Missä kunnossa olisit tästä alkoholimäärästä?
Olen hieman järkyttynyt tajuttuani että join eilen yhteensä n. 14 annosta alkoholia (laskin jollakin laskurilla). Olen siis 62 kiloinen nainen. Olin kyllä todella humalassa, mutta tilasin silti lisää.. Mutta en siis mitenkään huonossa kunnossa ollut. Tänäänkin on ihan "normaali krapula". Tuo luku kuitenkin kuulostaa todella suurelta, joten missä kunnossa olisit jos joisit noin monta annosta? Montako yleensä juot baari-illan aikana? Ja ei siis tarvitse vastata annoksina vaan voi tietenkin myös selittää että mitä juot ja paljonko.
Kommentit (28)
En osaa hahmottaa kuinka monta tuoppia tuo on joten en osaa sanoa.
Mä juon varmaan enemmänkin. Olenkin suurkuluttaja. Eilen join 6 isoa tuoppia kun olin yhdellä. Jos dokasn saatan aloittaa pohjat jo päivällä. Pari viikkoa sitten join lauantaina yli 20 annosta.
Olen iso ihminen, mutta harvoin otan enemmän kuin 2-3 annosta. Riippuu tietysti myös, miten iso aikaikkuna on ollut ja oletko syönyt illan mittaan ja juonut vettä, mutta 14 annosta kyllä luulis pistävän sinun kokoisen naisen tukan ns. sekaisin.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 14:53"]
toihan on pari pulloa viiniä
[/quote]
Minäkin olen 62-kiloinen ja puolesta pullosta viiniä olen lievässä humalassa, pullosta jo selvästi humalassa, en uskaltaisi kokeilla kahta. Jos joskus otan kännit itsekseni (harvoin), juon yleensä noin 3/4 pulloa punkkua ja se on raja jonka jälkeen rupeaa menemään yli, lopetan ja menen nukkumaan.
Join puolitoistapulloa viiniä toissailtana pitkän illan aikana, vähän puhelias mutta ei kummempaa. Aamulla särki päätä, otin buranan ja olin ok. Olen 62kg ja 25v nainen.
En ikinä juo alkoholia, joten olisin varmaan teholla. Taju menisi varmaan tokasta tai kolmannesta.
Öö. Perjantaina join 5 lonkeroa, jekkushotin, 2 jekkubatteryä ja kaks rommikolaa. Ei krapulaa ja ihan ok kunto. Painan 100kg.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 15:08"]Öö. Perjantaina join 5 lonkeroa, jekkushotin, 2 jekkubatteryä ja kaks rommikolaa. Ei krapulaa ja ihan ok kunto. Painan 100kg.
[/quote]
Join mä lasin viskiäkin.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 14:52"]En osaa hahmottaa kuinka monta tuoppia tuo on joten en osaa sanoa.
[/quote]
Sama. Eikö voinut kirjoittaa vaikka pullo viiniä, 5 siideriä, 6 olutta tjn... En tiedä paljonko on 14 annosta, koska en laske tällain juomisia. Mutta kukin tyylillään.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 15:09"][quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 14:52"]En osaa hahmottaa kuinka monta tuoppia tuo on joten en osaa sanoa.
[/quote]
Sama. Eikö voinut kirjoittaa vaikka pullo viiniä, 5 siideriä, 6 olutta tjn... En tiedä paljonko on 14 annosta, koska en laske tällain juomisia. Mutta kukin tyylillään.
[/quote]
No yksi annos on yksi 0,33 4,7% sisältävä.
Mun normi ryyppyilta, olen 70kg painava nainen: kuoharipullo, kaksi 0,5 koon siideriä ja ehkä yksi/kaksi 0,33 koon siideriä/lonkeroa ennen baariin lähtöä. Baarissa juon yleensä kaksi juomaa, siideriä tai drinkkiä. Olen puhe ja tanssikunnossa, mutta kyllä olen väsynyt kun pääsee nukkumaan.
Vaihtoehtoisesti juon ennen baariin lähtöä kaksi 0,5 siideriä ja puoli pulloa 0,5 koon viinaa lantrattuna limppariin/mehuun. Ja sama määrä baarissa, joskus joku shottikin livahtaa nassuun. En kuitenkaan ole koskaan näistä määristä konttauskunnossa, yleensä huolehdin että olen syönyt hyvin ennen juomista, koska tyhjään vatsaan juotuna nuo määrät ovat kauheat. :D
Käytännössä siis kaksi pulloa viiniä. Ei tee tiukkaakaan, olisin kyllä humalassa mutta en missään örvellyskunnossa, pysyisin omilla jaloillani eikä lähelläkään että menisi tolkku. Pysyisin juomaan tuohon jatkoksi vielä useammankin terävän.
Mä join eilen pohjiksi kaksi 0,3 olutta, kaksi 0,3 siideriä ja kolme 0,5 lonkeroa. Baarissa kaksi 0,3 olutta, kolme vahvaa lonkeroa ja yksi kossubattery. En ollut kännissä, en edes huppelissa, tänään ei rapulaa. N30v.
Luultavasti olisin kuollut. Minulla on sydänlääkitys, jonka kanssa ei saisi käyttää alkoholia. Joskus juon lasillisen valkoviiniä, mutta silloinkin tuntuu että toinen lasillinen olisi liikaa.
Minua oksettaa ajatus kahdesta punkkupullosta tyhjään vatsaan :S
Olisin varmaan sairaalassa tuollaisesta määrästä. 53-kiloisena naisena 8 annosta alkaa olla mulla jo ehdoton maksimi, sen yli kun mennään, niin alkaa vähintään oksentaa ja seuraava päivä on hirveä. N26
Riippuu missä ajassa nuo juodaan. On paljon eroa siinä juoko ne aikavälillä 22-01 vai 18-03. Elimistö polttaa noin yhden annoksen tunnissa.
Olisin ollut loppuillasta niin huonossa kunnossa, että oisin saattanut sammua baariin tai juomien laadusta riippuen vessaan oksentamaan ainakin. Olisi ollut mahdollista että päädyn alkoholimyrkytyksessä sairaalaan. Olen 55-kiloinen nainen ja yli 7-8 annosta on täysin överihumala.
Kertakäytön riskiraja naisella on 5, ja vedit melkein kolmenkertaisen määrän. Oisin sinuna huolissaan mitenkä fysiikkasi kesti tuollaisen määrän alkoholia niin hyvin. Varsinkin jos tiedät että aiemmin et olisi, eli että on tullut harjoiteltua tuota toleranssia.
No tuon verran kun juon, niin olen kyllä kännissä ja kankkunen on sen mukainen. Mutta tolpillani olen ja ihan puhekunnossa.