Miksi pomo suuttui minulle?
Pomo käski minun rikkoa 40 kananmunaa kulhoon ja sanoi, että siellä ei saa sitten olla kuorenpaloja. Minä sanoin sitten, että parempi varmaan, että rikkoo ne itse, että tulee varmasti kunnollista. Naama meni aika happamen näköiseksi. Mistäs minä olisin voinut olla varma, ettei sinne sekaan yhtään kuorenpalaa mene.
Kommentit (4)
tarkista ettei ole kuoria mukana ja kaada vasta sitten kulhoon.
Talouskoulu pakolliseksi!
Jos pomo kerran sanoo, että jotain on tehtävä, niin se on tehtävä.
Jos taas olet epävarma osaamisestasi, niin sitten ei kannata olla näsäviisas. Silloin on sanottava jotain, että toivottavasti ei mene kuoria.
Jos taas tipahtaa kuorensiru, niin voit ottaa sen lusikalla pois ja siten voit jatkaa taas munien rikkomista kulhoon.
Se pomo kun ei ole äitis. Jos et osaa niin sitte kysyt miten tehdään. Mutta ei sanota, että sinun pitää sitte tehdä se varmaan itse!
Eihän niitä kuoria mene, kun huolella teet.