TAMMIvauvat kesäkuun alkuun!
Ajattelin alottaa uuden pinon ku ei oo enää toukokuu. Aika hiljasta on kyllä näillä keleillä mut koitetaa parhaamme pitää pinoa pystyssä :)
Meil on neuvola torstaina joten sitte paremmin taas kuulumisia viimestää. Ulkona on pieni koisaamassa. Ihmeen hyvin tuli unet vaik ottiki nokoset taas autos ku käytii esikoine kuskaamas hoitoo. Se on harmin paikka ku pieni nukahtaa aina sil reissul ja sit ei millää menis enää syömise jälkee ku pitäs...
No mut tää viikko enää, sit jää esikoinenki kotihoitoon. Päätettii nyt nii vaikka kavereita se aina haluu. Mut naapuruston lapsilla alko kesälomat ja toivon mukaa ovat joskus kotonaki.
AMELIElle tsemppiä! Kyl sä äkkiä löydät ne rutiinit jolla selviit sen viikon ilman miestä. Jotkut jopa väittää, et tekee suhteel hyvää ku ei nää nii usein. Mä en jaksa siihe uskoo ku ittelläki on aina nii paha mieli ku toine lähtee.
MINNIn perheelle paranemisia! Toivottavasti saatte lääkkeet otettua ja jopa pysymään sisällä, eihä se ab oikee auta jollei saa koko kuurii syötyy. Miten teil muute menee? Ootko jo saanu jotai apuja?
Onkos LOOTUSKUKKASEN mies "toiminu" nyt paremmin? Vai olitko se sinä joka palaveerasi isäntänsä kanssa? Anteeks jos meni väärin. Toivottavasti teilläkin sujuu oikein luontevasti ja on kaikilla hyvä mieli :)
Mitäs kesäsuunnitelmia kaikilla on? Meil ei oo viä mitää, mut toivottavast päästäis jossai ees käymää. Mulla on elokuun alussa se Madonnan keikka siä Tallinnas ja sitä odotelles ;) Mies pitää varmaa sen viikon isyyslomaa ku jää lasten kanssa. Äiskä lähtee pienemmän kummitätin kanssa hunningolle :D
Mut nyt joihinki hommeleihi, taitaa olla pyykkikone jo pysähtyny... Aurinkoisia päiviä ja koittakaa ehtii kirjottelee kuulumisiiki jossai välis.
Marlene ja vähis 4kk1vko
ps. Liittääkö joku sen listan ja edellisen? En edelleenkää osaa, onneton :(
Kommentit (163)
Linkin saa tässä versiossa ihan copy-pastella, kätsyä. ;-)
Tänne ei kuulu mitään uutta tai ihmeellistä. Meilläkin iskä on reissussa muutaman päivän, saa nähdä miten selvitään. Onneksi esikosta on apua vauvanhoidossa.
Curious
Tänään aloitin soseet sitten uudestaan ja aamupäivällä neiti vetäskin puoli purkkia maissisosetta ja nyt iltapäivällä puoli purkkia persikkasosetta. :) Nyt siis availee jo itse suunsa oikein nätisti, eikä enään yökkäile ruokaa pihalle. Sosetta annan nyt niin paljon kerralla kun napa vetää, koska kaikkea olemme suurinpiirtein jo maistelleet, mitä vaan antaa saa. Ja koitan antaa nyt tota maissisosetta viikon, joka päivä kuitenkin eri hedelmäsosetta ja viikon päästä sitten alan antamaan perunaporkkanaa. :) Mä oon niin tyytyväinen kun tää soseiden antaminen on nyt tullut paljon helpommaksi. Mutta pelkällä maidolla emme enään pärjää, koska kerralla tyttö vetää aina sen 200ml ainakin, eli vuorokaudessa reilusti yli litran..Ja kun 5kk tulee täyteen lisään ruokiin aamupuuron/iltapuuron, sekä liharuuan myöhemmälle päivällä/alkuillalle.
Tänään käytiin keskustassa kävelyllä ja istuttiin Oonan ja yhden mun kaverin kanssa puistossa paistattamassa päivää, Oonalla ei ollut kun pelkkä pitkähihanen body päällä ja kuuma sillä oli silti. Ite ostin kanssa Oonalle sen ensinokkamukin ja hyvin se osaa juoda siitä vettä, ei mitään ongelmaa. Miksihän se on tarkoitettu vasta 6kk ylöspäin????
