Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Meidän nukkumapeitto on 10v vanha, eikä pesty kertaakaan...

Vierailija
10.07.2015 |

Apua, just tajusin. Tästä tulikin mieleeni, kuinka usein ostatte uuden peiton? Meillä sellainen iso tuplapeitto. Onkohan 2 erillistä kätevämpiä? Kuinkas usein vaihdatte lakanat uusiin? Eli lakanoiden, patjojen ja petarien käyttöikä? Petarikin meillä on ostettu varmaan joskus 1998 vuonna. Päällinen pesty 2 kertaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meillä 'yleisten suositusten' mukaan (olin jonkun aikaa töissä peitteitä ym sänkytarvikkeita myyvässä liikkeessä) vaihtuu tyynyt 2-3 vuoden välein, peitto noin 5 vuoden välein ja pesen molempia noin pari kertaa vuodessa ja talvisin pidän pakkasessa jonkun aikaa tuulettumassa. Lakanat vaihdan parin viikon välein ja en osta uusia ennen kuin vanhat on ihan puhkikäytetyt, koska niitä kuitenkin pestään useammin ihan kuin vaatteitakin. Petarin ostan uuden noin 5-10 vuoden välein. Meille yhteinen peitto toimii paremmin kuin kaksi erillistä, koska ollaan erillisiä kokeiltu ja silloin mies aina pudotti omansa lattialle ja otti mun peiton sit tilalle :D

Vierailija
2/3 |
10.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miltäköhän kotinne muuten näyttää...? Onneksi en joudu näkemään ja haistelemaan. :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Petaria ei tarvitte ostaa uutta kun muistaa - käyttää suojaa jonka pesee usein - tuulettaa petarin kerran kuukauteen - höytyttää sen 1-2 kertaa tuoteen.

Peitto tulisi pestä vähintään 1-2 kertaa vuoteen ja tuulettaa hyvin kerran kuukauteen. Samoin tyynyt.  Mutta jos on tyynyt joita ei pysty pesemään tulisi sitten vaihtaa aika-ajoin vaikka kerran vuoteen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yksi