoa, menimme iltaa viettämään serkkuni luo. Ihan kivaa oli, vaikken montaa rakettia nähnytkään. No, älkääs mitään, olimme sitten lähdössä kohti kotia ja automme oli jo tovin verran käynyt ulkona... mentiin sitten viemään kamoja autoon niin kappas kappas.... se p**kleen ruputti keittää sauhusti siellä!!! No eihän sillä sitte enää mihinkään lähetty, ei muuta kuin taksilla sitten kotia... ei ollu halpa reissu mutta tulipahan tehtyä.



Roopekin nukkuu vielä. Teki oman ennätyksensä viimeyönä, söi illalla klo 23.30 ja seuraavan kerran heräsi syömään tuossa vähän ennen ysiä. Mitä luksusta... ja nyt tosiaan nukkuu vielä pikku unia päälle. Olin eilen illalla aivan varma ettei meidän nukkumisesta tuu mitään, kun poika heräs 20.30 päiväuniltaan. Väärässä olin, onneksi. No pääasia että pystyy nukkumaan nuhasta huolimatta.



Keskiviikkona on Roopen 2 kk neuvola, ja huomenna mulla jälkitarkastus. Pitäis tässä vielä päättää että laitanko kierukan vai en?



Misuli ja Roope



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin vaan vuosi vaihtui ja ihanaa kun aletaan mennä kohti kevättä!

Pinoilemaan en ole ehtinyt pahemmin. Välillä kuitenkin pikaisesti lukaisemassa teidän kuulumisia :) Kotityöt, vauvan hoito+seurustelu ym touhut näyttää vievän kaiken ajan. Ei kerkee enää täällä riekkua.



RYTMISTÄ sen verran, jos sitä säännölliseks voi sanoa, että Jaakko alkaa nukkumaan illalla n klo 22 ja herää n 04-05 ja sitten taas heräilee 07-09 jonka jälkeen tehdään aamupesut ym. Sitten jaksetaan seurustella noin tunti jonka jälkeen Jaakko ottaa puolen tunnin päikyt. Sitten taas unten maille 12-13 ja nukkuu 3-4 tuntia ulkona. Sittenpä loppu ilta menee valvoen. Tämmöinen rytmi on suunnilleen pysynyt koko ajan. Sopii myös mulle :)



Korviketta olen joutunut lisäksi antamaan ainakin iltaisin. Pähkäillyt olen, että minkä verran sitä antaa ja olen tullut lopputulokseen, että kyllä vauva tietää paljonko syö. Yleensä menee n 100ml kerralla. Ja Illassa riittää 2dl tetra. Varmaankin lisääntyy pikkuhiljaa korvikkeen määrä. Neuvolantäti ei oikein vaikuta innokkaalta kun kerron pojan saavan lisäks korviketta. Mutta mä en voi sille mitään, että oma maito ei riitä enää! No, toimin kyllä niin kuin itse parhaaksi katson.



NUKKUMISJÄRJESTELYISTÄ oli puhetta...meillä nukutaan samassa huoneessa kaikki (mies , minä ja Jaakko) ja ainakaan vielä ei mies ole häiriintynyt itkuista tms. Olen nyt yrittänyt myös opettaa pojan nukkumaan omaan sänkyyn. Vaikka ihanaa ois pitää vieressäkin :) mutta eipähän tulis isompana onkelmia siirtää omaan sänkyyn.



No, nyt kuitenkin pitää lopettaa....pieni mies kutsuu :)



Mukavaa vuotta 2006 kaikille !!!



T: Hemulii_i ja pieni mies ikää reilut 2kk

Vierailija
14/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Joskus aikaisemmin jo kerroinkin, että joudutaan luopumaan meidän hauvasta, kun ei aika ja voimat riitä sille kahden vaippaikäisen kanssa... Tänään se sitten lähtee uuteen kotiin, joten tunnelma on hieman haikea täällä ja ilta menee varmaan yhdeksi itkeskelyksi... Mutta parempi näin hauvan kannalta!



Uusi vuosi meni meillä siis isäni häissä... Ja saatiin sieltä sitten uusi uutispommi: Saan heinä-elokuun vaihteen tienoille pikkusiskon tai -veljen (no itseasiassa veli- tai siskopuolen, mutta kumminkin)! Niin, meille tulee ikäeroa 23.v. ja muiden sisarusten kanssa 21.v., 18.v., 16.v. ja 13.v. (näistä kaksi vanhinta ovat veljiäni ja kaksi nuorempaa isäni uuden vaimon tyttäriä edellisestä liitosta). Että kiitos ei enään uusia yllätyksiä, päättyneen vuoden viimeiset 3kk olivat kyllä niin täynnä tapahtumia, että...