Tänään olin jo aamusta autokoulussakin ajotunnilla ja voi että kun oli ihana ilma ajaa. Ja meni muuten paljon paremminkin kun ekalla ajotunnilla. :D Huomenna lähtee mies mukaan mun ajotunnille ja Oona menee anopille hoitoon siksi aikaa. :)
Tänään mulla olis vielä viideltä kampaaja ja illalla pitäis mennä koko perheen voimin kaverille kattomaan vastasyntyneitä kissanpentuja. :) Mutta nyt Oonalla on päikkäriaika, joten lähden taas ulos käppäilemään kun on niin ihana ilma tuolla. :) Mukavaa päivää vaan kaikille.
Jadmiras ja Oona tänään 4kk2vko. :))
Ihana kuva JADMIRAKSEN Oonasta :) Kovasti jo näyttää isolta tytöltä eikä vauvalta niinku meiän vähis.
Edellisessä pinossa kyselin tosta syömisestä mut tais hukkuu ehkä jonneki... Kun meil syödää nyt suunnillee näin:
* aamupala 140ml nan
* lounas 1/3 prk ruokasosetta + 80ml nan
* herätes 140ml nan
* päivällinen 1/3 prk ruokasose + 80ml nan
* iltapala 200ml vellii
ni mites muilla? Meneekö samaan malliin sapuskaa vai enempi vai vähempi? Ja voisko toho välipalaan heittää jo hedelmäsosetta vai tuleek sit liikaa? Tuntuu et ei noi pelkät maitomäärät riitä ku hetken pääst on taas nälkä. Vai ollaank meil suursyömärei?
Tähä mennes on maisteltu peruna, porkkana ja kukkakaali. Voisinki täl viikol ottaa jo jotai muutaki valikoimaa, ehkä sen maissin tai bataattii. Luumusosettaki on joskus enne jo maistettu ku vatsa ei toiminu. Vatsan ei oo niin kovasti enää vaivanu ku kiintei on alotettu, mut kakka tulee tottakai kiinteempänä ja sitä myöten kovemmal tunkemisel. Ehkä se luumu ois hyvä sitte!?
Viikonloppu vilahti niin äkkiä, että tuskin huomas.. Oltiin mökilläkin yötä, Ainon eka kerta ja hyvin meni. Nukku tosi hyvin, "saunottiin" pihasaunassa ja oltiin pihalla.
Neiti nukkuu pihalla, kun oli niin väsy. Aika yllättynyt olen, että nukahti kun normisti ei kaksia päikkyjä ole juuri nukkunu. Pelottavan hyvin nyt nukkunutkin taas. Viime yönä kertaakaan heräämättä kl 22.30-7 ja päikyt 9-13 ja äsken vein tosiaan ulos. Ihan hyvä vaan, niin ei ihan kärtty sitten illalla ole.
Tsemppiä Amelie ja Marlene viikkoon lasten kanssa ilman miestä! Oon Marlenen kans samaa mieltä siitä, ettei välttämättä tee suhteelle ero hyvää. Tai meillä ainakin suhde parani, kun mies 6 vuoden viikonloppusuhteilun jälkeen reilu vuosi sitten tuli lähelle töihin. Siitä se ajatus lapsentekoonkin sitten lähti...
Neiti kovasti yrittää liikkua ja palaa käämit kun ei kroppa liiku niinku haluais. Melkosta kiljuntaa ja huutoa riittää. Liukkaalla lattialla ollessaan pakki toimii. Änkee ittensä konttausasenton, mutta siitä ei sitten osaa liikkua. Joskus vähän päässy eteenpäin, mutta se on harvinaista.
Minnille jaksamista kipeän perheen kanssa ja pikaista paranemista! Kuten kaikille sairastaville! Ei varmaan kannata ihan lähiaikaan antibiootin antamisen kanssa syöttää, jos pulauttelee.
Miten muuten Marlene teillä tapaaminen perhetyöntekijän kanssa meni?
Sen kummempia kesäsuunnitelmia ei meillä ole. Varmaan jossain reissussa käydään, mutta todennäkösesti ei kovin pitkällä kun neiti ei autossa tahdo viihtyä. Mies pitää (toivottavasti) muutaman viikon lomaa ja mahdollisesti aletaan raivaamaan tottia ja tekemään talolle pohjia.. Siihenhän se vapaa-aika sitten tehokkaasti varmaan meneekin.
Eipä taas ollu mitään tähellistä asiaa, joten lopettelen ja lähden pihalle touhuilee. Jos kehtaan. Saatanpa mennä sohvalle makkoomaan ja kattoo telkkariakin ;)
Hömppä ja Aino 4kk 1vk
Kiinteitä meillä ei vielä olla alotettu eikä oo ihan heti tarkotuskaan. Aattelin, että mahdollisen lomareissun jälkeen sitten niin ei reissussa tartte värkätä neitin eväitten kanssa kun maitobaari on aina valmiina. :) Tykkää imeskellä kurkku ja porkkanatikkuja. Onko se sitten sitä sormiruokaa, vaikkei niitä kyllä varsinaisesti syökään. Tahtoo vaan lipsua pikku käsistä, kun ovat niin liukkaita.
