Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

ekakertalainen/IUI/auttakaa!??

20.09.2007 |

Niin siinä sitten kävi,että lapsettomia ollaan..1,5v yritystä ja nyt on tutkimukset takana ja IUI ilmeisemmin Naistenklinikalla edessä. HUH! Miehestä johtuvaa on tää meidän " epäonnistuminen" ... :(



Nyt jos joku, tai kun varmasti monetkin, tietävät jotain IUIstä, omakohtaisia kokemuksia kaipaan Kovasti!! Kertokaa miltä se tuntuu,miten on hoito onnistunut, kauanko on jonoa naikkarille, ihan mitä tahansa!!!??



Googlettanut olen ja lääkäriltä kysyin sen mitä osasin,mutta asia on jotenkin niiiin uusi ja vieras että kohtalontovereiden kokemuksia kaivataan..



Iso kiitos jo etukäteen.. :)



ps. Myös termistö on vierasta! Liittyykö esim.pas jotenkin tähän IUIhin? *tyhmänä miettii...* ;)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

IUI eli inseminaatio tarkoittaa yksinkertaisesti keinohedelmöitystä, minusta keinosiemennys on vielä helpommin ymmärrettävä termi. Siinä omaa hormonitoimintaasi mahdollisesti ensin tuetaan hormoneilla (Yleensä Clomifen, jota syödään joko kiertopäivät 3-7 tai 5-9). Munarakkuloiden (joita IUI hoidossa saa kehittyä enintään 1-2 jotta inssi voidaan tehdä) kasvua seurataan säännöllisesti ultraamalla ja kun munarakkula näyttää olevan tarpeeksi iso pistät irroituspiikin (tavallisesti Pregnyl) n. 36 tuntia ennen inseminaatiota jolloin munasolun pitäisi irrota.



Inssiaamuna miehesi vie ensitöikseen siemennestenäytteen labraan, jossa se pestään ja vain parhaat siittiöt jää jäljelle. Pesussa menee n. 2 tuntia jonka ajan te odottelette. Kun siemenet tulevat pesusta siirretään ne ohuella katetrilla sinun kohtuonteloon. Mitään esilääkityksiä tms. ei anneta eikä toimenpide yleensä satu ja kestääkin vain hetken. Inseminaation jälkeen lepäilet puolisen tuntia pää hieman alaspäin, jonka jälkeen voitte lähteä kotiin.



Kysymäsi pas liittyy IVF-hoitoon, eli koeputkihedelmöitykseen ja tarkoittaa IVF-hoidosta saadun, pakastetun alkion siirtoa kohtuun.

Vierailija
2/2 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.avaclinic.com/



tuossa yksi linkki josta saa selville ainakin eri lapsettomuushoitomuotojen erot.



Itselleni on tehty 3 tuloksetonta IUI:ta. Hoidot kärsivät lääkärien jatkuvasta vaihtuvuudesta ja varsinkin toinen inssi meni ihan persiilleen kun Clomien vaikutusesta limakalvo ei paksuuntunut tarpeeksi. En kokenut saavani tarpeeksi yksilöllistä hoitoa ja yhtä lääkäriä lukuunottamatta hoidoista jäi maku että " vähän tehtiin vaan sinnepäin" , eli hoitooni ei kunnolla paneuduttu. Hoitopaikka oli kyllä aivan eri kuin teillä, toivottavasti teillä käy parempi tuuri:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla