Tarvitaanko abortteja "sosiaalisiin syihin" vedoten?
Kommentit (35)
Kyllä. Raiskauksen uhrin kuuluu ehdottomasti saada abortti, samoin naisen, jonka terveyden raskaus oleellisesti vaarantaisi ja/tai syntyvä lapsi olisi vaikeasti vammainen (toki on vanhempien oma asia, jos haluaisivat silti pitää lapsen). Ehkäisykeinona abortin käyttöä en hyväksy.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:12"]Kyllä. En aio koskaan synnyttää lasta tai kärsiä raskaudesta. Mikäli abortti kiellettäisiin sosiaalisista syistä, tappaisin itseni jos tulisin raskaaksi.
[/quote]
Sama. Kohtuutonta myös vaatia selibaattia ihmisiltä, jotka eivät milloinkaan halua lapsia. Siksikin abortin on oltava helposti saatava vaihtoehto mikäli huolellisesti käytetty ehkäisy pettää.
Lukutaito... Sosiaalisiin syihin. Ei pidä hyväksyä. Aikuisen itsekästä leikkiä toisen elämällä. Kukaan ei tule vahingossa raskaaksi. Murha.
Eihän niitä tehtäisi jos niitä ei tarvittaisi.
Ei todellakaan tarvita. Tässä on maassa on yksi maailman parhaista sosiaaliturvajärjestelmistä joten sosiaaliset syyt ovat ihan turhia.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:17"]Kyllä. Raiskauksen uhrin kuuluu ehdottomasti saada abortti, samoin naisen, jonka terveyden raskaus oleellisesti vaarantaisi ja/tai syntyvä lapsi olisi vaikeasti vammainen (toki on vanhempien oma asia, jos haluaisivat silti pitää lapsen). Ehkäisykeinona abortin käyttöä en hyväksy.
[/quote]
Ap sanoi että sosiaalisista syistä... Ja sosiaalisista syistä tehtävät abortit ovat nimenomaan ns. ehkäisyabortteja.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:23"]Eihän niitä tehtäisi jos niitä ei tarvittaisi.
[/quote]
Ei niitä tarvita, niitä tehdään kun pakoillaan omaa vastuuta. Jos ihmiset osaisivat/uskaltaisivat ottaa vastuuta ja ajatella muidenkin kuin itsensä etua niim abortteja ei tehtäisi.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:27"][quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:23"]Eihän niitä tehtäisi jos niitä ei tarvittaisi.
[/quote]
Ei niitä tarvita, niitä tehdään kun pakoillaan omaa vastuuta. Jos ihmiset osaisivat/uskaltaisivat ottaa vastuuta ja ajatella muidenkin kuin itsensä etua niim abortteja ei tehtäisi.
[/quote]
Onko näin kapeakatseisia ja yksinkertaisia ihmisiä oikeasti olemassa? Sisäistäkää jo se tosiasia, että kaikista ei ole vanhemmiksi, ei vaikka mitä tekisi. Minun äidistänikään ei ollut.
Tietenkin tarvitaan. Sen kertoo se, että niitä tehdään sosiaalisin perustein. Jos ei olisi tarvetta, ei tehtäisi.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:21"]Lukutaito... Sosiaalisiin syihin. Ei pidä hyväksyä. Aikuisen itsekästä leikkiä toisen elämällä. Kukaan ei tule vahingossa raskaaksi. Murha.
[/quote]
Raiskaus on sosiaalinen syy. Ja raiskatun kuuluu saada abortti.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:27"][quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:23"]Eihän niitä tehtäisi jos niitä ei tarvittaisi.
[/quote]
Ei niitä tarvita, niitä tehdään kun pakoillaan omaa vastuuta. Jos ihmiset osaisivat/uskaltaisivat ottaa vastuuta ja ajatella muidenkin kuin itsensä etua niim abortteja ei tehtäisi.
[/quote]
Tekisin kyllä vaikka olisikin laitonta. Siinä kuolisivat sekä minä että se solumöykky, joka tarkoittaisi samaa lopputulosta.
Mun mielestä sosiaalisista syistä tehdyt abortit on todella väärin! Nykyään aborttia pidetään Suomessa "ihmisoikeutena", että kaikkien naisten kuuluu halutessaan saada abortti. Ajassa 100 vuotta taakse päin niin mahdollisuudet vahinkoraskauden alkaessa oli A) synnyttää lapsi B) tehdä hengenvaarallinen kotiabortti. Hyvä että lääketiede on kehittynyt ja abortteja voidaan tehdä turvallisesti nykyään jos raskaus uhkaa äidin henkeä tai lapsi on pahoin vammainen eikä eläisi kauaa omillaan. Mutta sitä en ymmärrä että lääkärit tekevät sairaalassa abortteja muusta kuin terveydellisestä syystä. Sairaalat ja terveydenhuolto on tarkoitettu terveyden ja elämän ylläpitämiseen, ei elämän lopettamiseen sosiaalisista syistä. Minusta on järkyttävää että aikuiset saavat leikkiä ihmiselämällä ja päättää kuka saa syntyä ja kuka ei. Adoptio on hyvä vaihtoehto. Sen ympäriltä pitäisi vaan poistaa negatiivista leimaa. Luulen että moni äiti tekee mielummin abortin kuin synnyttäisi lapsen ja antaa sen adoptioon koska lapsen antaminen adoptioon koetaan todella häpeälliseksi ja leimaavaksi, kun taas abortti on yleisesti hyväksytympi vaihtoehto.
Totta kai pitää saada tehdä myös sosiaalisin syin ja rajaa pitäisi nostaa sinne rv 16. Alkio tai sikiö noilla viikoilla ei eläisi kohdun ulkopuolella. Mikään ehkäisy ei ole 100%, kaikki eivät halua lapsia, jotkut kokevat raskauden ja/tai synnytyksen itselleen vastenmieliseksi tai kerrassaan vääräksi. Jotkut eivät pidä lapsista tai käärö ei sovi elämäntilanteeseen (ero, matkusteleva työ, liikaa lapsia...). Minä kuulun noihin ihmisiin, jotka kokisivat raskauden oudoksi / vääräksi omalle keholle, vaikka rakastan lapsia. Mutta in any case, abortti ON ihmisoikeus, sillä jokaisella on oikeus omaan kehoonsa!
Millään ei muuten vähennetä naiskuolemia yhtä paljon kuin vapaalla abortilla ja hyvällä valistuksella. Laittomat abortit tappaa tälläkin hetkellä naisia ihan jäätävästi, joten on ihan terveydellisistä syistä järkevää pitää se vapaana ja saatavana myös sosiaalisista syistä.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:20"]
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 09:12"]Kyllä. En aio koskaan synnyttää lasta tai kärsiä raskaudesta. Mikäli abortti kiellettäisiin sosiaalisista syistä, tappaisin itseni jos tulisin raskaaksi. [/quote] Sama. Kohtuutonta myös vaatia selibaattia ihmisiltä, jotka eivät milloinkaan halua lapsia. Siksikin abortin on oltava helposti saatava vaihtoehto mikäli huolellisesti käytetty ehkäisy pettää.
[/quote]
Kohtuutonta? Ihmisen pitää saada harrastaa seksiä, silläkin uhalla että sen seurauksena tapetaan pieni ihmisenalku? Seksin harrastaminen on tärkeämpää kuin tuon pienen elämä?
Aborttitrollit taas liikenteessä. Pitää kantaa vastuuta, pienen ihmisenalun tappaminen, yada yada yada. Abortteja tehdään ja tullaan aina tekemään, hyväksyittepä asian tai ette. Piste.
Kyllä. Vai haluaisitteko että minunkaltaiseni ihminen saisi lapsen? Viiltäisin vauvan kurkun auki synnyttyään. :) Ensiksi tietysti kiduttaisin henkihieveriin.
Miten niin "tarvitaanko"? Valtaosa aborteista tehdään sosiaalisin perustein, joten totta kai tarvitaan.
Mielestäni on aika paha pakottaa nainen synnyttämään. Abortinvastainen työ pitäisi aloittaa asennekasvatuksesta. Nythän tuntuu, että sosiaalisesti on parempi tehdä abortti kuin antaa lapsensa adoptioon. Kun äiti antaa lapsensa pois, niin siitä syntyy valtavat epäilykset ja juorut. Ehkäisyvalistus, alkuraskauden aikainen keskustelu, missä keskustellaan kaikista vaihtoehdoista ja annetaan naiselle tukea. Moni nuori on tilanteessa jossa hän ei uskalla pitää lasta tai adoptiomahdollisuutta ei edes selvitetä. Abortti on kaikille muka helpoin vaihtoehto. Ainoat kenen tiedän antaneen lapsen adoptioon on koulukaverini joka tuli ala-asteella raskaaksi ja raskaus oli pitkällä ennen kuin kukaan sitä tajusi. Ja toinen eräs nainen joka oli pitkällä raskaudessa ja erosi. Löysi samantien uuden miehen ja antoi edellisen miehen lapsen adoptioon heti synnytyksestä. Kukaan ns. normaali ei ole tunnustanut antaneensa lapsen adoptioon.
Siis kaikki muut vaihtoehdot pitäisi saada samalle viivalle abortin kanssa. Nykyisin abortti on helpoin varsinkin sosiaalisesti.
Kyllä. En aio koskaan synnyttää lasta tai kärsiä raskaudesta. Mikäli abortti kiellettäisiin sosiaalisista syistä, tappaisin itseni jos tulisin raskaaksi.