Ja Oonan kuvaa piti kehasta :) On kyllä niin sirpakan näkönen tyttö, että. Ihana :)
olin unohtanu jo koko perhetyöntekijän.
Se viipy taas muutaman tunnin ja tos paahteisel terassil se aika tuntu jotenki viä pidemmält ku vaatteetki liimautu ihoon kii :)
Ei se mitää erikoista... Kyseli kans mieheltä sen jaksamista ja mielipiteitä musta ja lapsista ja varsinkin isomman uhmasta joka tässä kohden taitaa se suurin ongelma olla mun yksinäisyyden ja turhautumisen rinnalla.
Mulle se teki jonkun näkösen masennustestin, mut eipä sellasta diagnosoinu. Totes vaa, et kaikkii ihmisii ei oo suunniteltu olemaa kotona vaan toiset kaipaa enemmän sitä varsinaista työssäkäymistä. Ja sano, et hänel tuli hiki jo pelkäst kuuntelemisest ku selitettii mun/meiän työtahtii esim enne lapsii. Mullaki on parhaimmillaa ollu 3 työtä samaan aikaan ja esikoisen ollessa pieni mies oli kans reissuhommis. Mä väsäsin sillo kouluu loppuun ja kävin samaan aikaa töissä. Hänest ei kuulema oo siihen... Mut mä oon tottunu sellasee ja jotenki tää koton olemine saa mun mielen tosi alakuloseks ja surulliseks.
Vaikka onha noi meiä pojat ihanii, enkä niist ollenkaa luopuis, mut mä en vaa oo ollenkaa kotiäiti-tyyppiä. Se anto jonku opasvihkosen lasten kasvatuksee ja käski koittaa niitä ja laittaa sitte paperille, et mikä toimii ja mikä ei. Tulee taas viikon päästä uudelleen.
Must on aika hassuu, et se jo eka kerral sano, et hänel ei oo mitää keinoi meiän auttamiseen kun ei meil mitää varsinaist ongelmaa oo ja silti se tulee jatkuvasti uudelleen... ?? Hassua. Mut onha se kiva saada seuraa välil päivisin :) Vaik se kielsiki ens kerral keittämäst kahvii hänt varte :) Meil ny sattuu kuitenki olemaa aina valmiina sitä.
Ei täst ehkä ois tarvinu näin pitkää selontekoo tehä, mut kyl täältä tulee ku sil pääl sattuu :D Suu ja sormet käy siis samalla tahdilla ;)
Nyt poistun taasen. Sain äsken naapurilta raparperei ja tein kiisselin, pitänee men maistelee josko ois jäähtyny!
Palataan taas. Kaikki ilmottautumaan, myös te siellä taustalla :D
Joo, olen samaa mieltä, että ei se reissuleskeys paranna suhdetta. Ehkä riidellään vähemmän ja tokihan se ikävä on kiva lisämauste sitte aina ku nähdään, mut kyllä mää mielummin ottaisin sen ukon kotia sieltä. :) Ja nyt tän tekee jotenkin tosi hankalaksi tää tilanne, ku ennen ei mies oo ollu niin pahoillaan reissutyöstään. Toki häntä on huolettanu miten pärjäsin ison mahan kaa kotona, mut nyt on hänelläkin kauhea olo ja ikävä kuulemma, ku ei nää Kallea. Ja en osaa edes kuvitella kuinka pahalta hänestäkin tuntuu, ku itse en voi olla muutamaa tuntia pitempään erossa Kallesta, ku jo iskee ikävä vaikka ois ollu kuin hankala poika. :) Mies oli viime yönä heränny yöllä aina niihin kellon aikoihin milloin Kalle yleensä herää syömään. raukka...
Mut meillä on menny Kallen kaa yllättävän hyvin. :) Antaa uskoa itsellekki, ku mää pärjään Kallen kaa. Ja oon saanu tehtyä kotihommiakin tosi hyvin ja ei oo aika tuntunu pitkältä silti. Nyt vaan pitäis malttaa mennä nukkumaan. Viime yökin meni jo ihan hyvin ku vain neljä herätystä. Kissa valvotti kyllä yhdessä vaiheessa, ku riehui. Ikävöi vissiin isäntäänsä. :)
Mää oon miettiny, että koskahan sitä kissaverkkoa uskaltais ottaa pinnasängystä pois? Kissat ei ikinä mee sinne silloin ku Kalle on siellä, jos verkko on auki, eikä ikinä oo yrittäneet hypätä verkon päälle ja parvekkeellakin vaunuissa Kalle nukkuu eikä kissat käy ku korkeintaan nuuskimassa vaunuja. Eikä ne mee enää pinnikseen kyllä muutenkaan. Ja yhtenä päivänä Kalle tommas kii kollin viiksistä, eikä katti reagoinu mitenkään! Odotti kylmän rauhallisesti, että irrotin Kallen hänestä. :)
Tänään Kalle yökkäili peruna-porkkanalle. En tiiä mistä johtui. Ei vissiin ollu hirvee nälkä ja oli väsy. Meillä soseet pitää syyä unien jälkeen ku Kalle on hyvällä tuulella.Päärynä meni illalla heittämällä naamaan. :) Torstaina kokeilen maissia.
