Asuntolainoista kaiken tietävät!!! Minkä verran korkovähennyksestä
oikeasti hyötyy? Siis onko niin suuri etu, ettei kannata ottaa suurta yhtiölainaa, kun siitähän ei saa korkovähennyksiä. Kertokaa viisaat! Montako euroa te näistä vähennyksistä hyödytte?
Kommentit (4)
Miksei muut kommentoi, vaikka yleensä täällä tuntuu riittävän kaikkitietäviä laina-asiantuntijoita ;)
on muilla kuin ensiasunnon ostajilla nykyään 28 % (ollut jo pari vuotta). Eli sama prosentti, kuin pääomatuloverokanta. Mut muuten saat siis vuoden aikana maksamistasi koroista 28/30 % " takaisin" eli vähentää verotuksessasi.
yhtiölainan plussapuolina voi nähdä pari asiaa:
1. monet yhtiöt saavat neuvoteltua vielä edullisemman kokonaiskoron kuin yksittäinen kuluttaja
2. ei tarvitse pohtia vakuuksia.
Mutta itse ottaisin lainan kyllä aina henk. koht. lainana juuri tämän alijäämähyvityksen takia.
30 % jos kyseessä ensiasunto. Eli laske, paljonko maksat lainasummallesi korkoa vuodessa ja paljonko siitä on tuo 29/30 prosenttia. Meillä lainaa n. 100 000 josta minun laskennallinen osuuteni siis 50 000 ja nykykoroilla sanoisin, että laskee ansiotuloveroprosenttiani ainakin 2-3 %-yksikköä. Eli ehdottomasti kannattaa ennemmin ottaa pankkilainaa kuin yhtiölainaa. Miksi muutenkaan ottaisit yhtiölainaa, eihän siinä ole mitään etuja pankkilainaan verrattuna?