Mutta nyt tiskaamaan ja muihin kotihommiin, kun taas palattiin arkeen muutenkin!



Mami

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen taas ollut pimennossa.Kun tuli viikonlopuksi vieraita,niin ei sitä ehtinyt koneelle kuin vasta nyt.

Meillä meni ihan hyvin tuo vuoden vaihtuminen.Saunottiin,syötiin hyvin ja ammuttiin raketteja ja vielä sen jälkeen pelattiin aliasta melkein aamutunneille asti...

Neiti vaan nukkui tyynen rauhallisena.On se luksusta kyllä kun saa nukkua kokonaisia öitä.Meillä kun tuo neiti alkuun valvotti tosi pahasti.

Aamulla aada herää 7-9 välillä ja sitten syömään ja taas vetelee tunnin pari unia ja syömään.Iltapäivällä on hieman enemmän hereillä ja sitten taas nukutaan ja illalla valvotaan johonkin 21-24 asti ennenkuin tulee uni.

Aadalla on tapana ottaa hirveet iltakiukut ennen nukahtamista ja yhtäkkiä sit se sammuu kuin saunanlyhty.

Hampaita olen alkanut jo odottelee,koska meillä kuolataan aika paljon ja sit se järsii sormia tai purulelua.Th kyllä sanoi viimeksi että alaikenet on turvoksissa.

Kaipa sitä pitäis mennä tonne pesuhuoneeseen alottaa pyykki showta.

Aadakin ulkona nukkumassa niin ehtii hyvin touhuta omiaan.Tietysti sitä hyökkäs heti koneelle:)))

Ei mut nyt menen kyllä ensin juomaan kupposen kahvia ja hommiin.



johannu&aada2kk1vk

Vierailija
16/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt sitten vihdoin kerkiin tännekkin kirjotteleen! Tyttö nukkuu päikkäreitä parvekkeella.

Meillä on yöt nukuttu aika hyvin viimeviikkoon asti mutta nyt on sitten taas muuttanu tapojaan..ennen kun yösyötön jälkeen nukahti heti uudelleen niin nyt ei enään nukutakkaan vaan jäädään valvomaan =)

onneks ei kuitenkaan itke ,ihmettelee vaan mutta tosi raivostuttavaa kun viimeyönäkin nukku vaan n.5 tuntia sitten valvottiin 2 tuntia ja sen jälkeen nukkui taas 2 tuntia ja taas hereille. toivottavasti tää olis vaan joku ohimenevä juttu eikä jäis pidemmäks aikaa tavaks!

Vai voiskohan meillekkin olla tulossa hampaita (johannukos siitä kans kirjotti) meinaan sen 2 tuntia mitä valvo yöllä niin imi nyrkkiään melkein koko ajan mut ruoka ei kuitenkaan kelvannu....

No oli mitä oli mutta toivottavasti ei ota tavaks! =)



Ristiäisiä ei oo vielä meillä ollu kun ei ennen joulua viittiny järjestää. Ne olis sitten tänkuun 15 päivä.



no eipä tässä nyt taas muuta tuukkaan mieleen...täytyy mennä varmaan lepäileen kun nyt olis siihen mahollisuus!



Hyvää alkanutta vuotta kaikille!!!



Spica+tyttö 9viikkoa ja 2 päivää =)

Vierailija
17/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

huh.meillä on ollut kiireitä ja sairastelua..

auroralla on korvatulehdus!voi pientä,kyllä harmittaa..taitaa tulla taas yksi putki-lapsi lisää meidän porukkaan.(kolmella sisaruksella on korvatulehduskierre takana ja korvat putkitettu.)

muillakin on nyt meillä ollut pientä nuhaa,mutta auroralle iski oikein kunnolla!omalääkäri passitti perjantaina taysiin kun keuhkoista kuului mielestään rohinoita ja oli niin yskäinen.

siellä jonotettiin ja lääkäri tutki ja totesi että kaikki ok nyt mutta seuraillaan..viime yö meni sitten auroralla itkustaessa ja kuumeenkin nosti,lopulta supolla rauhoittui.arvasin heti kokemuksesta että taitaa korvat vaivata..ja tänään taas lääkäriin ja niinhän oli sitten korvatulehdus.nyt on sitten väsyneitä sekä tyty että äiti..



uusi vuosi sujui muuten ihan ok.isommat oli tohkeissaan raketeista..

ja tosiaan,oli se hääpäiväkin eilen,kiitos _EMPPU muistamisesta!!