Millaisia imetysvälejä teillä on pisimmillään? Entä nukkuuko kenenkään muun muksu niin hulluna ku Kalle? Tänään viidet päikyt...kaikki mitaltaan 20min-1h. yöunet 10-11tuntia. Mut toinen kitisee ja hieroo silmiä, niin sillon laitan sen nukkuun...en minä viitsi toista väen vängällä pitää hereillä. Ja ihan pirteä ja terve touhukas vauva sitte hereillä ollessaan.
No niin nyt nukkuun ja anteeksi omanapaisuus!
Amelie ja Kalle
Täälläkin ollaan TAAS sairastuvalla, tällä kertaa esikoinen, 12v, on saanut taudin kesäloman alkunautinnoksi. Arvatkaapas vain onko poika harmissaan, kun tällä viikolla piti mennä kaverille yökylään. Toivottavasti paranee viikonlopulle, kun oltaisiin menossa Tuuriin koiranäyttelyyn katselemaan. Ikuisena koiraihmisenä tulee noissa välillä käytyä vaikkei tällä hetkellä kolmosen allergian takia itsellä koiraa olekaan, mutta haaveillaan...
Niin Jadmirakselle onnittelut uudesta perheenjäsenestä, miten teillä muuten on pikkuisen kanssa lähtenyt sujumaan? Ja hienoa, ettää se soseiden syönnissä pidetty tauko auttoi Oonallakin. Itse muistelin, että meidän kakkosen kanssa tuo teki ihan ihmeitä, kun silloin alkoi olla soseiden syönti sitä, että itse hermoili kun vauva ei syönyt ja vauva hermostui äidin hermoilusta - siinä puhallettiin peli poikki hengen vetämiseksi ja kaikki lähti luistamaan sitten paremmin toisella yrittämällä.
Meillä on helteiden myötä tullut ongelmaksi hikoaminen ja vaippaihottuma. Mikähän tuohon olisi hyvä, toistaiseksi olen laittanut vain perusvoidetta, mutta ajattelin kokeilla bepanthen-voidetta seuraavaksi. Tämä onkin ensimmäinen kerta, kun meillä on varsinaista vaippaihottumaa, kolmosella on omat kutinansa, mutta pylly on aina ollut siisti, kasvot ja nilkat ovat asia eriksseen.
Voimia reissuleskille ja muille eri tilanteissa pähkäileville ja parantumisia potilaille!
Niin muuten, on sitä meilläkin uutta väkeä... 16 kappaletta. Käytiin eilen Matin kanssa ekaa kertaa tuolla maakuntarajan toisella puolella Tuurissa shoppailemassa ja hain samalla uusia kaloja akvaarioon, 10 tiikeribarbia ja 6 leväbarbia.
Meillä on ollut kakkonen vatsataudissa joka toivottavasti ei enään sit tuu kellekkään muulle...kaikki paikat puunattu hulluna. Saa nähdä kui käy.
Ruokailusta meillä näin: aamulla 1/2 hedelmäsose
päivällä 1 ruoka
sit hedelmää ja ruokaa
illalla velliä
siis määrät muuttuu ja Nannia siis aina lisäksi mukana.
Laitoin myös kuvan mukaan meidän Aadasta :)
Sulosia tyttösiä täs meiän porukas! Taitaa olla pojatki komeita... mä oo nii saamaton laittaan kuvia koneel, et taitaa jääd laittamat. Valokuviaki tulee tilattuu yleens jotai kerra vuodes ja niit onki sitte paljo!
Hmm... mä oonki tota aamupalaa miettiny ku tuntuu et ei vauva jaksa sil maidol oottaa lounaasee asti ja sit ei viittis siin välis enää toista maitoo ja jos antaa ruuan nii aikasi ni sit ei jaksa taas nukkuu. Pitäsköhä kokeil tota hedelmää aamuun vai oottaisko kolmise viikkoo et sais siihe puuroon ryhtyy, mietitää. Eik nyt jo vois miettii jotai riisipuuroo tai maissii? Niitähä on velleissäki ni ei menis kotimaiste viljoje puolel?? Laittakaa vaa muutki noit ruokailujuttuja jos viititte. Saan jotai osviittaa meil ku en muista mitää enää esikoisen soseiluist... Muutaku et omatekemät ei kelvannu sil :) Täl toisel kyl menee.
