AMK haku, pisteet
Kertokaa nyt tyhmälle.. Ammattikorkeakouluun haettaessa saat koulumenestyksen pohjalta maks 60 pistettä ja valintakokeen pohjalta maks 40 pistettä. Onko näin? Eli "muualta" ei saa pisteitä? Esim ensisijaisesta hakutoiveesta tms. Lueskelin keskusteluja joissa hakijat huokailivat, että onneksi on koulumenestyksen pohjalta 45 pistettä niin ei tarvitse muuta kuin läpäistä pääsykoe ja koulupaikka valmiina. Siis eihän se voi olla niin, kun alin hyväksytty pistemäärä pyörii jossain yli seitsemässäkymmenessä. Eli onko multa nyt jäänyt jotain tajuamatta? Mitä muita pisteitä voi saada? Käsittääkseni työkokemuksin on nykyisin yhtä tyhjän kanssa..
Kommentit (5)
joo nykyään ei saa enää pisteitä ensimmäisestä hakuvaihtoehdosta.. Mutta työkokemuksesta voi saada ainakin jossain hauissa. En tiiä, toi systeemi on hankala nykyisin. Riippuu ihan koulusta mihkä haet
Liiketalouteen pääsee pikkukaupungissa hieman yli 50pisteellä. Jos puhuneilla on tämä varavaihtoehto?
Näin se kai sitten on! Äh, pitääkin asua ja rakastaa kotikulmiaan täällä pk-seudulla..
Ymmärsin tosiaan että aiempina vuosina olisi saanut 5 pistettä lisää ensisijaisen hakutoiveen perusteella, mutta se kai on sitten muuttunut tässä viime aikoina.
Mikä ala?
Minun käymissä pääsykokeissa valintakokeesta saa 0-70 pistettä, ja max 30 pistettä todistuksen oerusteella