(miten muistitkin tuon?! :) )



minäkin pohdin tuossa juuri miten tasan vuosi sitten oli auroran alku lähellä jo.. ;) helmikuun ekoina päivinä plussasin.*haikeanakin muistelee* eiköhän oteta kaffea ja pullaa sen kunniaksi! :)



tänään onkin meidän kakkosen 6-vuotis synttärit,mutta juhlimme vasta perjantaina.toivottavasti aurorakin on jo tervehtynyt siihen mennessä..



eipä ihmeitä,yritän vähän siivoilla seuraavaksi..



-nasuli ja aurora



Vierailija
18/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

iloisena luin että monella tosiaan nukutaan jo lähes läpi yön,tai yhdellä syötöllä,hienoa!ehkä täälläkin vielä joskus.. ;)



ja MAMMA21:lle,tulevalle isosiskolle paljon onnea!! :)



-nasuli taas

Vierailija
19/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

WAIMOlle myöhästyneet synttärionnittelut!!!



-nasuli jälleen,mutta nyt poistun..

Vierailija
20/109 |
02.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

MAMMA21: Onhan tuo ihanaa saada vielä pikkusisko/veli näin aikuisiällä. Voi onnea paljon. Ja toivottavasti isäsi on onnellinen, ja jaksaa sitten pienen kanssa...



JOHANNU78: meillä ihan sama juttu, et vauva raivoo illalla, mut mä olen todennut et se on vaan väsymys parkua.



HEMULI: Meillä annetaan myös pullosta lisää maitoa(omaa lypsettyä) ei vaan illan viimeinen syöttö riitä, ja olen todennut tämän parhaaksi meidän pojalle, 100-120ml annan vielä tissien lisäksi,että kyllä tankataan;) Joskus syö kaiken joskus vaan puolet. Hän saa ite päättää koska riittää.



MISULI: Kivat yöunet sulla!! Varmaan jo pelästy kun kattoo kelloon, et ei kertaakaan herännyt syömään??!! Toiv. jatkuu yhtä kivana.



PULLERONAH: Missäs sitä luurataan taas?? Onkos ukko vallannut koneen;)



PIIPI ja ÄITIKOLMELLE: Se eilinen nukkuminen, Aleksi nukkui käytännössä koko eilisen päivän, mistähän lie johtuu?? Nyt on rytmi taas ihan normaali, eli kasiltä ylös. Mä olen tosi onnellinen et poika nukkuu omaan sänkyyn, on se vaunu rumba vaan niin rasittavaa. Oletkos PIIPI vähään aikaan koittanut pinnikseen laittoa?? Mä vaan ihan piruuttani koitin ja sinne jäi.



TIIKERIKALA: Meinaatteko pitää miehelle isotkin 30v. bibbalot? Mun mies täyttää vasta 3 v.päästä, mut olishan se hienoo jotain juhlii värkkää.



ÄITIKOLMELLE: on se niin ihanaa suunnitella, et huomenna lepopäivä tms. mut koska se oikeesti toteutuu? Musta ainakin tuntuu ettei niitä päiviä paljon ole. Vai teenkö mä kaikesta vaan niin vaikeeta. Niin olikos sulla se lepopäivä tänään? (eli tiskiä, pyykkiä, ruokaa ym.;)) hehhee



Mun veljet tulee kohta syömään meille kun porukat on tosiaan siellä etelässä. Lupasin kokkaa ettei tarvi lihiksiä ja pizzaa koko 2 viikkoo syödä. Karjalanpaisti tuolla uunissa muhii, nam. Mulla oli siivouspäivä tänään, ihanaa puhtaat lakanat päivä. Veljeni lupasi tamppaa matot, sitä odotellessa. " myin" sille mun vanhan kännyn ja hinta on muutama mattojen tamppaus. Se on niin raskasta hommaa, etten millään ite viitis.



pLAA plaa plaa



nyt muillekin tilaa



PS: Missäs muuten KAISA luuraa, vähään aikaan kuulunut mitään??!!



annu