Nyt sänkyi petailee ja pyykkikonetta laittamaa käyntii. Tänää onki tulos seuraks yks kaveri koht vuode vanhan tyttönsä kans, muksaa :)
Kaunista päivää taas kaikil, vaik vettä tais meil ainaki luvat. Höh!
Marlene ja vähis 4kk1vk1pv
Olipas mukava nähdä miten isoja neitejä meillä jo on. Aada ja Oona ovat niin söpöjä!
Tsemppiä Jadmirakselle autokouluun! Muistan että itseäni ainakin jännitti silloin tosi paljon kun ensimmäisiä kertoja opetteli ajamista :)
Onpas teillä nyt sairastelua, Lootuskukkasella ja Katjalahilla ainakin oli. Toivottavasti pienokaiset ei saa tautia.
Meillä on kyllä sellaista taistelua tuo päikkäreille meno. Tai en tiedä yritänkö laittaa nukkumaan vaikka ei ole vielä tarpeeksi väsynyt. Silmiä kyllä hieroi niin kuin yleensä väsyneenä mut pakko oli tulla takas sisälle kun en saanut millään nukahtaa. Huusi kuin mikäkin vaan vaunuissa :/ Mut onneksi tunnin päästä kun yritin uudelleen niin nukahti nätisti.
Esim. eilen niin neiti heräs 7 aikaan sain vihdoin ja viimein miljoonan yritys kerran jälkeen hänet päikkäreille 12 aikaan. Silloin nukkui vain 30min. ja sit nukkui 2x15 ajomatkat. Illalla kahdeksan jälkeen meni nukkumaan. Ei nuo unet riitä millään mut en mä saa sitä nukkumaan. Aina hirveetä huutoa. :( Missään ei ollut sitten kuitenkaan hyvä olla kun oli väsynyt. Piti sitten kitistä vaan. Arvatkaas oliko pikkasen hermot kireellä...huoh..
Pitää koputtaa puuta kop kop :) Nyt on mennyt yöt kyllä kivasti. 8-9 välillä nukkumaan ja syö 2-3 välillä ja seuraavaks 5-6 välillä. Herää sitten 7 aikaan.
Olen kans miettinyt että auttaisko soseiden aloitus päiväuniin suotuisasti mut ajattelin kyllä et imettäisin 5kk pelkästään. Mites te jotka olette aloittaneet soseet niin onko vaikuttanut päiväuniin mitenkään??
Nyt en muista äidin nickiä mut Kalle oli poitsu. Mukavaa kun teillä on mennyt hyvin vaikka jäittekin kahdestaan miehen töiden vuoksi.
Mut taidan tästä mennä nopeasti syömään kun voi olla et neiti nukkuu vaan puoli tuntia ja siit on mennyt jo 20 minsaa..huoh..
Mut ehkä myöhemmin turisen lisää..ei kyllä mitään ihmeempää oo tapahtunut.
Lila82 ja neiti 4kk ja risat
En sitten eilen jaksnut kirjoittaa enenmpää tekstiä, vei tuo kirjautuminen kaikki voimat =D
Nyt on tällainen vapaa hetki kun, esikko hoitaa "kesätyötään" katsoo kolmosen perään ja pikku neiti vetelee sikeitä.
Tänään aamulla törkkäsin tytölle suuhun pienen lusikallisen omenasosetta (laitettiin muiden puuroihin) ja voi sitä puistatuksen määrää. Joten varmaan vielä odotellaan sitä perunan ja muun aloitusta. Maidolla tuntuu pärjääävän ihan hyvin edelleen, koska yölläkään ei herää syömään vaan nukkuu edelleen sen 9.30-7.00 tuo herääminen on kyllä aikaistunut tunnilla joten voi olla että kohta tarvitaan muutakin syömistä.
Meilläkin olisi torstaina lääkäri neuvola, siellä sitten täytellään ne rokotus tutkimus paperit.
Tilasin Hobby Hallista sellaiset Carenan double swing rattaat että päästään vähän liikkumaan, alkaa tämä 4kk kotinurkissa kypsyttämään. Tuo kolmonen kun ei jaksa kävellä kovin pitkiä matkoja niin kulkeminen on yhtä tuskaa. Enkä aina viitsi mennä autolla kun kävellen pääsee tosi hyvin, meiltä on vain 3km keskustaan. saan samalla tuota hyötyliikuntaa.
