Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paikalla lääkäriä tai fysioterapeuttia? Kysymys selkäkivuista.

Vierailija
12.06.2015 |

Onko parempi tehdä kehonhuoltoharjoituksia (esim. venyttelyt, jooga) vai olla vuodelevossa? Ranka on kuvattu mutta vastausta en tiedä vielä, yläselästä, hartiat ja niska aivan jumissa ja kipeä. Toisaalta liikunta tuntuu hyvältä, mutta väärä liikunta kipeyttää. Pomo käski olla vuodelevossa, mutta siinä pää hajoo. Oon käyny hierojalla ja kiropraktikolla; ei apua. Sairasloma nyt kolmatta viikkoo.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei missään tapauksessa vuodelepoa! Ainoa poikkeus on vamman jälkeinen epäselvä vaihe.

Liikkua saa ja pitää kivun sallimissa rajoissa. Kolmen viikon vuodelevosta tulisi jo niin iso veritulppariski että tarvitsisit verenohennuslääkkeen.

www.terveyskirjasto.fi :

Tavallisen äkillisen selkäkivun, jossa kipu ei säteile alaraajaan, hoitona on kipulääke. Tila paranee ensisijaisesti itsestään, eikä vuodelepo ole tarpeen. Sen sijaan on hyvä jatkaa tavanomaisia askareitaan (ks. tutkimusnäyttö «Vuodelepo ei ole vaikuttava hoitomuoto alaselkäkivussa tai iskiaksessa»6. Joissakin töissä voi lyhyt sairausloma olla tarpeen. 

Pitkäaikaisen selkäkivun hoitona, jos vaivaan ei liity edellä mainittuja sairauksia, on hyötyä lihasharjoituksista sekä yleiskuntoa parantavista harjoituksista.

Vierailija
2/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään ei suositella vuodelepoa selkävaivojen hoitoon, ellei sitten ole epäilystä tai jo todettu että siellä on murtumaa. Eli jon on joku trauma taustalla, niin ei liikuntaa ennen kuin on kuvista nähty ettei siellä ole mitään rikki. Mutta sitten jos on todettu että ei ole, niin pystymisen mukaan on suositeltavaa liikkua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos 4, sain tukea ja vahvistusta omille ajatuksilleni. Olen myös sitä mieltä, että liikkumattomuus vaan pahentaa. Salitreenin osalta olen tyytynyt kevyempään treeniin ja keskittynyt enemmän kehon huoltoon, mutta yritän liikkua päivittäin. Lisäksi käyn kävelemässä. Johan mulla paino alkaa nousta jos sohvan pohjalle jään :P

Vierailija
4/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuollaisia ohjeita voi antaa suorilta. Asia täytyy selvittää. Onko sinulla koko selkä niskasta persuksiin kipeänä. Paheneeko jossain asennossa, liikkuessa, mitä teet työksesi, milloin kivut alkoivat, mitä teit silloin kun kivut alkoivat, pahentaako kylmä, kuuma, millaista kipu on; pistävää, jomottavaa, polttavaa jne jne..

Liikkuvuustestit täytyy tehdä, tarkistaa nivelten liikkuvuus, kokeilla lihasten jäykkyys. Lisäksi ns. provokaatiotestit joilla selvitettään kivun aiheuttajaa. Jalat on hyvin usein syynä selkäkipuihin kuten myös lantion virheasennot. Kyseessä voi olla myös välilevyn pullistuma, kulumat, luupiikit, fasettilukot nikamissa.

Niskan ja yläselän ongelmissa työskentelyasento täytyy selvittää. Toimistotöitä tekevillä on usein etupuolen lihaksistossa ongelmaa. Eli kaulan lihakset ja rintalihakset usein jumissa. Monesti kaulan ja rintalihasten ongelmissa myös kädet puutuu tai tikkuilee. Hyvin tyypillinen ongelma joka jää monesti hierojilta hoitamatta.

Myös autoimmuunisairaudet tulee selvittää mikäli mekaanista vikaa ei löydy. Eli siis reuman poissulkeminen, fibromyalgian tutkiminen tulee tehdä. Ravintoasiat vaikuttavat myös lihasten jumiutumiseen. Juotko riittävästi vettä? Tarvitset myös tarpeeksi vitamiineja ja hivenaineita että elimistö toimii kunnolla. Eli syötkö monipuolisesti ja terveellisesti. 

Hankkiudu asiansa osaavalle ihmiselle hoitoon. 

Vierailija
5/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoittajan nro 4 kanssa olen erittäin paljon samaa mieltä omien kokemuksien pohjalta. En ole siis lääkäri vaan selkäpotilas itsekin. Selästä leikattu pullistuma 10v sitten, nykyään oireina ajoittainen varpaiden tunnottomuus sekä kerran pari vuodessa selän jumittuminen (iskias/noidannuoli tyyppiset oireet lääkärin mukaan).

Itsellä rauhallinen liikunta (lähinnä kävely, arkiaskareet, venyttely) ovat auttaneet akuutissa iskias/noidannuoli vaiheessa yhdessä tulehduskipulääkkeiden kanssa. Vuodelepo ei ole tuntunut hyvälle eikä ole auttanut. Parasta on ollut, jos on saanut vaihdella asentoa usein. Välillä kävellä, välillä levätä. 

Toivottavasti pääset nopeasti tutkimuksiin ja saat selvyyden kivun aiheuttajasta. Tsemppiä sinne!  

Vierailija
6/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä liikkua pitää, ja vaihdella asentoa. Tietysti pitää kuunnell kehoa, mutta pelkkä makuu ei ole pidemmän päälle hyvä. Itsellä on juuri selkä ollut tosi kipeä, ja jouduin lepäilemään pari päivää, kipu oli niin kova. Nyt liikun jo paremmin, ja olen päässyt jo parina päivänä töihinkin. Minulla on siirtymä selkärangassa, joka ei siitä parane. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy kyllä olla outo lääkäri jos vauva palstalla päivänsä istuisi.

Vierailija
8/8 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="12.06.2015 klo 13:40"]

Täytyy kyllä olla outo lääkäri jos vauva palstalla päivänsä istuisi.

[/quote]

Kunhan kokeilin. Masentaa :(

Outo on sekin lääkäri jolla kävin; ei antanut mitään ohjeita ja fysioterapeutille sain ajan vasta ensi viikolle. Tänään kävin morjenstaa pomoa ja tää käski mut lepoon. Ei oo reiluu.