Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Vain luokkayhteiskunta voi olla taloudellisesti kestävä
27.05.2015 |
Keskiluokkaisuus on johtanut juuri tähän kurjuuden lamaan, jossa Suomi nyt kieriskelee. Kun ihmiset tuntevat oman paikkansa, osaavat he ajaa myös omia etujaan. Valitettavasti suurin osa ihmisistä on kadottanut identiteettinsä, minkä vuoksi he eivät ymmärrä, kuka heidän etuaan ajaa.
Historian ilmiöt toistavat itseään. Tämänhetkinen porvariston nousu etenee samaa kaavaa kuin se teki jo 1700-luvulla. Työväenidentiteetin katoaminen ja keskiluokkaistuminen ovat syyt nykyiselle kurjuudelle.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Paskanmarjat. Globaali kaupankäynti (ja siinä samalla sutkaamisen eri muodot) on muuttanut ja vieraannuttanut nykyihmistä yhteisöstä. Tieteen saavutukset ovat edesauttaneet tämän 'uuden ihmisen' esilletuloa.
Siinä olet oikeassa, että keskiluokkaistuminen on syy, mutta se on vain osasyy; ongelma onkin keskiluokkaisen ihmisen sokea itseriittoisuus. Itseriittoisuus, joka ei ole kyennyt havaitsemaan niitä ongelmia, jotka tulevat suistamaan keskiluokkaisen mitä suuremmalla todennäköisyydellä paarialuokkaan.