Ihania kuvia teidän pikkuisista, tässä joukon jatkoksi meidän "Ruttu"
Nautittavaa kesäpäivää kaikille
JB72
Ja kiitokset vielä kuvakehuista Marlenelle, hömpälle, Lilalle ja JB:lle. :)
Katjalah: Hyvinhän meillä menee tuon hauvavauvankin kanssa, kovasti se nukkuu vielä kun on niin pieni ja aina kun ulos pitää se viedä, niin Oona on yleensä kanssa unilla tai sitten otan swen sylissä mukaan, eli hyvin onnistuu. :) Paitsi siis jos mies on kotona, niin sitten jompikumpi käyttää koiran ulkona ja toinen jää vauvan kanssa sisälle. Tosin toi koira on siitä raivostuttava, kun se syö ihan kaiken, yöksi olin jättänyt mun mekon lattialle, niin eiköhän se ollut syönyt siitä olkaimet. >:( Ja mun laturinkin oli vetänyt kolmeen osaan kun olin 10min suihkussa..:( Mutta siis muuten tosi kiva hauva, kunhan ei unohda MITÄÄN MINNEKKÄÄN!!! :D Tänäänkin olin jättänyt mun meikkilaukun lattialle, niin voitte vaan kuvitella kenen pää siellä oli heti ensimmäisenä kun selkäni käänsin ja heti kun komensin, niin oli muka nukkuvinaan vaan sen laukun päällä. :DD
Paranemiset vielä katjalahille ja Lootuskukkaselle, tosi kurjaa olla kipeenä, meillä on justiin parannuttu flunssasta.
Onhan tuo meidän neiti juu jo iso tyttö, pituutta tulee kauheasti ja paino seuraa perästä. Pituus siis jo nyt 66cm ja painaa n.6,5kg, taitaa mennä pituudessa mustakin ohi, kun mies on kuiteskin 187cm pitkä ja mä vaan 171cm. :)
Nyt meen käväseen koiran kanssa pikasesti pihalla ja sitten alan tekemään ruokaa.
Jadmiras ja Oona 4kk15pv
olis tässä yksi kuva meidän kesä-Oonasta. :))
JB, meillä on myös nuo Carenan double swingit, ikäeroa neideillä sen 2v4kk. Meidän piti muka pärjätä yhdistelmillä+seisomalaudalla, mutta Idan uhman takia päätettiin hommata nuo sisarusrattaat. Leikkipiha löytyy myös tuosta kun ulko-oven aukaisee, mutta kavereita siellä ei ole ikinä. Joten ihan oman mielenterveyden takia on kiva käydä välillä n. 1km päässä toisessa puistossa ja tietenkin perhekerhossa 2km päässä. Nuo sisarusrattaat on muuten tosi hyvät, mutta välillä vinkuvat ja vikisevät kauheasti kilpaa Idan kanssa ;)
Ihania kuvia teidän pikkuisista! Oona ja Aada näyttivät kyllä kauhian isoilta tytöiltä jo :)
Jadmiras on siis päässyt koiran myötä jo harjoittelemaan ettei kannata ihan kaikkea jättää lattialle lapsenkin tongittavaksi ;) Vaikka en niin kauheasti koiruuksista välitäkään, niin kyllä tuossa kuvassa hauva on oikea söpöliini :)
Minnikin tytölle ja muille perheenjäsenille pikaista paranemista! Onko antibiootti pysynyt sisällä? Jos aina vaan pulauttaa ja tulehdus ei parane, niin joutuu ehkä sairaalaan i.v-tiputukseen?
Muuta en nyt sitten tähän hätään muistakaan... Joten siirrytään Emman napaan.
Emman kitinän syy selvisi perjantai-aamuna. Neiti heräsi aamulla nokka aivan tukossa. Siitä lähtien Emma onkin sitten kitissyt ja itkeskellyt kaiken hereilläoloaikansa. Eilen päivällä jo päätin että tänään varaan lääkäriin ajan kun ei tästä tule yhtään mitään, olen kaiket päivät täällä kanniskellut tyttöä. Mutta eilen illalla sitten Emma ei ollutkaan itkenyt ollenkaan kun olin pelaamassa beachia ja tänäänkin neiti on ollut oikein hyväntuulinen vaikka nokka on edelleen aivan tukossa. Mitään muita oireita ei onneksi ole, kuten yskää tai kuumetta. Yöt on kyllä olleet osittain aika risaisia ja panadolia olen antanut nukkumaan mennessä.
Huomenna on onneksi neuvolalääkäri, joten jos lääkäri ehtisi vaikka korviin varuiksi kurkistaa...
Meillä eleltiin kyllä yöllä vähän jännittäviä hetkiä, meinasin jo ambulanssin soittaa Emmalle. Emma alkoi ihan kauheasti itkemään klo 23.30. Annoin 2 suppoa ja neiti nukahtikin tissille. Nostin sitten omaan sänkyyn, jossa alkoi kauhea ähinä ja puhina ja kitinä ja neiti alkoi hengittämään tosi raskaasti ja tiheästi. Raukka yritti koko ajan hengittää nenän kautta ja se ei millään meinannut sujua kun nokka oli niin räkää täynnä. Annoin lisää tissiä ja siihen simahti. Taas laitoin omaan sänkyyn ja Emma kyllä jatkoi uniaan, mutta hengitys vaan tiheni ja tiheni ja välillä neiti jopa pidätteli hengitystään kun ei tajunnut unissaan hengittää suun kautta. Siinä vaiheessa meinasin jo tilata lanssin, mutta päätin vielä kokeilla tyhjentää nenää pikkuniistäjällä. Käänsin tytön selälleen ja laitoin tyynyn pään alle niin että oli melkein istuvassa asennossa. Nenästä tuli ihan kauhea määrä limaa ja räkää, mutta huh huh, hengitys palasi ihan normaaliksi ja neiti nukkua possotti siinä asennossa klo 5 asti jolloin heräsi syömään. Arvatkaa vaan sainko minä nukuttua siinä pariin tuntiin, kun kuuntelin vain sitä hengitystä.
Eipä tässä taas muuta kerkiä...
MiaMik ja Emma 4kk1vko
Heippa!
Odotusaikana jo luin juttujanne, samoin nyt täällä vauva-puolella, mutta jostai syystä en ole tullut itse kirjoittaneeksi. Eli siis tavallaan olette kaikki jo mulle "tuttuja" :) Tässäpä sitten hieman taustaa meistä: Esikoinen syntyi 30.1.2009 rv 39+4 TYKSissä. Miehen kanssa olemme molemmat 23v, ja Turussa asumme. Lisääkö joku ystävällinen mut tuohon listaan, se homma ei ole vielä hallussa.. ? Poika huhuilee sängystäänm, joten lyhyeen jäi tämä kirjoittelu:)Toiste lisää! Mut loppuun vielä kylpykuva meidän prinssistä:)
t. tiitinen ja poju 4kk 3 pvää
On pitäny kirjoitella vaan eipä ole päässyt kirjautumaan.
Ensinnäkin syömisestä. Meillä syödään reippaasti pilttipurkillinen ruokaa ja maitoa päälle. Imetän ja annan noin 2dl korviketta päivän aikana. Aikaisemmin kerroikin, että olis tarkoitus tuo imetys lopettaa.Ite olen soseet tehnyt ja kokeiltu on kukkakaalta, porkkanaa, perunaa, bataattia ja nyt eilen kun tein sosetta niin panin sipulin kiehumaan muiden joukkoon, mutta en soseuttanut sitä vaan poimin sen pois. Hedelmäsoseet on kaupasta paitsi banaani ja olen kokeillut jo muutamaa lajia. Kaikki näyttää uppoavan.
Aamulla kun herätään otetaan maitoa
nukutaan
kasvissose puolen päivän maissa
nukutaan
kun herätään maitoa
nukutaan (ehkä)
hedelmää viiden-kuuden maissa
illalla maitoa
Varmaan menis sosetta yli purkillinen, mutten anna.
Yöunet menee 1-2 syötöllä. Meillä nämä nukkumishommat päivällä on niin epäsäännöllisiä. Joskus nukutaan paljon joskus ei juuri mitään. Hermostuttavaa. Yöt oli kauhean levottomia. Liikkuminen on niin kivaa yölläkin. No, mies yks päivä sano ostavansa pojulle unipussin ja niinhän se osti. Nyt on yöt huomattavasti rauhallisempia. Suosittelen unipussia!
Kävin la viihteellä ja tuntuu ettei siitä ole vieläkään selvinny. Kivaa oli, mutta ei sitä jaksais kovinkaan usein.. Voi kamala tuota sunnuntaita kun unia oli takana 3h, päivä oli PITKÄ! Taidanpa laittaa kuvan pojista. Hei tutut jos tunnistatte :).
Jatkan myöhemmin kun kitinä kuuluu kokoajan vaunuista.. Jaksuja kaikille!
Tää kirjautuminen on ollu ihan painajaismaista. Eli jos mulla nyt on uus nikki niin oon siis vanha pantsa =)
Ihanaa, helteet hetkeks helpotti. Ei muuten mutta melkosta tuskaa tuolla pienimmällä ku meijän talokin on ku sauna! "vaan" 29 astetta oli sisällä.. Onneks ilmalämpöpumppu tulee viikon kuluttua niin on odotettavissa helpotusta!!
Meillä oli viikonloppuna muutama yö, että vauva heräs vaan kolme kertaa syömään joka oli siis ihan superluksusta!! Nyt pari yötä menty taas normimeiningillä eli jotain kymmenisen herätystä.. Siis ei niistä herätyksistä syö ku sen kolme tai neljä kertaa mutta huutaa =(. Päivisin on jatkuvasti maailman iloisin ja hyväntuulisin! Päiväunet menee edelleen 2-3 tuntia (neljällä hyssytyksellä..) ja sit lisäks parit 30min-1h unet. Nukahtaa kaikille unille itsekseen nukuttamatta, myös yöunille.
Imetyksellä mennää, huomenna neuvola. Saa nähä painonkehityken. On hoikka poika, 3kk neuvolassa oli 5,9kg. Mut esikoinen vasta nälkäkurki on ollu sillon 5 vuotta sitten. Hän oli 3kk neuvolassa 4,7kg.. Nyt tajuan miks neuvolantäti oli sillon vähän huolissaan et saako neiti tarpeeks ravintoa!!
Jees, mukavaa tiistaita!!
En ees tiiä tai siis muista mikä mun nikkini nyt on, odotan innolla kun lähetän tän et mikä oli =)
"Entinen pantsa"
Kerrassaan ihania kuvia ootte saanu laitettuu taas :)
Voi hantsa pantsa! Kaikki kunnioitus sulle, must ei ois toimimaa enää tollaste öitte jälkee. Oisin totaalisen epäkunnos jos joutuisin moista rumbaa hoiteleen. Sulla tais onneks olla mies kotona kuitenkin? Tai siis, ettei oo reissuhommis...
Meiän vähis nukahti sitteriin justiinsa. Päikkärit nukku 10.30-13.30, et mikäs mahtaa pientä miestä nyt väsyttää. Piti lähtee esikoist hakee mun äitiltä, mut en taida raaskii herättää vautskii. Isompi pääsi sinne leikkii ku mun äiti haki hänet hoidost.
Tule tiitinen kertomaan lisää teistä jahka kerkiät! Mukava saada uusia nikkejä mukaan, vaik ei viäl "vanhoistakaa" muista kaikist kaikkee!
3xäippä74 34v, p02/99, p03/00, t04/05, p05/07, t01/09, Etelä-Pohjanmaa
Ahava 29v, p05/06, p02/09, Uusimaa (Espoo)
Amelie, p01/09, Oulu
Basilika5 33v, t4/03, t4/05, p4/05, p1/09, Etelä-Suomi
Curious 34v, p11/98, t02/09, Itä-Suomi
Eikkuli 28v, p 2/04, t 4/06, p 2/09, Etelä-Pohjanmaa
Emmuli81 27v, p10/05, p02/09, Pirkanmaa
Emu82 27v, p06/04, p01/09, Pohjois-Pohjanmaa
Hömppä82 26v, t01/09, Pohjois-Pohjanmaa
Jadmiras 20v, t01/09, Karkkila
Jaffa76 32v, t-02, t-05 ja t01/09, Helsinki
JB72 37v, t-00, p-02, p-07 ja t01/09, Kanta-Häme
Jepsis 34v, t10/06 ja t01/09, Pirkanmaa
KainoElvi 37v, 98, 01, 04, 06, t01/09, Etelä-Suomi
Katjalah 34v, p1/97, p12/02, t1/05, p1/09, Pirkanmaa
Kotiäityli 37v, t08/99, t05/02, t02/09, Espoo
Lila82 27v, t01/09, Uusimaa
Lootuskukkanen 28v, p04/05, p02/07, t01/09, Espoo
Marlene 27v, p11/05 p01/09, Varsinais-Suomi
mehiz 29v, t05/05, p05/07, p02/09, Pohjois-Pohjanmaa
MiaMik 25v, t10/06, t1/09, Pirkanmaa
MinnaJ 31v. p04/04, p08/05, p02/09, Järvenpää
minni 25v, p03/03, t07/04, p02/07, t01/09, Satakunta
Miuwau 33v, p10/04, p07/06, t02/09, Itä-Suomi
Pantsa 31v t04/04, p01/09 Etelä-Suomi
Ronjuska 34v, t01/09, Oulu
Siina 24v, p02/06, p01/09, Kajaani
Stiina 32v, p01/06, t01/09, Helsinki
UlMa 21v, p01/09, Vantaa
Ja sitten testataan, onnistuuko linkki:
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/9/viestiketju/995235/_3_tammivauva…